Czy możliwy jest dźwięk Dolby Atmos z komputera?

0

Skupiając się na kinie domowym, bardzo często szukamy odtwarzacza Blu-ray. Problem w tym, że większość marek wycofała się z takowych odtwarzaczy, za sprawą platform typu Netflix czy HBO GO. Co z użytkownikami, którzy jednak mają pokaźny zbiór filmów, również w 4K? Co, jeśli posiadamy materiały wideo zapisane na krążkach DVD i chcemy, aby sygnał audio został zdekodowany w standardzie Dolby Atmos? Mamy na to rozwiązanie. Z pomocą przychodzi nasz Ekspert!

Jakiś czas temu testowałem usługę Dolby Atmos, dedykowaną dla słuchawek jak i do rozwiązań kina domowego. Na słuchawkach była zdecydowana różnica, lecz zaskoczenie przyszło w momencie podłączenia laptopa do amplitunera. W tym ustawieniu skorzystałem z flagowego Denon AVC-X8500H i zestawu Atmos 5.2.4, dostępnym w salonie Denon Store w galerii handlowej Westfield Arkadia w Warszawie.

Co to jest i jak działa Dolby Atmos? Sprawdź nasz poprzedni artykuł: Jak zbudować kino domowe?

Materiały Dolby Atmos na YouTube

Materiał miałem już wcześniej przygotowany do testów, lecz chciałem z ciekawości również sprawdzić kilka filmików demonstracyjnych dostępnych na YouTube. Na tej liście pojawiły się:

  • METRIK – Universal Language – Materiał audio, stworzony w standardzie Atmos

  • Fast & Furious 9 Official Trailer – Dolby Atmos

  • Top Gun: Maverick Official Trailer, Dolby Atmos

Zachęcamy do takich testów w domowym zaciszu.

Zobaczcie także naszą recenzję amplitunera Denon AVC-A110, który powstał by uczcić 110. rocznicę powstania marki Denon.

Czy dźwięk Dolby Atmos możliwy jest z komputera?

Jako że dźwięk z YouTube nie jest dekodowany faktycznie w Atmos, tu wszystko zależy od naszej maszyny PC. Kiedy aktywowałem dodatek Dolby Atmos dla kina domowego, amplituner zmienił tryb pracy ze Stereo na Dolby Surround właściwie momentalnie. W efekcie usłyszałem, że dźwięk faktycznie mnie otacza. Takiego efektu możemy się spodziewać odtwarzając materiały na YouTube kodowanych za pomocą AV1, z którego korzysta już na przykład Netflix.

Sądziłem, że to wszystko co może mi zaproponować ów dodatek, lecz byłem w dużym błędzie. Przygotowałem kilka „demówek” w kodeku AVCHD, a mianowicie:

  • Audiosphere
  • Shattered
  • Horizon

Bez wsparcia Atmos dla kina domowego, amplituner nie przechodził w tryb pracy Dolby Atmos. Jest to według mnie dobra alternatywa, kiedy nie posiadamy odtwarzacza Blu-ray 4K lub konsoli. Minusem jest jednak to, że musimy polować na materiały kodowane w standardzie Atmos lub zostaje nam rozbicie dźwięku na klasyczne 5.1.

Co jest potrzebne?

Dzięki temu wsparciu, zyskujemy bardzo dużo dla wrażeń dźwięku przestrzennego. Podłączając „na szybko” laptop, system dźwięku zostanie przejęty przez HDMI, a reszta zależy już od naszego sygnału. Póki co musimy czekać, kiedy YouTube wprowadzi pełne rozbicie dźwięku. Na ten moment musi nam wystarczyć Dolby Surround. Do tego oczywiście potrzebujemy zestawu 5.1 minimum (jak i Atmos), i jednostki która taki tryb dźwięku obsłuży.

Piszę o tym jako o ciekawostce, ponieważ Microsoft jak na razie daje możliwość korzystania z tej nakładki audio na PC i XBOX płatnie. Jeśli ktoś z Was jest ciekawy jak to działa, proponuje podłączyć komputer do amplitunera i sprawdzić. Można też skorzystać z funkcji ATMOS, DTS, DTS:X dla słuchawek. Ja testowałem te opcje na bezprzewodowych słuchawkach z ANC Denon AH-GC30, i robi wrażenie. Tymczasem, ja zatopie się w dźwięku naszego systemu Atmos zbudowanym na wcześniej wspomnianym Denon AVC-X8500H.

Zapraszam także na odsłuchy do salonów Denon Store i Audio Forum, gdzie wrażenie efektu WOW zapamiętają państwo na bardzo długo. Do zobaczenia.

Dariusz Żuk
Doradca Klienta Denon Store
Westfield Arkadia, Warszawa