5 pytań i odpowiedzi, które powinniśmy zadać przed zakupem głośnika multiroom

0

Zastanawiasz się nad systemem multiroom? I na jakie pytania należy sobie odpowiedzieć, żeby wybrać odpowiedni? Ten artykuł jest dla Ciebie! Ekspert z Denon Store tłumaczy czym jest multiroom, na co należy zwrócić uwagę oraz w jaki sposób rozmieścić sprzęt w domu. Zobaczcie TOP 5 pytań, które najczęściej padają od Klientów, którzy szukają głośnika multiroom.

W dzisiejszych czasach tempo naszego życia często nie daje nam zbyt wielu okazji na to, aby usiąść i posłuchać ulubionej muzyki. Chcemy, żeby podążała razem z nami. W drodze korzystamy ze słuchawek lub radia w samochodzie. W domu nie jesteśmy już jednak skazani tylko na głośniki Bluetooth, systemy stereofoniczne czy kina domowego. Z ratunkiem przychodzą systemy multiroom – inteligentne, funkcjonalne rozwiązania łączące ze sobą kompaktowe rozmiary, łatwość obsługi i zadziwiająco dobre brzmienie. Brzmi ciekawie? Oto pięć prostych pytań, których odpowiedzi otworzą nam drogę do tego fascynującego świata muzyki jakiej tylko chcemy, w każdym pomieszczeniu.

MASZ DUŻO CZASU. WYBIERZ GŁOŚNIK DENON HOME I TESTUJ GO W DOMU PRZEZ 60 DNI

Kup teraz i przetestuj jeden z głośników Denon Home w domu. Masz aż 60 dni na ostateczną decyzję. Przez ten okres możesz sprawdzać jego zaawansowane funkcje i jak łatwo się ich używa. Możesz przekonać się,  jak dobrze i głośno gra. Albo jak delikatnie i nastrojowo. Dowiedz się więcej. 

1. Co to jest multiroom i jak działa?

Multiroom, w telegraficznym skrócie, to system nagłośnienia wielu pomieszczeń, z jednego lub wielu źródeł, sterowany z jednego miejsca. Mogą to być głośniki przewodowo podłączone do tzw. jednostki multiroomowej, do której podłączone jest jedno lub więcej źródeł dźwięku. Są to także (najnowocześniejsze i najczęściej dzisiaj spotykane) niezależnie zasilane głośniki łączące się bezprzewodowo z internetem. Oferują dostęp do sieciowych zasobów muzyki – na przykład szalenie popularnych dzisiaj serwisów streamingowych, takich jak Spotify czy Tidal.

Oba te rozwiązania mają niezwykle istotną funkcjonalność, której nie osiągniemy przy użyciu niepołączonych ze sobą zestawów audio w poszczególnych pokojach. Dźwiękiem we wszystkich pokojach, zarówno jego źródłem, jak i głośnością, możemy sterować przy użyciu jednego urządzenia. Rozwiązanie złożone z niezależnie zasilanych, nowoczesnych głośników jest jeszcze bardziej praktyczne. Po pierwsze: nie wymaga prowadzenia przewodów do jednego, głównego urządzenia, przez co znacznie łatwiej zaimplementować je w domu, szczególnie już wykończonym. Po drugie: oferuje nam w pełni bezprzewodowe sterowanie z każdego miejsca, do którego dociera zasięg naszego wi-fi przez aplikację w naszym smartfonie. Po trzecie: mamy do wyboru dużo więcej urządzeń, które nie wymagają od nas specjalnego planowania, a możemy dołożyć je do naszego multiroomu w każdej chwili. Z tych trzech powodów polecam skupić się właśnie na tego typu rozwiązaniu.

2. Czy rzeczywiście potrzebuję głośnika multiroom?

Poruszasz się po całym domu i chcesz słuchać swojej ulubionej playlisty/stacji radiowej w każdym pomieszczeniu? Nie masz miejsca na wzmacniacz, odtwarzacz i kolumny? Chcesz sterować całą muzyką smartfonem lub głosem, bez szukania pilotów? Oczekujesz maksymalnej elastyczności w sterowaniu głośnością czy rodzajem muzyki w różnych pomieszczeniach? A może chcesz połączyć nagłośnienie z posiadanym już systemem Smart Home? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedź brzmi TAK, to znaczy, że głośnik multiroom może być dla Ciebie idealnym wyborem.

