Instalacje audio-video: ekran projekcyjny typu INCELL

0

W salonach Denon Store i Audio Forum, oprócz profesjonalnego sprzętu audio-video i smart, można skorzystać z dodatkowych usług. Są to m.in. instalacje audio-video w mieszkaniu. Zobaczcie jedną z naszych instalacji ekranu projekcyjnego typu INCEEL zabudowanego w suficie podwieszanym.

Instalacja wymarzonego sprzętu w domu lub w firmie nie musi być trudna! Nasi specjaliści chętnie pomogą w doborze sprzętu, przygotowaniu projektu i co najważniejsze, zajmą się całą instalacją. Zobaczcie jak u jednego z naszym Klientów wyglądała instalacja ekranu projekcyjnego.

Instalacje audio-video: od czego zaczynamy?

W realizacjach dotyczących doboru i instalacji ekranów projekcyjnych ważnym aspektem jest wizja lokalna u klienta i dokonanie pomiarów. Pomiary te obejmują szerokość planowanego obrazu, jego wysokość oraz odległość ekranu od miejsca instalacji projektora, czyli odległość od soczewki projektora do płaszczyzny ekranu/obrazu. W tym konkretnym przypadku uzgodniono z inwestorem zabudowę ekranu w suficie podwieszanym z uwagi na ogólną estetykę w pomieszczeniu oraz możliwość jaką daje obniżony sufit G-K.

Sprawdź także: „Słyszę, a nie widzę – wszystko o głośnikach instalacyjnych„.

Instalacje audio-video: precyzyjne pomiary

W celu prawidłowego doboru ekranu wykonano pomiar sufitu i określono jago głębokość instalacyjną. W przypadku kaset do zabudowy sufitowej powinna wynosić min 18 cm. Dobierając ekran zawsze uwzględniamy parametry techniczne projektora jaki będzie później zastosowany. Z pewnością istotne jest zlokalizowanie osi pionowej ekranu a co za tym idzie osi obrazu w osi soczewki projektora.

Dzięki temu unikniemy niepożądanych skutków przesunięcia obrazu. Drobne korekty przesunięcia obrazu (funkcja LENS SHIFT ) są dostępne w nielicznych projektorach wyższej klasy takich firm jak SONY, EPSON lub JVC. Funkcja ta pozwala nam na dopasowanie wyświetlanego obrazu pod względem przesunięcia go w osi pionowej i poziomej wzglądem obszaru roboczego ekranu.

Przekątna obrazu wynika wprost z możliwości jakie posiada projektor do wyświetlania obrazu z pewnej odległości. Z naszego doświadczenia odległość bezpieczna do uzyskania przekątnych od 120 cali wzwyż to 4,5 – 5,5m.

Jaki wybrać ekran?

Jeśli ekran będzie zastosowany w jasnym pomieszczeniu z dostępem do światła dziennego uwzględniamy to w doborze powierzchni projekcyjnej jaką zamawiamy do wybranego ekranu.

W warunkach typowego salonu, livingroomu stosuje się ekrany o powierzchniach białych WHITE o współczynniku odbicia światła na poziomie 1,0 do 1,2 gain. W ciemniejszych pomieszczeniach takich jak prywatne sale kinowe można zastosować ekrany z powierzchnią projekcyjną szarą GRAY o mniejszym współczynniku odbicia światła za to z lepszym kontrastem kolorów.

Instalacje audio-video: zamówienie sprzętu

Po ustaleniu wszystkich wymiarów i parametrów ekranu przystępuje się do zamówienia ekranu u producenta. W tym celu nasi pracownicy przedstawiają druk zamówienia wraz z wyceną końcową do akceptacji przez zamawiającego. Na zamówieniu określony jest typ ekranu, rodzaj kasety, jej dokładny wymiar i kolor, sposób wysuwu ekranu (materiału) z kasety. Może on być przedni lub tylni. Jest istotne przy projektowaniu ekranu telewizora wiszącego na ścianie za opuszczonym z sufitu ekranem projekcyjnym.

Wskazany jest również sposób sterowania wysuwem ekranu. Z reguły jest to silnik elektryczny z wbudowanym sterownikiem radiowym RF i pilotem bezprzerwowym. Jednakże wykonujemy również instalację na bazie wyzwalacza 12V Trigger z modułu projektora lub amplitunera A/V do opuszczania ekranu w czasie włączenia projekcji poprzez projektor lub amplituner. Łączymy także sterowanie ekranem z popularnymi systemami sterowania KNX, RTi itp.

