Instalacje audio-video: sala kinowa w domu

0

Prawdziwe kinowe doznania niegdyś były zarezerwowane wyłącznie dla kin komercyjnych i ich mniejszych odpowiedników. Czy sala kinowa możliwa jest w domu? Tak! Dziś tego typu projekty w domach naszych Klientów są realizowane znacznie częściej. Od czego należy zacząć, co jest najważniejsze i jak wygląda montaż? Sprawdźcie jedną z naszych instalacji, którą wykonali Specjaliści z salonu Denon Store Wroclavia.

Zacznijmy od tego, że należy pamiętać, że pomieszczenie jest najważniejszym komponentem systemu kinowego. Jest znacznie ważniejsze niż zastosowane w nim urządzenia. Jeśli nie zostanie ono prawidłowo przygotowane, bez dbałości o szczegóły tracimy wówczas gwarancję wysokiej jakości i wydajności naszego systemu AV. Brzęczenie lub drgania „luźnych” elementów przy niskich częstotliwościach odciągnie naszą uwagę od akcji.

Dobór niewłaściwych elementów wykończeniowych czy też instalacyjnych może wywołać eksponowanie pewnych dźwięków lub ich całkowity zanik – przez co dźwięk będzie niespójny i mało atrakcyjny. Jasne ściany, czy też dostające się do pomieszczenia światło sprawi, że obraz będzie pozbawiony, głębi i kontrastu.

Sala kinowa – projekt

Projekt kina jest pierwszym krokiem, który musimy podjąć planując zagospodarowanie powierzchni. Przede wszystkim umiejętne zaprojektowanie jest gwarantem właściwego wykonania instalacji AV.

Sprawdźcie także: „Instalacje audio-video: ekran projekcyjny typu INCELL

Przed rozpoczęciem prac ustalamy z Klientem:
– wymagania;
– sposób instalacji;
– dodatkowe systemy, które miały również zostać zainstalowane w tym pomieszczeniu;
– przedział czasowy, który umożliwi nam na sprawne działanie.

Kolejną ważną rzeczą był dobór nagłośnienia. W późniejszym etapie zostało zainstalowane w zabudowie.

Zaczynamy pracę!

Pierwszym poważnym wyzwaniem było zaprojektowanie a następnie wykonanie instalacji przewodowej uwzględniającej m.in. przewody głośnikowe, zasilające, HDMI oraz Ethernet 6 kategorii. Całość została umieszczona w peszlach a te z kolei zostały przymocowane tak aby nie oddziaływał na nie rezonans. Następnie przygotowanie konstrukcji drewnianej do zabudowy głośników oraz jej obudowanie zgodnie z projektem a dodatkowo wyznaczenie miejsc, w których zostały zainstalowane głośniki.

Po zamknięciu frontowej ściany kina przyszedł czas na stworzenie zabudowy pod moduły akustyczne a następnie wykończenie materiałem akustycznie transparentnym.

Po zakończeniu prac „brudnych” dokonaliśmy montażu urządzeń elektronicznych AV (amplituner, odtwarzacz płyt, system sterowania itp.). Zazwyczaj takie elementy umieszczamy w szafie Rack. Ją natomiast stawiamy w odpowiednio wcześniej przygotowanym miejscu. Szafę często ukrywamy dla oka np. w technicznej części pomieszczenia lub w zupełnie innym miejscu.

Sala kinowa – kalibracja i testy

Po pełnym zainstalowaniu elektroniki przyszedł czas na zaprogramowanie systemu oraz bardzo wnikliwą fazę testów zakończoną kalibracją dźwięku i obrazu.

Zobaczcie również: „Instalacje audio-video: zawieszenie tv 77” na zabudowie meblowej

W końcowej fazie realizacji wraz z klientem przechodzimy do systemu kalibracji, przeprowadzamy pełne szkolenie z obsługi zarówno systemu sterowania jak i poszczególnych jego elementów.

Sala kinowa – podsumowanie zakresu prac:

  1. Analiza pomieszczenia, wybór odpowiedniej elektroniki, głośników oraz okablowania
  2. Instalacja przewodów w peszlach, w odniesieniu do całego projektu
  3. Przygotowanie konstrukcji do zabudowy głośników
  4. Obudowanie konstrukcji drewnianej
  5. Umiejscowienie głośników i elektroniki a następnie zamknięcie ściany frontowej kina.
  6. Przygotowanie zabudowy pod moduły akustyczne – akustyka pomieszczenia
  7. Zakończenie prac „brudnych” montaż urządzeń elektronicznych, systemu sterowania
  8. Programowanie i uruchomienie
  9. Konfiguracja & kalibracja systemu

Czas trwania takiego projektu waha się od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Zależy to w głównej mierze od ustaleń z klientem bądź architektem, zaakceptowaniu budżetu oraz przygotowaniem niezbędnego sprzętu i urządzeń peryferyjnych.

Zapraszamy do salonów Denon Store i Audio Forum, w których czekają na Was nasi Eksperci. Pomożemy w zakresie sprzętu audio-video i smart, w zakresie projektowania instalacji oraz akustyki pomieszczenia. Jesteśmy dostępni także zdalnie! Dlatego, zachęcamy do kontaktu z telefonicznego (22) 462 87 00 lub mailowo: [email protected].

Powyższą prace instalację wykonali specjaliści z salonu Denon Store Wroclavia z Wrocławia.