Soundbar Sonos ARC – rewolucja na miarę XXI wieku?

0

W ostatnich latach soundbary są jedną z najszybciej rozwijających się grupą urządzeń domowego audio. Powodów jest kilka: bezprzewodowość, oszczędność miejsca, prosta obsługa i łatwy montaż. Nie każda jednak dostępna na rynku „belka” oferuje dźwięk konkurujący z standardowym zestawem kina domowego. Soundbar Sonos ARC to jeden z kamieni milowych na rynku bezprzewodowego kina domowego, dziś przekonacie się dlaczego. Zapraszamy.

Soundbar Sonos ARC, to następca bardzo popularnego i sprawdzonego sprzętu Playbar. Tym razem, inżynierowie z Sonosa postanowili dodać dwa głośniki górne. Ich zadaniem jest przedstawienie akcji dziejącej się nad nami. Ten mały wydawałoby się dodatek całkowicie zmienia nasze wrażenia z oglądanych filmów. Efekt odbicia dźwięku i „obrazowanie” go nad naszymi głowami sprawia, że doświadczymy rewolucji, która do niedawana była możliwa tylko w najlepszych kinach.

Kliknij i sprawdź także: Nowy soundbar Denon Home Sound Bar 550 – pierwsze wrażenia

Dźwięk z każdej strony

Oprócz dwóch głośników górnych ARC posiada jeszcze 9 głośników, których zadaniem jest promieniowanie w różnych kierunkach. W związku z tym scena dźwiękowa jest olbrzymia. Efekty odbicia działają w praktycznie każdym pomieszczeniu a wrażenia z odsłuchu powodują, nie boję się użyte tego słowa – prawdziwy zachwyt.

Soundbar ARC – wygląd

ARC to urządzenie minimalistycznie w swoim designie. Smukły i chłodny wygląd sprawia, że znajdzie godne miejsce w każdym salonie. Mi osobiście bardzo przypadł do gustu, zaokrąglone boki i perforowana obudowa, które prezentują się bardzo nowocześnie. Swoim wyglądem nie przytłacza, dekoruje i doskonale wypełnia miejsce pod telewizorem.

Soundbar został wykonany z tworzywa bardzo przyjemnego w dotyku, które nie przyciąga kurzu jak materiałowe konstrukcje.  Sprzęt daje wrażenie, że mamy do czynienia z marką premium. Doskonałe spasowanie elementów daje poczucie trwałej konstrukcji. „Grajbelkę” ARC można powiesić na ścianie za pomocą śrub lub eleganckiego uchwytu naściennego. Drugą możliwością jest położenie go na półce pod telewizorem, gumowe nóżki zapewniają bardzo dobrą stabilność. Produkt dostępny jest w dwóch kolorach białym i czarnym.

Czy ilość złączy nam wystarczy?

Sonos ARC oferuje ubogą, choć w zupełności wystarczającą liczbę dostępnych złącz znajdującą się w wgłębieniu w tylnej części urządzenia. Są to port HDMI eARC, gniazdo Ethernet i wejście zasilania. Dla mnie absolutne minimum, jeśli chodzi o podłączenia.  A co, jeśli mamy więcej urządzeń, które chcielibyśmy podłączyć do ARC? Najlepszym wyborem będzie podłączenie każdego z dodatkowych sprzętów do telewizora bez konieczności switch-ów lub rozdzielaczy.

Sounbar Sonos ARC – prosta instalacja

Instalacja i podłączenie Sonos ARC jest bardzo proste i nie wymaga zagłębiania się
w instrukcję obsługi. Wystarczą trzy czynności:

  • podłączenie zasilania;
  • podłączenie przewodu HDMI;
  • instalacja na smartfonie lub tablecie aplikacji.

Aplikacja Sonos

Aplikacja Sonos dostępna jest na urządzeniach z Android i iOS. Po zainstalowaniu apka prowadzi nas krok po kroku jak podłączyć soundbar do sieci domowej. Bardzo dobra integracja z systemem iOS udostępnia nam dodatkową funkcję o nazwie Trueplay niedostępną na systemie Android. Za jej pomocą możemy skalibrować nasze pomieszczenie dzięki mikrofonowi wbudowanemu w telefon. Dzięki temu skoncentrowane wiązki dźwiękowe wysyłane z ARC przecinają się dokładnie w miejscu naszego odsłuchu.

