Instalacje audio-video: multiroom Sonos z Dali Phantom E-50

0

Tym razem nasi specjaliści podjęli się montażu dyskretnego systemu multiroom Sonos i ośmiu głośników sufitowych Dali Phantom E-50. Jak wyglądały przygotowania? Jakie możliwości oferuje multiroom i jak go rozbudowaliśmy? Zobaczcie, jak przebiegła cała instalacja.

System multiroom, który zarekomendowaliśmy Klientowi, bazuje na dwóch wzmacniaczach Sonos AMP i zestawie ośmiu głośników sufitowych Dali Phantom E-50.

Dodatkowo został wykonany kanał prowadzący okablowanie w ścianie za telewizorem oraz wyprowadzenie ze ścian kabli pod puszki podtynkowe. Jednak to nie wszystko…

Zakres prac:

  • rozprowadzenie okablowania pod zabudowę głośników instalacyjnych w suficie;
  • przygotowanie kanału na okablowanie pod telewizor wiszący na ścianie;
  • wyprowadzenie ze ściany kabli 230V, skrętki CAT 6, kabli koncentrycznych do TV SAT pod puszki podtynkowe;
  • kalibracja systemu zgodnie z preferencjami klienta;

Projekt i montaż

Prace rozpoczęły się standardowo od rozplanowania i dobrania odpowiedniej pozycji głośników w suficie oraz zaprojektowaniu pełnej instalacji przewodowej do ich połączenia. Okablowanie zostało przeciągnięte peszlami z PCV podwieszanych na suficie właściwym.

Do każdego wzmacniacza Sonos AMP podłączono po cztery głośniki Dali Phantom E-50. Przede wszystkim pozwoliło nam to stworzyć dwie funkcjonalne strefy multiroom z czterema głośnikami sufitowymi w każdym z pomieszczeń.

Multiroom

W każdym pomieszczeniu można teraz słuchać innej muzyki, z różnym poziomem głośności. Można także połączyć oba wzmacniacze w grupę, uzyskując tym samym jedną dużą strefę odsłuchu. Kontrola systemu oparta jest o przyjazną aplikację Sonos, dostępną oczywiście na urządzeniach mobilnych.

Dzięki niej mamy dostęp do najpopularniejszych serwisów streamingowych tj. Apple Music, Spotify czy Tidal oraz ponad 250 tysięcy stacji radia internetowego z całego świata!

Zobacz również: 5 pytań i odpowiedzi, które powinniśmy zadać przed zakupem głośnika multiroom

W ścianie frontowej, na której w przyszłości z pewnością znajdzie się telewizor, został wykonany kanał do przeprowadzenia wymaganych przewodów. By ograniczyć wiązkę widocznych kabli, kanałem zostały przeprowadzone 3 kable zasilające 230V, 2 kable typu skrętka kategorii 6 oraz 2 kable koncentryczne.

Sonos ARC + Sub

Dodatkowym wyzwaniem okazała się pierwsza strefa, której projekt zmieniał się bardzo dynamicznie. W rezultacie oprócz czterech głośników sufitowych dodany został soundbar Sonos ARC oraz bezprzewodowy subwoofer Sonos SUB. Soundbar Sonos ARC testowaliśmy ostatnio na naszym blogu, sprawdźcie jego recenzję tutaj.

Rozbudowa systemu w przyszłości

Wspomnianym kanałem w ścianie frontowej poprowadziliśmy dodatkowe przewody HDMI o dużej przepustowości, przewód zasilający typu „ósemka” oraz dodatkowy przewód prądowy dla możliwych w przyszłości rozwiązań. Z pewnością, ważnym aspektem przy takich realizacjach jest patrzenie o przysłowiowy krok naprzód i w miarę możliwości modyfikowanie realizacji pod kątem dodania nowych urządzeń lub rozbudowy systemu.

Podsumowując, w ten oto sposób zrealizowaliśmy dla klienta dwie niezależne strefy odsłuchowe. Pierwszą z nich stworzyliśmy w salonie na bazie bezprzewodowego zestawu kina domowego Sonos. Drugą zaś w jadalni na głośnikach sufitowych Dali sterowanych dwoma jednostkami Sonos AMP. Oczywiście po wykonaniu testu drożności instalacji i montażu urządzeń przyszedł czas na kalibrację oraz spersonalizowanie systemu zgodnie z preferencjami klienta.

Powyższe prace instalacyjne i montażowe wykonali specjaliści z salonu Denon Store Wroclavia z Wrocławia. Na koniec, zachęcamy do odwiedzenia najbliższego naszego salonu lub umówienia spotkania online. Chętnie pomożemy w projekcie instalacji systemu audio-video, jej montażu i kalibracji.

Kamil Moskal
Doradca Klienta Salonu Denon Store Wroclavia,
Wrocław