Instalacje audio-video: kino domowe 5.1 – Bang & Olufsen

0

Kino domowe 5.1 marki Bang & Olufsen, to kolejna instalacja jaką podjęli się nasi specjaliści. Jak wyglądają przygotowania i gdzie umieścić okablowanie? Jakie mamy możliwości rozbudowy? Od czego należy zacząć i co jest potrzebne? Zobaczcie relację z montażu.

Zestaw pod jaki została wykonana instalacja, składał się z telewizora BEOVISION ECLIPSE 65”, czterech głośników BeoLab 18 i subwoofera BeoLab 19. Jak powszechnie wiadomo Bang & Olufsen słynie z aktywnych kolumn, więc do każdej kolumny i subwoofera niezbędne jest zasilanie 230V.

Zakres prac:

  • przygotowanie szafy rakowej;
  • przygotowanie peszli i puszek podtynkowych;
  • wyprowadzenie okablowania: kat 7- power link pod głośniki aktywne;
  • wyprowadzenie okablowania 230V;
  • montaż zawieszenia pod elektryczny wieszak tv sterowany z pilota;

Projekt i instalacja kabli

Po ustaleniu z inwestorem dokładnej wysokości zawieszenia przyszłego telewizora na ścianie, w czym pomocny jest szablon z wymiarami realnego ekranu jaki dostarczamy na inwestycję, mogliśmy przystąpić to trasowania instalacji kablowej.

Przede wszystkim, miejsca montażu głośników BeoLab 18 i BeoLab 19 zostały ustalone po uprzedniej konsultacji projektu pomieszczenia. Oczywiście uwzględniliśmy wymiary mebli jakie inwestor zamówił specjalnie na potrzeby tego projektu.

Kable należało poprowadzić od każdego głośnika do miejsca montażu telewizora. Miał on zawisnąć na ścianie na dedykowanym, zmotoryzowanym wieszaku ściennym z funkcją sterowania pilotem od telewizora. Dlatego, instalacja wymagała doprowadzenia pięciu kabli systemowych Bang & Olufsen PowerLink w standardzie CAT 7 od każdego głośnika aktywnego do wyznaczonego szablonem miejsca montażu wieszaka ściennego uwzględniając zapas każdego z kabli, który wynosił 5,0 m.

Przygotowanie peszli i puszek podtynkowych

Kable zostały prowadzone w peszlach i przebiegały przez posadzkę pomieszczenia aż do ujścia w ścianie w puszkach podtynkowych. Do zasilania kolumn użyto pięciu kabli zasilających OMY 2×1,5 mm². Poprowadzono je w peszlach w posadzce również pozostawiając zapas każdego z kabli o wymiarze 2,0 m od strony gniazd zasilających w ścianie oraz 2,0 m przy każdym z głośników wyprowadzając kable z posadzki w miejscu posadowienia kolumny na podłodze.

Ponadto do komunikacji z gniazdami SAT, ETHERNET i 230V w ścianie wkuto kanał komunikacyjny. Jest on dla kabli HDMI, koncentrycznych DVB-T i SAT oraz łączności kablowej z internetem. Z uwagi na liczne punkty dostępu do telewizji w pozostałych pomieszczeniach, zdecydowano się na wyprowadzenia kabli koncentrycznych i sieciowych LAN. W tym celu wykorzystano szafę rakową zlokalizowaną w pomieszczeniu gospodarczym.

W szafie rakowej przewidziano montaż urządzenia Multiswitch celem podziału sygnału telewizyjnego na pozostałe pomieszczenia. Znalazło się również miejsce na instalację głośnikową do systemu multiroom Sonos, który ma się pojawić w późniejszym czasie.

Zobacz także: „Instalacje audio-video: multiroom Sonos z Dali Phantom E-50

Montaż sprzętu

Po wykonaniu prac wykończeniowych i ukryciu kabli w posadzce i ścianie, mogliśmy w umówionym terminie dostarczyć sprzęt. Następnie rozpoczęliśmy montaż zestawu od powieszenia wieszaka i wyprowadzeniu wszystkich kabli przewidzianych do wpięcia pod telewizor BEOVISION ECLIPSE 65.

Na koniec, całość zestawu została uzupełniona w kolejnych etapach o odtwarzacz Apple TV 4K, gramofon Denon DP-450USB, dekoder Canal +, oraz odtwarzacz blu ray OPPO UDP203. Urządzenia wpięte do telewizora za pośrednictwem kabli HDMI zostały skonfigurowane tak aby zarządzać całym systemem za pomocą jednego pilota Bang & Olufsen BEOREMOTE ONE. W związku z tym, sterowanie systemem będzie niezwykle proste i intuicyjne.

Zobaczcie zdjęcia z instalacji:

Powyższą instalację wykonali specjaliści z Denon Store Wroclavia, Wrocław. Zapraszamy do wizyty w najbliższym naszym salonie lub umówienia spotkania online. Nasi Eksperci chętnie pomogą przy stworzeniu profesjonalnej instalacji audio-video.

Stanisław Jachimowicz
Zastępca Kierownika Salonu
Denon Store Wroclavia, Wrocław