Sama aplikacja Sonos jest bardzo czytelna i przejrzysta. Z jej poziomu dodajemy nasze ulubione serwisy muzyczne i to dzięki niej odtwarzamy muzykę na ARC. Serwisów muzycznych współpracujących z Sonos jest bardzo dużo. Ja osobiście, najczęściej korzystam z Tidal Hi-fi i Sonos Radio. Poprzez aplikację dodajemy także inne głośniki do systemu, drugą strefę muzyki w innym pomieszczeniu, opcjonalny subwoofer jak i głośniki tylne.

Sounbar Sonos ARC vs serial z Netfixa

Na poczet testu korzystałem z kilku urządzeń wspierających Dolby Atmos: telewizor LG OLEDCX77 i konsole XboX one S. Na początek wybrałem platformę Netlix z serialem Wiedźmin. Ostatnia scena walki głównego bohatera z Renfri na standardowym kinie domowym robiła duże wrażenie. Ale to dzięki Sonos ARC doświadczyłem czegoś zupełnie nowego. Dynamiczna i brutalna scena walki pozwoliła na umiejscowienie mnie w centrum wydarzeń. Pierwszy strzał z kuszy pozwolił na dokładne określenie toru lotu bełtu w stronę Wiedźmina, uderzenia miecza, chrzęst zwartej stali, klinga przecinająca przeciwników. Każdy z tych dźwięków był idealnie wypoziomowany w przestrzeni. Czułem się jakbym stał dokładnie pośród tej wartkiej akcji. Najlepsze w odbiorze było to, że każdy z elementów przedstawionej sytuacji był doskonale przedstawiony. Żaden dźwięk nie był dominujący, synergia i harmonia była niesamowita.

Sonos ARC vs gra na konsoli

Po tym teście postanowiłem włączyć grę wraz z dźwiękiem Dolby Atmos, wybór padł na Resident Evil 2 Remake. Trudno opisać wrażenia jakich doświadczyłem, to trzeba przeżyć. Padający deszcz w grze spowodował, że dwukrotnie pauzowałem grę by sprawdzić, czy pada na zewnątrz. Ten klimatyczny horror z mega grafiką wszedł na najwyższy poziom immersji. Dzięki Atmos zaimplementowanym w grze, wrażenie zaszczucia i izolacji spotęgowało się kilkukrotnie.

Zobacz również: Recenzję głośnika multiroom Sonos Move

Dzięki soudbarowi doświadczyłem znakomitego położenia w przestrzeni. Najcichsze szmery czy skradanie się przeciwników pozwalało dokładnie przygotować się przed zrobieniem następnego kroku. Nawet z tak małego urządzenia bas był bardzo dynamiczny, głęboki i schodził nisko. W pewnych momentach odczułem braki subwoofera, ale nie był to jakiś duży problem.

Czy ARC nadaje się do słuchania muzyki?

Przede wszystkim, podczas słuchania muzyki soundbar sprawdza się bardzo dobrze. Wokale są wyraźne a scena szersza niż przypuszczałem. Separacja dźwięku stoi bardzo wysoko, a jak na soundbar – wręcz wyśmienicie.

Podsumowując, czy warto zainteresować się Sonosem ARC? Moim zdaniem to system, który dorównuje, a nie kiedy przewyższa standardowe kino domowe. Byłem zaskoczony jakością dźwięku zarówno w filmach jak i mojej ulubionej muzyce. Jeśli zastanawiasz się nad świetnym systemem audio to Sonos ARC jest dla Ciebie.

Na koniec, zapraszamy do salonów Denon Store i Audio Forum, w których możecie sprawdzić brzmienie i możliwości soundbarów. Nasi Eksperci chętnie pomogą w wyborze i podpowiedzą, które rozwiązanie jest najlepsze. Oprócz tego, dostępni jesteśmy także zdalnie, zachęcamy do kontaktu z infolinią: (22) 462 87 00 lub mailowo: kontakt@denon.pl.

Denon Store Posnania,
Poznań