Instalacje audio-video: głośniki instalacyjne Dali Phantom M-250 i E-60

0

Kolejną instalacją jaką zajęli się Eksperci z salonu Denon Store, to montaż głośników instalacyjnych Dali Phantom. Od czego należy zacząć? Jak przygotować ścianę i jak umieścić w nich głośniki? Sprawdźcie relację z montażu.

Głośniki instalacyjne, często nazywane są głośnikami montażowymi, podtynkowymi, ściennymi czy też głośnikami sufitowymi. Wszystkie nazwy są poprawne a ich wspólna cecha to jedynie widoczny front kolumn, po oczywiście odpowiedniej ich instalacji. W związku z tym, reszta konstrukcji ukryta jest pod powierzchnią ściany lub sufitu. Rozwiązanie idealne do sal konferencyjnych, biur a także domów i mieszkań, w których nie mamy miejsca na duże kolumny podstawkowe. Całą przygodę z taką instalacją należy zacząć na bardzo wczesnym etapie budowy czy remontu, czyli od przygotowania ściany.

Kliknij i przeczytaj więcej o głośnikach instalacyjnych 

Przygotowanie ściany

Ściana w pomieszczeniu, gdzie wykonywaliśmy instalację została zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić zastosowanie nagłośnienia ukrytego w zabudowie oraz przygotować wzmocnienie pod zawieszenie telewizora. W tym celu zaprojektowano i wykonano konstrukcję z profili, z wyznaczonymi miejscami do montażu głośników oraz wzmocniono konstrukcję pod montaż telewizora płytą wiórową OSB.

W celu umożliwienia montażu głośników w zabudowie, ścianę w wyznaczonych miejscach podkuto, a następnie konstrukcja z profili została zakryta płytami gipsowo-kartonowymi.

Do każdej z kolumn doprowadziliśmy instalację kablową używając przewodów QED XT25 do przestrzeni zabudowy głośników. Został również wykonany kanał przepustowy pod okablowanie do przyszłego telewizora. Rozmieszczenie głośników ustaliliśmy z inwestorem podczas wizji lokalnej na budowie, w oparciu o projekt zabudowy oraz wymiary telewizora. Wybór padł na model OLED77CX marki LG.

Rozmieszczenie kolumn Dali Phantom

W precyzyjnym rozmieszczeniu głośników do zabudowy jak zwykle pomocne okazały się szablony dostarczane przez producenta kolumn. Na przedniej ścianie pomieszczenia znalazły się trzy głośniki Dali Phantom M-250 w układzie LCR, czyli lewy kanał przedni, centralny kanał wokalny i prawy kanał przedni.

To czego nie widać na zdjęciach to kolejne głośniki, które zostały zamontowane w suficie podwieszanym. Tu również użyliśmy głośników instalacyjnych Dali Phantom, model E-60 w ilości 4szt.

Dwa z nich jako kanały surround umieszczone za linią odsłuchu zaś z przodu kolejne dwa jako kanały Dolby Atmos. Całość zwieńczył subwoofer aktywny Dali SUB E-12 F. Sercem systemu jest amplituner Denon AVC-X3700H.

Podobna instalacja z kolumnami Dali Phantom została również wykonana w jednej z warszawskich sal odsłuchowych. Zobaczcie zdjęcia:

Prace instalacyjne oraz montaż urządzeń wykonali specjaliści salonu Denon Store Wroclavia, Wrocław. Oczywiście tego typu montaże wykonujemy w całej Polsce.

Na zakończenie, zachęcamy do odwiedzenia najbliższego salonu Denon Store i Audio Forum lub do kontaktu telefonicznego: (22) 462 87 00 oraz mailowego: kontakt@denon.pl.

Stanisław Jachimowicz
Zastępca Kierownika
Denon Store Wroclavia, Wrocław