Słyszę, a nie widzę – wszystko o głośnikach instalacyjnych

0

Myśląc o dobrym systemie audio większość z nas zapewne wyobraża sobie duże, wolnostojące głośniki podłogowe, bądź też mniejsze głośniki podstawkowe. Czy są rozwiązania, które pozwolą ukryć głośniki, zaoszczędzić miejsce i nie ingerować w wystrój pomieszczenia? Tak! Poznajcie głośniki instalacyjne. Jak wyglądają, brzmią i czy są trudne w montażu? Sprawdza to nasz Ekspert z salonu Denon Store. Zapraszamy!

Wybierając kolumny podłogowe lub podstawkowe, mamy do czynienia z rozwiązaniem, które często zaburza wystrój pomieszczenia. Może zajmować nam cenne miejsce, stwarzać problem z ich ulokowaniem wywołać konieczność pociągnięcia kabli, które będąc na widoku nie są miłe dla naszego oka.

Na szczęście dla wszystkich, którym nieobce są powyższe problemy i przez co nie jest im po drodze z tradycyjnymi głośnikami, grono producentów umieściło w swojej ofercie produkty, jakie nie tylko staną się prawie niezauważalną i integralną częścią pomieszczenia, ale także będą w stanie na tyle dobrze zabrzmieć, żeby spełnić potrzeby nawet tych najbardziej wymagających użytkowników. O jakich produktach mowa?

Głośniki instalacyjne/ścienne/sufitowe itp.

Chodzi mianowicie o głośniki instalacyjne. Głośniki takie często znane są również jako głośniki montażowe, głośniki podtynkowe, głośniki ścienne czy też głośniki sufitowe. Wszystkie te nazwy opisują jeden i ten sam rodzaj głośnika bądź zestawu głośnikowego, którego po odpowiedniej instalacji jedyną zauważalną częścią jest jego front, a reszta konstrukcji jest ukryta przed naszym wzrokiem pod powierzchnią ściany czy sufitu. Co ciekawe dla osób, które uważają, że to ciągle za mało, śpieszę z informacją, że w zasadzie wszystkie głośniki instalacyjne posiadają na swoim wyposażeniu maskownicę. Dodatkowo, w wielu przypadkach możemy ją pomalować pod kolor ściany, czyniąc taki głośnik praktycznie niewidocznym. Kolejną wielką zaletą systemu audio opartego na głośnikach montażowych jest to, że całe okablowanie będzie ukryte.

Przyjmijmy więc, że poszukujemy systemu audio, dzięki któremu otrzymamy bardzo dobre brzmienie, a jednocześnie głośniki będą w zasadzie niewidoczne i nie będą pełnić funkcji dodatkowego mebla w pokoju. Jakie rodzaje mamy do dyspozycji?

Duży głośnik instalacyjny

Jeśli kochamy muzykę i chcemy doskonałego rozwiązania systemu nagłośniającego, to obok odpowiedniego wzmacniacza potrzebujemy głośników stereo. Jeśli ubóstwiamy nasz wolny czas spędzać przy filmach, to prócz dobrego amplitunera nasze poszukiwania musimy również zacząć od głośników frontowych. W pierwszym czy drugim przypadku jednym z kluczowych pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć, to jakiej wielkości głośniki będą idealnym rozwiązaniem pod rozmiar naszego pomieszczenia. Najczęstszą odpowiedź jaką możemy uzyskać, to że im większe pomieszczenie, tym większy głośnik musimy zastosować.

Szukasz niezawodnego amplitunera? Zobacz na naszym YouTube prezentację Denon DRA-800H:.

Przykładowo chcąc nagłośnić dużą powierzchnię nie możemy użyć najpopularniejszych głośników instalacyjnych efektowych, bo są zbyt małe i sprawdzają się jedynie w niewielkich pomieszczeniach. W większej przestrzeni niestety nie dadzą oczekiwanego efektu.

Na szczęśnie mamy do dyspozycji duże ścienne kolumny instalacyjne chociażby duńskiej firmy Dali czy też niemieckiego Cantona, które możemy umieścić w ścianie przeznaczonej pod system audio.

Jeśli jesteśmy miłośnikami mocnego, basowego i czystego brzmienia, zdecydowanie polecam skierować się w stronę rozwiązań firmy Dali z ich kolumn z rodziny Phantom, np. S-280, S-180. Głośniki te generują mocne brzmienie m.in. dzięki zastosowaniu charakterystycznych dla tej firmy membran z włókien drzewnych, a czystą i szeroką scenę stereo uzyskują dzięki wysokotonowemu modułowi hybrydowemu składającemu się z głośnika wstęgowego i kopułki.

Gdybyśmy poszukiwali jednak rozwiązania bardziej neutralnego w swoim brzmieniu, powinniśmy kierować się w stronę Cantona, np. Atelier 1100 bądź Atelier 900.