Instalacje audio-video: zaczynamy montaż

Przed doprowadzeniem potrzebnych kabli pod ekran przystępujemy do wycięcia otworu instalacyjnego w suficie z płyt gipsowo-kartonowych. Otwór ten jest ściśle dopasowany do wymiarów kasety zamawianego ekranu. Wylicza się go w oparciu o dostarczone przez producenta ekranu wytyczne wymiarowe. Dla przykładu poniższa rycina z wymiarami przykładowego modelu ekranu INCEEL marki Adeo Screen.

Ekrany tej marki stosujemy z powodzeniem od kilkunastu lat na większości naszych instalacji. Spotyka to się z uznaniem naszych klientów, którzy tak jak my zaufali marce AdeoScreen. Cenimy sobie jej niezawodność, bardzo wysoką jakość wykonania produktów i szybki czas realizacji zamówień.

Ekrany z silnikiem elektrycznym zasilamy z osobnego obwodu 230V dostarczając przewód zasilający w miejsce montażu kasety uwzględniając przy tym stronę ekranu, gdyż silnik może znajdować się po lewej lub prawej stronie kasety ekranu. Przy sterowaniu radiowym zintegrowanym z silnikiem roletowym ekranu wystarczy doprowadzić przewód elektryczny OMY 3x 1,5mm². Przy sterowaniu poprzez wyzwalacz typu Trigger 12V doprowadzamy ponadto przewód CAT 5 UTP w ilości 1 do 2szt. prowadzony od projektora lub amplitunera do ekranu.

Po sprowadzeniu ekranu wraz akcesoriami montażowymi na miejsce montażu przystępujemy do montażu zawiesi do właściwego stropu ponad powierzchnią sufitu obniżonego z płyt gipsowo-kartonowym.

W zestawie montażowym znajduje się 8 gwintowanych prętów montażowych o długości 1,0m każdy. Kotwi się je do stropu właściwego zachowując właściwe odległości dystansowe wskazane przez producenta ekranu.

Następnie osadza się kasetę ekranu we wcześniej wyciętym otworze w płycie G-K, którą ówcześnie łączymy z okablowaniem od strony silnika. Po wykonaniu montażu kasety i nałożeniu elementów maskujących śruby montażowe przystępujemy do testu poprawności działania ekranu.

Precyzyjne testy

Na koniec sprawdzamy pracę silnika. Następnie prawidłowy wysów powierzchni projekcyjnej i ustalamy krańcówkę, czyli maksymalną wysokość z jaką ma wysuwać się powierzchnia projekcyjna. Wysokość osi poziomej powierzchni projekcyjnej (powierzchni obrazu) powinna być dopasowana do warunków panujących w pomieszczeniu. Przy czym należy uwzględnić wysokość siedziska, na którym będziemy wygodnie spoczywać oglądając materiał wideo (film, koncert, audycję telewizyjną). Wysokość wzroku osoby siedzącej przed ekranem powinna być w połowie wysokości obrazu. Zwykle przyjmuje się odległość od poziomu posadzki do dolnej krawędzi obrazu na poziomie między 85-100 cm.

Podsumowując prace:  

– wykonanie pomiarów sufitu podwieszanego;
– dobór parametrów ekranu do projektora;
– wykonanie nacięć w płycie GK;
– doprowadzenie zasilania 230V;
– zamówienie ekranu wraz z akcesoriami;
– montaż zawieszenia ekranu w płycie betonowej
– sufit właściwy;
– montaż ekranu i test poprawności działania;

Instalacje audio-video: chętnie pomożemy!

Nasi specjaliści o wieloletnim doświadczeniu instalacyjnym są do waszej dyspozycji. Służymy doradztwem w zakresie projektowania instalacji, szeroko pojętej akustyki pomieszczenia, konsultujemy projekty pod kątem instalacji A/V, multiroom i audio Hi-Fi. Wykonujemy instalacje kablowe, konfigurację i montaż urządzeń od projektu do finalnego uruchomienia. Prowadzimy szkolenia z obsługi sprzętu oraz szeroki serwis posprzedażowy.

Istnieje możliwość umówienia się na wizję lokalną w Twoim domu lub na rozpoczętej budowie. Spotkanie z projektantem i inwestorem w jednym z naszych salonów lub w pracowni projektowej.

Zapraszamy do kontaktu z wybranym salonem stacjonarnym sieci Denon Store lub Audio Forum. Jesteśmy dostępni także na naszej infolinii (22) 462 87 00 oraz mailowo: kontakt@denon.pl.

Powyższą instalację wykonali Eksperci z salonu Denon Store Wroclavia z Wrocławia.

Stanisław Jachimowicz
Zastępca Kierownika Salonu Denon Store Wroclavia,
Wrocław