Jak zbudować kino domowe?

0

Czas na trzecią i ostatnią część naszego poradnika dla osób, które marzą o własnym systemie kina domowego. Tym razem zaprezentujemy wam system wyjątkowy, bo z możliwością rozbudowy, ale nie tylko 😉 Z naszą pomocą będziecie mogli stworzyć kino z dźwiękiem w technologii Dolby Atmos, która dostępna jest w najlepszych kinach, ale także m.in. na Netflixie.

Tak jak pisaliśmy w poprzednich częściach, budowę kina domowego zaczynamy od analizy naszych wymagań. Czy chcemy poczuć się jak w prawdziwym, dobrym kinie czy może tak jak na wymarzonym koncercie ulubionej kapeli muzycznej? Dla początkujących wystarczy soundbar z subwooferem, który wzmocni zarówno dźwięk z telewizora jak i odtwarzaną muzykę. Kinomani wybiorą popularny zestaw 5.1. Co jednak, jeśli pragniemy wydobyć z filmu lub czy ulubionej muzyki każdy szczegół bez konieczności nadszarpnięcia budżetu domowego oraz ponownej aranżacji a nawet przebudowy pomieszczenia? Zobaczmy najpierw jak w ogóle powinno wyglądać profesjonalne nagłośnienie w dobrym kinie.

Dźwięk Dolby Atmos

Na przestrzeni ostatnich lat, coraz więcej kin zaczęło oferować dźwięk w technologii Dolby Atmos. Wyróżnia się on tym, że oprócz głośnika centralnego, z którego usłyszymy dialogi i głośników rozmieszczonych wokół widza, mamy drugą warstwę głośników, zamontowanych wyżej na ścianie lub bezpośrednio w suficie. Dźwięk jest dzięki temu niesamowicie przestrzenny i rozprowadzony z każdej strony. Widz usłyszy najdrobniejszy szczegół filmu lub koncertu. Dolby Atomos przybliża odbiorcę do rzeczywistości, sprawiając, że przenosi się on w centrum akcji.

Dolby Atmos

Stworzenie systemu Dolby Atmos, poprzez ustawienie głośników i ich kalibracji, zdecydowanie wymaga pomocy ekspertów. Powinni oni najpierw wykonać pomiary, przygotować pomieszczenie i projekt, tak aby dobrać możliwie najlepsze rozwiązanie. Następnie zamontować sprzęt oraz go skonfigurować. Cały proces może potrwać nawet kilka dni i zazwyczaj wiąże się z ingerencją budowlaną. Zdarza się, że jest konieczność burzenia ścian czy montażu podwieszanego sufitu. To wszystko jest oczywiście bardzo kłopotliwe, ale czy można tego uniknąć?

Stwórz sam prawdziwe kino w Twoim domu

Nie każdy może sobie pozwolić na ponowną aranżację pomieszczenia lub remont. Zdarza się, że ograniczeniem jest brak miejsca w pokoju/salonie lub nie jesteśmy do końca przekonani, czy potrzebujemy aż tak zaawansowanego rozwiązania. To także wiąże się oczywiście z większym budżetem. Spełnieniem marzeń może się więc okazać sprzęt z możliwością rozbudowy. Dzięki niemu, nie musimy jednorazowo kupować pełnego, profesjonalnego zestawu. Istnieje sposób, żeby łatwo stworzyć proste kino we własnym domu, a z czasem je rozbudować i zachwycać się dźwiękiem Dolby Atmos znanym wcześniej najczęściej tylko z multipleksów.

Jak to zrobić? Należy wybrać głośnik centralny i dwie frontowe kolumny podłogowe, które mają już wbudowany subwoofer. Jest to rozwiązanie minimalistyczne, dzięki czemu zajmuje mało miejsca. Marką, która oferuje nam takie rozwiązanie jest Definitive Technology z serią BP. Są to kolumny, które nie tylko otoczą nas nieskazitelnie czystym dźwiękiem, ale także są pięknie wykonane i świetnie wkomponują się w otoczenie. Później do tego podstawowego zestawu, możemy dodać następne kolumny oraz specjalne głośniki kierunkowe, tzw. głośniki Dolby Atmos, bez konieczności ich montażu w suficie. To wszystko za sprawą innowacyjnego rozwiązania.

Definitive Technology BP9080x
W czym wyróżnia się wspomniana seria BP Definitive Technology?

Seria BP ma unikatowe pod względem budowy modułowej rozwiązanie, gdzie głośniki Dolby Atmos stawiamy bezpośrednio na dedykowanych kolumnach, które u góry mają swego rodzaju stację dokującą. Po ich otwarciu mamy możliwość bezpośredniego podłączenia głośnika Atmos, dzięki czemu nie musimy martwić się kablami podłączonymi do kolejnego głośnika – wszystko zostało zamknięte wewnątrz kolumny. Dźwięk, który będzie wydobywał się z głośnika Dolby Atmos, jest skierowany ku górze. Następnie odbija się od sufitu i trafia do widza. Wygląda to następująco:

Dolby Atmos

Taka rozbudowa systemu dźwiękowego, przypomina rozwiązania zastosowane w kinach. I co najlepsze, to właśnie Wy je tworzycie i sami nimi zarządzacie.

Dźwięk 3D w innowacyjnym rozwiązaniu

Definitive Technology to wysokiej klasy sprzęt, zachwycający wyglądem i jakością wykonania. Niezwykle wytrzymały i wydajny. Modele kolumn BP9060, BP9040 i BP9020 posiadają możliwość zainstalowania dodatkowych głośników Atmos – mowa o modelu A90. I to Z kolei model 9080x głośnik ten ma zbudowany na stałe. A to wszystko bez konieczności pomocy ekspertów.

Zobaczcie, jak wygląda przekrój kolumny BP9080x:

Definitive Technology BP9080x

Cały zestaw staje się swoistym kompromisem pozwalającym uzyskać efekt WOW i omija przebudowę pomieszczenia.

Jak zawsze zachęcamy, aby zaczynając przygodę z kinem domowym, rozpocząć ją od wizyty w naszych Salonach. Czekają w nich na Was eksperci, którzy przygotują projekt, pomogą w konfiguracji, doradzą a także zaprezentują dopasowany do pomieszczenia system.

Do zobaczenia w Denon Store!