Instalacje audio-video: sala kinowa w domu

0

Prawdziwe kinowe doznania niegdyś były zarezerwowane wyłącznie dla kin komercyjnych i ich mniejszych odpowiedników. Czy sala kinowa możliwa jest w domu? Tak! Dziś tego typu projekty w domach naszych Klientów są realizowane znacznie częściej. Od czego należy zacząć, co jest najważniejsze i jak wygląda montaż? Sprawdźcie jedną z naszych instalacji, którą wykonali Specjaliści z salonu Denon Store Wroclavia.

Zacznijmy od tego, że należy pamiętać, że pomieszczenie jest najważniejszym komponentem systemu kinowego. Jest znacznie ważniejsze niż zastosowane w nim urządzenia. Jeśli nie zostanie ono prawidłowo przygotowane, bez dbałości o szczegóły tracimy wówczas gwarancję wysokiej jakości i wydajności naszego systemu AV. Brzęczenie lub drgania „luźnych” elementów przy niskich częstotliwościach odciągnie naszą uwagę od akcji.

Instalacje audio-video: sala kinowa w domu, Denon Store

Dobór niewłaściwych elementów wykończeniowych czy też instalacyjnych może wywołać eksponowanie pewnych dźwięków lub ich całkowity zanik – przez co dźwięk będzie niespójny i mało atrakcyjny. Jasne ściany, czy też dostające się do pomieszczenia światło sprawi, że obraz będzie pozbawiony, głębi i kontrastu.

Sala kinowa – projekt

Instalacje audio-video: sala kinowa w domu, Denon Store

Projekt kina jest pierwszym krokiem, który musimy podjąć planując zagospodarowanie powierzchni. Przede wszystkim umiejętne zaprojektowanie jest gwarantem właściwego wykonania instalacji AV.

Sprawdźcie także: „Instalacje audio-video: ekran projekcyjny typu INCELL

Przed rozpoczęciem prac ustalamy z Klientem:
– wymagania;
– sposób instalacji;
– dodatkowe systemy, które miały również zostać zainstalowane w tym pomieszczeniu;
– przedział czasowy, który umożliwi nam na sprawne działanie.

Kolejną ważną rzeczą był dobór nagłośnienia. W późniejszym etapie zostało zainstalowane w zabudowie.

Zaczynamy pracę!

Pierwszym poważnym wyzwaniem było zaprojektowanie a następnie wykonanie instalacji przewodowej uwzględniającej m.in. przewody głośnikowe, zasilające, HDMI oraz Ethernet 6 kategorii. Całość została umieszczona w peszlach a te z kolei zostały przymocowane tak aby nie oddziaływał na nie rezonans. Następnie przygotowanie konstrukcji drewnianej do zabudowy głośników oraz jej obudowanie zgodnie z projektem a dodatkowo wyznaczenie miejsc, w których zostały zainstalowane głośniki.

Instalacje audio-video: sala kinowa w domu, Denon Store

Po zamknięciu frontowej ściany kina przyszedł czas na stworzenie zabudowy pod moduły akustyczne a następnie wykończenie materiałem akustycznie transparentnym.

Po zakończeniu prac „brudnych” dokonaliśmy montażu urządzeń elektronicznych AV (amplituner, odtwarzacz płyt, system sterowania itp.). Zazwyczaj takie elementy umieszczamy w szafie Rack. Ją natomiast stawiamy w odpowiednio wcześniej przygotowanym miejscu. Szafę często ukrywamy dla oka np. w technicznej części pomieszczenia lub w zupełnie innym miejscu.

Sala kinowa – kalibracja i testy

Po pełnym zainstalowaniu elektroniki przyszedł czas na zaprogramowanie systemu oraz bardzo wnikliwą fazę testów zakończoną kalibracją dźwięku i obrazu.

Zobaczcie również: „Instalacje audio-video: zawieszenie tv 77” na zabudowie meblowej

W końcowej fazie realizacji wraz z klientem przechodzimy do systemu kalibracji, przeprowadzamy pełne szkolenie z obsługi zarówno systemu sterowania jak i poszczególnych jego elementów.

Sala kinowa – podsumowanie zakresu prac:

  1. Analiza pomieszczenia, wybór odpowiedniej elektroniki, głośników oraz okablowania
  2. Instalacja przewodów w peszlach, w odniesieniu do całego projektu
  3. Przygotowanie konstrukcji do zabudowy głośników
  4. Obudowanie konstrukcji drewnianej
  5. Umiejscowienie głośników i elektroniki a następnie zamknięcie ściany frontowej kina.
  6. Przygotowanie zabudowy pod moduły akustyczne – akustyka pomieszczenia
  7. Zakończenie prac „brudnych” montaż urządzeń elektronicznych, systemu sterowania
  8. Programowanie i uruchomienie
  9. Konfiguracja & kalibracja systemu

Czas trwania takiego projektu waha się od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Zależy to w głównej mierze od ustaleń z klientem bądź architektem, zaakceptowaniu budżetu oraz przygotowaniem niezbędnego sprzętu i urządzeń peryferyjnych.

Instalacje audio-video: sala kinowa w domu, Denon Store

Zapraszamy do salonów Denon Store i Audio Forum, w których czekają na Was nasi Eksperci. Pomożemy w zakresie sprzętu audio-video i smart, w zakresie projektowania instalacji oraz akustyki pomieszczenia. Jesteśmy dostępni także zdalnie! Dlatego, zachęcamy do kontaktu z telefonicznego (22) 462 87 00 lub mailowo: kontakt@denon.pl.

Powyższą prace instalację wykonali specjaliści z salonu Denon Store Wroclavia z Wrocławia.