Jak dbać o gramofon i płyty winylowe?

0

Każdy z miłośników gramofonów i czarnych płyt wie, że powinien je regularnie czyścić. Ale wiele osób nie wie, że kurz i inne zanieczyszczenia faktycznie mogą  wpłynąć na dźwięk. Zatem jak powinniśmy dbać o nasz gramofon i czarne płyty? Z pomocą przychodzi nasz Ekspert!

Rezultatem zaniedbania gramofonu jest dobrze znane ich użytkownikom trzaskanie i zacinanie się podczas odtwarzania płyty. Może nawet dojść do uszkodzenia igły lub płyty. Musimy być tego świadomi i podejmować odpowiednie działania, gdy tylko zajdzie taka potrzeba –

twój gramofon i winyl będą Wam wdzięczne – zawsze.

Aby pomóc Wam w prawidłowym czyszczeniu płyt i gramofonu, poniżej wyjaśniamy:

 • który element należy wyczyścić;
 • jak wyczyścić gramofon wewnątrz i na zewnątrz;
 • co należy wziąć pod uwagę podczas czyszczenia płyt;

Których części gramofonu dotyczy problem?

Może być to zaskoczeniem, ale igła jest najbardziej wrażliwą częścią gramofonu. Niestety, jest to również element, który przyciąga najwięcej brudu, ponieważ zbiera wszystko, co jest na samych płytach. Na igle może utknąć każde ziarnko kurzu, czego efektem jest nieestetyczny trzask i hałas. Oprócz tego, przyspieszamy jej zużycie.

Igła ma wiele wspólnego z produkcją słyszanego dźwięku. Dlatego bardzo ważne jest, aby utrzymywać ten wrażliwy element w czystości. Ma to wpływ nie tylko na dźwięk, ale także na same płyty. Igła może zużywać się znacznie szybciej z powodu brudu, a tym samym znacznie szybciej uszkodzić Wasze ulubione krążki.

Igła nie jest oczywiście jedynym elementem, który zbiera kurz. Te uciążliwe zabrudzenie może dotyczyć całego gramofonu. Gramofon często nie jest wystarczająco zabezpieczony w danym pomieszczeniu. W efekcie czego, z czasem gromadzi się na nim dużo kurzu. Dlatego radzimy przykryć go pokrowcem ochronnym, gdy nie jest używany. Jeśli nie posiada on osłony przeciwpyłowej, możecie użyć małego koca lub pokrowca, który pasuje do wymiarów sprzętu.

Również w przypadku gramofonu z napędem pasowym, ten może z czasem stracić jakość, jeśli zgromadzi się na nim zbyt dużo brudu i zatłuszczenia. Dlatego rekomendujemy – utrzymujcie pasek w czystości, poprzez przecieranie zwykłą ściereczką do czyszczenia i niewielkiej ilości wody.

Gramofon – czyszczenie igły

Od czasu do czasu, w zależności od częstotliwości użytkowania przecieramy igłę szczoteczką ze specjalnym włosiem w celu ściągnięcia zanieczyszczeń zebranych z płyt. Działanie te pozwoli nam na wydłużenie żywotności igły i poprawienie jakości odtwarzanych utworów z płyt. W tym celu polecamy szczotkę z włókna węglowego CLEAN IT.

Czyszczenie płyt gramofonowych

Słuchanie muzyki z płyty winylowej jest świetne. Dlatego by jak najdłużej cieszyć się dźwiękiem w czarnych krążków przed każdym odsłuchem należy starać się usunąć wszelki kurz specjalną szczoteczką In-Akustik Premium Record Brush. Jeśli Twoje płyty są bardzo brudne, polecamy oddać je do profesjonalnego czyszczenia lub skorzystania z myjki SPIN-CLEAN Record Washer MKII.

Jak czyścić gramofon?

Czyszczenie gramofonu jest, powiedzmy nieco niepraktyczne: urządzenie składa się z wielu delikatnych pojedynczych części. Należy szczególnie zwrócić uwagę, by do czyszczenia podejść ostrożnie i z dużą uwagą. Nie chodzi tylko o widoczne powierzchnie gramofonu, ale co jakiś czas warto też zadbać o jego wnętrze jak np. talerz i paski.

Zaczynajcie od zewnętrznych powierzchni gramofonu. Podobnie jak w przypadku większości innych sprzętów, tutaj zwykle jest sporo kurzu. Dla ułatwienia pracy polecamy korzystanie z profesjonalnych środków lub narzędzi jak na przykład z zestawu czyszczącego VINYL CLEAN lub środka do czyszczenia HIFI CLEAN.

Od czasu do czasu możecie po prostu użyć miotełki do kurzu, by usunąć niewielkie zabrudzenia.

Jak już wspominaliśmy, ważnym narzędziem do czyszczenia jest ściereczka antystatyczna. Zapobiega to ładowaniu powierzchni przez wycieranie. Zapobiega to natychmiastowemu magnetycznemu przyciąganiu kłaczków i cząstek kurzu.

Zobacz także na naszym YouTube prezentację gramofonu Pro-Ject Primary E Phono:

Pamiętaj:

 • nigdy nie używaj do czyszczenia palców, zwłaszcza w przypadku igły;
 • jeśli gramofon nie jest używany, należy użyć osłony przeciwpyłowej.

Wyczyść wnętrze

Gdy gramofon jest czysty od zewnątrz, warto również spróbować wyczyścić wnętrze. Urządzenia, które są oczyszczone od wewnątrz, brzmią lepiej i są w stanie wytrzymać znacznie dłużej. Zwłaszcza jeśli gramofon ma mechanizm napędu paskowego. Osoby, które są zaznajomione z różnymi elementami gramofonu, mają zatem wyraźną przewagę podczas czyszczenia.

Jakie znaki wskazują na to, że Twój gramofon wymaga czyszczenia?

 • prędkość nie jest już stała;
 • gramofon reaguje szczególnie wolno;

Jak wyczyścić wnętrze gramofonu? Krok po kroku:

 1. Najpierw wyłącz zasilanie.
 2. Zdejmij osłonę przeciwpyłową i gumową matę. Często elementy te nie są zespolone z całością gramofonu.
 3. Wyjmij talerz gramofonu. Aby poprawnie wykonać ten krok, weź pod rękę instrukcję obsługi gramofonu.
 4. Kiedy już to zrobisz, najtrudniejsza część zostanie wykonana. Teraz możesz już zobaczyć niektóre z wewnętrznych działań. Pasek można ostrożnie zdjąć i można go czyścić szmatką lub alkoholem.
 5. Pamiętaj, aby jednocześnie wyczyścić spód talerza.
 6. Poczekaj, aż wszystkie części całkowicie wyschną. Następnie zacznij ponownie składać gramofon.

Na szczęście nie musisz często powtarzać tej procedury. Wystarczy jeden lub dwa razy w roku. Zależy to jednak również od tego, jak często używasz sprzętu i czy korzystasz z osłony przeciwpyłowej. Zapraszamy do salonów Denon Store i Audio Forum, w których dostępna jest szeroka oferta gramofonów i akcesoriów. Nasi Eksperci chętnie pomogą wybrać wymarzony sprzęt oraz jego instalację i konfigurację.

Wojciech Ptak
Doradca Klienta
Denon Store Silesia, Katowice