Akustyka wnętrz – czas pogłosu

0

Akustyka wnętrz, często jest pomijaną lub co gorsza ignorowaną częścią naszego systemu audio. Jak w łatwy sposób sprawdzić akustykę? Jakie najczęściej popełniamy błędy podczas wygłuszania pomieszczenia? Czym jest i jak ważny jest czas pogłosu? Sprawdza i wyjaśnia to nasz Ekspert, zapraszamy.

W poprzednich wpisach poświęconych akustyce przedstawiłem podstawowe, zagadnienia związane z tą dziedziną nauki. Oprócz tego, przykładowe problemy wynikające ze złej adaptacji. Tematyka ta jest jednak głęboka i najwyższy czas na przedstawienie kolejnych problemów mogących wpłynąć negatywnie na jakość dobieranego dźwięku.

Sprawdź: Podstawowe parametry akustyczne – cz. I

Czas pogłosu – jak zepsuć akustykę chcąc ją poprawić

Fale akustyczne padające na ścianę mogą zostać dobite od niej lub pochłonięte. Stosunek pochłonięcia do rozproszenia będzie zatem odpowiedzialny za to jak długo energia akustyczna tej fali będzie utrzymywała się w naszym pokoju. Dla przykładu możemy posłużyć się klaskaniem w naszym pomieszczeniu. Gdy klaśniemy w pomieszczeniu niewypełnionym meblami słyszymy, że po pojedynczym klaśnięciu dźwięk rozchodzi się w pomieszczeniu przez dłuższy okres. Z kolei w pokoju wypełnionym meblami dźwięk ten rozchodzi się zdecydowanie krócej.

Zobacz również: Podstawowe parametry akustyczne – cz. II

Czas rozchodzenia się dźwięku w pomieszczeniu, po wyłączeniu źródła (w tym przypadku po zakończeniu klaśnięcia) nazywamy czasem pogłosu. To właśnie ta wielkość jest jedną z najważniejszych wielkości przy ocenie akustyki naszego pomieszczenia. Wartość czasu pogłosu nie jest konkretną liczbą, po spełnieniu której uzyskamy wybitną akustykę, pozwalającą na stworzenie w naszym pokoju studia nagrań, nie mniej jest to wielkość, którą należy znać. Parametrem tym można operować, sprawiając, że nasze pomieszczenie zabrzmi żywiej, dokładniej, jaśniej czy ciemniej. Upraszczając:

porządna akustyka pozwoli nam na uzyskanie dostrojenie naszego pokoju pod preferencja muzyczne oraz sprzętowe pozwalając na wyciągniecie z naszego sprzętu optymalnego wrażenia słuchowego.

Akustyka wnętrz – czas pogłosu jako funkcja częstotliwości   

Częstym problem wśród ludzi nie zajmujących się profesjonalnie akustyką, jest podchodzenie do tematu czasu pogłosu jako jednej liczby. Dla przykładu powróćmy do zabawy z klaskaniem. Wydawać by się mogło, że do zmierzenia czasu pogłosu nie potrzebujemy żadnego profesjonalnego sprzętu. Wystarczą jedynie ręce, stoper oraz dobre ucho. Jedna osoba klaszcze, druga mierzy czas do kiedy dźwięk wybrzmiewa i sprawę mamy załatwioną.

Czy widziałeś już nasz nowy film na YouTube?

Problemem jest jednak to, że czas pogłosu trzeba rozpatrywać w funkcji częstotliwości. Wszystkie przedmioty w jakimś stopniu pochłaniają dźwięk, cegła, komoda czy kanapa. Oczywistym wydaje się, że jedne pochłaniają ten dźwięk lepiej, drugie gorzej. Bardzo ważne jest by zwrócić uwagę w jakim zakresie częstotliwości odbywa się pochłanianie. To właśnie ten parametr, czyli rozbicie pochłaniania danego przedmiotu pozwoli na porządną adaptację akustyczną.

Akustyka wnętrz – błędy popełniane podczas wygłuszania pomieszczenia        

Niektórym z Was, poruszany problem może wydać się jedynie problemem akademickim. Chciałbym jednak pokazać realne zagrożenia płynące ze złego podejścia do adaptacji naszego pomieszczenia. Absorbery, czyli panele akustyczne mające na celu pochłanianie dźwięku, dzielą się na wąsko pasmowe (takie pochłaniające mały zakres częstotliwości) oraz szeroko pasmowe (pochłaniające często bardzo szeroki zakres częstotliwości). Wiele osób decydujących się na „wygłuszenie” swojego pomieszczenia decyduje się na zakup różnego typu pianek czy nieprzebadanych absorberów, rozmieszczając je na ścianie. Po adaptacji naszego pomieszczeni „na ślepo” zazwyczaj dźwięk dobiegający do nas stanie się przymulony, ciemny ze zdecydowanie mniejszą przestrzenią. Dzieje się tak ponieważ absorbery nie pochłaniają równo całego pasma dźwięku, lecz (w tym przypadku) działają jedynie na wyższe częstotliwości.

Zobacz także: Czy akustyka pomieszczeń odsłuchowych ma znaczenie?

Zaprojektowanie absorbera pochłaniającego wysokie częstotliwości jest zdecydowanie łatwiejsze, niż pochłaniacza nastrojonego z niskich częstotliwości, a to zazwyczaj na nich należy się skupić przy rozpoczynaniu przygody z adaptacją naszego pomieszczenia.

Chętnie pomożemy!

Zanim okleicie swoje pomieszczenie panelami o różnych właściwościach akustycznych, zalecam konsultację z akustykami. Pozwoli to na odpowiednie dopasowanie adaptacji do wybranych pomieszczeń. Jak zawsze – Eksperci w salonach Denon Store i Audio Forum chętnie pomogą. Oprócz doradztwa profesjonalnego sprzętu audio-video i smart, oferujemy m.in. wizje lokalne u Klienta, instalacje audio-video i kalibrację urządzeń.

Podsumowując, jak przedstawiłem powyżej, nieodpowiedni dobór akustyki może paradoksalnie zaszkodzić i zdegradować nasz zestaw audio sprawiając wrażenie, że nasz sprzęt nagle „przestał grać”. Co za tym idzie – nawet najlepszy sprzęt nie zagra tak jakbyśmy chcieli, jeśli nie zadbamy o odpowiednią akustykę.

Robert Maćkowiak
Doradca Klienta w Denon Store
Posnania, Poznań