Osoba, która uznaje nagłośnienie stereo jako satysfakcjonujące rozwiązanie na tym mogłaby skończyć, bo z powyższymi propozycjami skompletuje już cały system. Dla poszukiwacza wrażeń kinowych „zabawa” dopiero się zaczyna…

Głośnik instalacyjny centralny

W doborze naszego kina domowego będziemy potrzebować również głośnik centralny, którego funkcja jest bardzo istotna, gdyż to właśnie z niego usłyszymy dialogi tak ważne dla fabuły filmu. Do takiego rozwiązania może nam posłużyć wspomniany wcześniej Dali Phantom S-180 bądź mniejszy pozbawiony pasywnego głośnika niskotonowego Phantom S-80, z firmy Canton natomiast, polecam wybrać Atelier 550 Center.

Mały głośnik instalacyjny

Kolejną ważną kwestią w kompletowaniu dobrego kina domowego jest to, ile głośników będziemy chcieli mieć w naszym pomieszczeniu. Mamy do wyboru tradycyjne systemy jak 5.1 czy 7.1, ale możemy również w pełni cieszyć się efektami nowoczesnych systemów obsługujących Dolby Atmos w standardzie 5.1.2 bądź 5.1.4.

Gdy już zdecydowaliśmy, który system będzie dla nas odpowiedni, stajemy przed doborem tzw. głośników efektowych umieszczanych na ścianie bądź suficie. Tym sposobem przechodzimy do najbardziej popularnych i stosunkowo małych głośników montażowych, które pewnie większość z Was kojarzy. Tutaj prócz wielkości samego głośnika mamy do wyboru jego kształt, który możemy dopasować do wystroju naszego pomieszczenia.

Na rynku dostępne są głośniki kwadratowe, jak np. Dali Phantom H-60 bądź też okrągłe jak Dali Phantom E-60. Co ciekawe dwa powyższe modele mają zwiększoną odporność na wilgoć, więc takie rozwiązanie równie dobrze spisze się jako nagłośnienie w innych miejscach w domu jak na przykład w łazience, kuchni czy też pod zadaszeniem na świeżym powietrzu.

Głośnik instalacyjny niskotonowy

 

Cóż było by to za kino, bez mocnych, głębokich i przeszywających nasze ciało niskich tonów? Bez tego żaden wybuch, wystrzał, czy inne tego typu efekty nie zrobią na nas wystarczającego wrażenia. Dlatego w tym momencie powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie – co z głośnikiem niskotonowym tzw. subwooferem? Można oczywiście iść w dużych rozmiarów skrzynię, ale czy to konieczne? Tu większość z Was pewnie zaskoczę: TAK, rozwiązanie takie jak subwoofer instalacyjny istnieje! Za idealny przykład, może posłużyć nam amerykański Definitive Technology UIW SUB REF, czy model z o całe 3 cale mniejszą membraną UIW SUB 10. Dzięki takim rozwiązaniom praktycznie nie stracimy miejsca w naszym pomieszczeniu, a przy tym wrażenia dźwiękowe z filmów będą niezapomniane.

Czy takie rozwiązania są najlepsze?

Do tej pory opisywałem głośniki instalacyjne w samych superlatywach, więc czy są one rozwiązaniem idealnym? Niestety nie. Przeważnie nie osiągniemy za ich pomocą takiej jakości dźwięku jak przy tradycyjnym rozwiązaniu w podobnym przedziale cenowym. Musimy także pamiętać, że żeby uzyskać pełną kontrolę nad przenoszeniem się dźwięku do większości głośników instalacyjnych powinniśmy wykonać obudowę podtynkową, bądź odpowiednio wygłuszyć przestrzeń wokół głośnika, co komplikuje i tak niełatwą już instalację takiego rozwiązania (chyba, że nasz głośnik instalacyjny ma obudowę zamkniętą, ale są to mniej popularne i droższe systemy).

Niemniej jednak głośniki montażowe to bardzo ciekawa alternatywa i idealne dopełnienie tradycyjnego kina domowego (jak np. głośniki podtynkowe sufitowe), a także w wielu wypadkach jedyne sensowne rozwiązanie. Głośniki instalacyjne zapewne świetnie sprawdzą się w lokalach usługowych, restauracjach, gabinetach lekarskich czy biurach – wszędzie, gdzie zależy nam, żeby muzyka tworzyła przyjemne tło, a jednocześnie nie mamy miejsca na dodatkowe urządzenia.

Jeśli podejmiecie decyzję o montażu głośników instalacyjnych, to SUPER. Musicie jednak pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii, a mianowicie ich odpowiedni dobór pod nasze preferencje muzyczne, akustykę, rozmiary, czy też ewentualne skosy w suficie naszego pomieszczenia. To bardzo ważne, żeby efekt końcowy spełnił z zapasem Wasze oczekiwania. Dlatego zachęcam do kontaktu z naszymi doświadczonymi Doradcami, których znajdziecie we wszystkich salonach Denon Store.

Andrzej Rębacz
Doradca Klienta w Denon Store
Silesia City Center, Katowice