Czym jest i jak działa wzmacniacz słuchawkowy?

0

Jednym z elementów poprawienia jakości dźwięku słuchawek jest wzmacniacz słuchawkowy. Co to jest za sprzęt i jakie ma możliwości? Czy jest on przeznaczony wyłącznie dla prawdziwego audiofila, czy jednak dostępny jest dla każdego miłośnika dobrego brzmienia? Sprawdza to nasz Ekspert, który testuje kilka topowych modeli wzmacniaczy słuchawkowych.

Słuchawki są jedną z bardzo wygodnych opcji sprzętu audio. Dzięki nim możemy uzyskać często bardziej intensywne, osobiste doświadczenie z ulubionych utworów. Ponadto, nikt nie mówi nam jak głośno mamy słuchać swojej muzyki. Ze względu na brak zakłóceń z zewnątrz, są one coraz poważniej traktowane w świecie audiofilskim. Stąd i odpowiedź producentów na nowe wymagania klientów – powstanie wielu zaawansowanych modeli. W jednym z naszym wpisów na blogu, pomagaliśmy w wyborze dobrych słuchawek.

Ważną rzeczą jest, aby pamiętać, że to nie same słuchawki decydują o ostatecznej jakości słyszanego dźwięku. Wpływ na to mają również jakość pliku muzycznego np. częstotliwość próbkowania podczas zapisu oraz napędzający nasze urządzenie wzmacniacz. Dziś skupimy się właśnie na wzmacniaczach słuchawkowych.

Czym jest wzmacniacz słuchawkowy?

Wzmacniacz słuchawkowy jest wolnostojącym lub podręcznym urządzeniem o niewielkiej mocy, zasilającym słuchawki. Wybór jego gabarytów określa nam późniejszy zakres dodatkowych opcji jak np. możliwość podłączenia do tv, komputera lub odtwarzacza CD. Z tego względu najczęściej wybieranymi są wzmacniacze słuchawkowe wolnostojące.

W wersjach wolnostojących, jak (m.in. Marantz HD-DAC1), można znaleźć wejścia optyczne (m.in. do podłączenia tv), koaksjalne oraz standardowe USB. Daje to możliwość podłączenia do większości, bardzo zróżnicowanego sprzętu, a co za tym idzie, lepszej indywidualizacji. W większości przypadków spotkamy się ze wzmacniaczami słuchawkowymi z wbudowanymi, dedykowanymi przetwornikami cyfrowo-analogowymi tzw. DAC.

Zobacz także: „Co to jest przetwornik DAC i do czego on służy?

DAC ze wzmacniaczem słuchawkowym QUESTYLE CMA400i

Wartym polecenia wzmacniaczem jest CMA400i marki QUESTYLE. Firma może się pochwalić uzyskaniem czystej klasy A tego wzmacniacza. Warto zwrócić uwagę na jego interfejs cyfrowy: wejście i wyjście SPDIF, wejście OPT; Obsługa 44.1K-192K / 24Bit PCM.

Ponadto ten model może poszczycić się także interfejsem wyjściowym: gniazdo słuchawkowe 6,35 mm, w pełni symetryczne gniazdo słuchawkowe 4-PIN, w pełni symetryczne gniazdo słuchawkowe 2,5 mm. Wszystko zamknięte w klasycznej, aluminiowej obudowie obrabianej CNC.

Przenośny DAC Box E mobile marki Pro-Ject

Pro-Ject DAC Box E Mobile to niepozorny i kompaktowy przetwornik cyfrowo-analogowy, który podnosi jakość dźwięku przenośnych urządzeń audio np. ze smarfona. Jego niewielki wymiar (28x14x70mm) z pewnością jest atutem – zmieści się w dłoni, a nawet w kieszeni spodni.

DAC Box E mobile posiada gniazdo minijack 3,5mm dla słuchawek i wejście USB C. Obsługuje formaty plików o wysokiej rozdzielczości, do 32 bitów/ 192 kHz. Niezależnie czy słuchamy na nim plików audio, muzyki ze streamingu czy podcastów – wrażenia słuchowe znacznie się poprawią.

Wzmacniacz słuchawkowy Naim – DAC-V1

Na sam koniec – wisienka na torcie: DAC-V1 brytyjskiej firmy Naim. Zgodnie z tradycją marki wszystkie elementy wzmacniacza zmontowane zostały ręcznie. Daje to poczucie nie tylko indywidualizmu podejścia, ale także precyzji wykonania.

Znajdziemy w nim wejście asynchronicznego USB typ B a także wyjścia analogowe: RCA i DIN oraz cyfrowe: 1x BNC, 1x koaksjalne RCA, 2x Optyczne TOSLINK. Taki dobór parametrów sprawia, że jest to sprzęt nie dość, że kompaktowy, to jeszcze bardzo uniwersalny.

Podsumowując, wiemy że świat wzmacniaczy słuchawkowych jest bardzo zróżnicowany. Daje nam to możliwość wsłuchania się w preferencje klienta oraz spełnienie jego indywidualnych wymagań. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi udało mi się Państwu przybliżyć ten jakże złożony, ale i ciekawy świat audio. Wszystkich miłośników dobrego brzmienia zapraszamy do dołączenia do grupy na Facebooku Lepsza Strona Dźwięku.

Zachęcamy także do wizyty w najbliższym salonie Denon Store i Audio Forum. Nasi Eksperci chętnie zaprezentują możliwości wzmacniaczy słuchawkowych. Dostępni jesteśmy także zdalnie: tel.: 22 462 87 00 lub e-mail: kontakt@denon.pl.

Kamil Bargiel
Doradca Klienta Denon Store
Stary Browar, Poznań