3. Dlaczego bezprzewodowy system multiroom jest lepszym wyborem od przewodowego?

Rozwiązanie złożone z niezależnie zasilanych, nowoczesnych głośników multiroom jest dużo praktyczniejsze od wspomnianego wcześniej przewodowego systemu. Po pierwsze: nie wymaga prowadzenia przewodów do jednego, głównego urządzenia, przez co znacznie łatwiej zaimplementować je w domu, szczególnie już wykończonym. Po drugie: oferuje nam w pełni bezprzewodowe sterowanie z każdego miejsca, do którego dociera zasięg naszego wi-fi przez aplikację na nasz smartfon. Po trzecie: mamy do wyboru dużo więcej urządzeń, które nie wymagają od nas specjalnego planowania, a możemy dołożyć je do naszego multiroomu w każdej chwili. Po czwarte: większość nowoczesnych głośników multiroom można łatwo sparować z najpopularniejszymi na rynku rozwiązaniami Smart Home, bardziej zwiększając integralność naszego inteligentnego domu.

4. Czym sugerować się przy wyborze systemu?

Denon Home 150

Systemy multiroom oferowane przez poszczególnych producentów mają to do siebie, że w większym lub mniejszym stopniu są zorientowane na urządzenia wyłącznie swojej marki. Dlatego wybór pierwszego głośnika multiroom niesie ze sobą daleko idące konsekwencje. W tym momencie warto zwrócić szczególną uwagę na ilość i rodzaj urządzeń, w których dany system jest implementowany. Jednym z liderów w tej kwestii jest technologia Heos built-in, która jest obecnie instalowana nie tylko w głośnikach bezprzewodowych takich jak seria Denon Home, ale i w szerokiej gamie soundbarów, miniwież oraz amplitunerów stereo i kina domowego marek Denon i Marantz. Obecnie na rynku dostępnych jest ponad 70 urządzeń z tym systemem.

Ponadto popularnego Heosa bez problemu połączymy z systemami Smart Home zarządzanymi przez największych graczy na rynku – Google Asystentem, Apple Siri oraz Amazonem Alexą. Natomiast szukając maksymalnej prostoty warto pochylić się nad głośnikiem Polk Assist. Nie ma tutaj autorskiej aplikacji – w głośnik wbudowany jest Asystent Google razem z mikrofonem. Wszystkie komendy przekazujemy więc głosowo mówiąc wprost do amerykańskiego głośnika lub używając aplikacji Home w swoim smartfonie. Ten wybór zmniejsza jednak elastyczność naszego systemu – niewiele urządzeń na rynku oferuje podobną funkcjonalność.

5. Jak rozmieścić system multiroom?

Rozmieszczenie systemu multiroom jest stosunkowo proste. W pomieszczeniach mniejszych bądź takich, gdzie dźwięk będzie zaledwie tłem dla innych czynności (np. kuchnia, łazienka, korytarz, sypialnia), doskonale zmieści się jeden, niewielki głośnik. Ustawiamy go w miejscu, do którego bez problemu doprowadzimy przewód zasilający, z dobrym zasięgiem wi-fi. Ważne, aby nic nie stało na przeszkodzie dla swobodnego rozbrzmiewania naszej ulubionej muzyki. Dużo więcej ciekawych rozwiązań możemy wykorzystać w salonie, gdzie spędzamy najwięcej wolnego czasu. Tutaj, przy wykorzystaniu głośników systemu multiroom, możemy stworzyć prawdziwe stereo, a nawet kino domowe. Głośniki z najnowszej serii Denon Home możesz bezprzewodowo sparować w najwyższej jakości zestaw stereo, a łącząc je na przykład z soundbarem Denon DHT-S716 mamy możliwość stworzenia porywającego trójwymiarowego dźwięku kina domowego, bez uciążliwych kabli i amplitunerów.

Kontakt z Denon Store

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej? Nasi eksperci z chęcią przygotują razem z Tobą najlepsze rozwiązanie. Czekamy na Was 7 dni w tygodniu w godzinach 7:00-23:00. Infolinia: 22 331 55 00, e-mail: info@denon.pl.

Jakub Felczyński
Doradca Klienta w Denon Store
Posnania, Poznań