Co to jest przetwornik DAC i do czego on służy?

0

Na rynku audio znajdziemy wiele urządzeń, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się tajemnicze i nie do końca wiadomo do czego służą. Tak właśnie często bywa z niezastąpionym przetwornikiem DAC. Co to właściwie jest i komu się przyda? W jakich urządzeniach go znajdziemy i w jaki sposób z niego korzystać? Nasz Ekspert z salonu Denon Store, w łatwy sposób tłumaczy funkcjonowanie DAC’a i sprawia, że każdy z Was będzie chciał go mieć! Zapraszamy do lektury.

DAC z definicji jest urządzeniem lub układem, który konwertuje sygnał cyfrowy na analogowy. Jest on niezbędny w momencie, gdy chcemy posłuchać ulubionej muzyki z płyty kompaktowej czy odsłuchać najnowszy album na urządzeniu mobilnym z portali streamingowych takich jak Spotify czy Tidal. Oznacza to, że ten rodzaj przetwornika jest w zasadzie niezbędny w życiu każdej osoby, która chociaż przez chwile, lubi umilić sobie czas muzyką.

Pierwszy DAC

Pierwszy DAC pojawił się na rynku już w 1982 roku. Jednak jak to zazwyczaj z nowinkami technologicznymi bywa, samemu przetwornikowi daleko było do ideału, gdyż przetwarzał tylko sygnał 14 bitowy. Nie było to zgodne ze standardami płyt CD które miały zapisany sygnał w 16 bitach. Dopiero jego następca dostał miano pierwszego 16 bitowego konwertera i nadal używany jest przez wielu pasjonatów muzycznych wrażeń.

Gdzie obecnie znajdziemy DAC’a?

Na dzień dzisiejszy przetwornik DAC można znaleźć praktycznie wszędzie. Od sprzętów codziennego użytku jak np. smartfony, przechodząc przez sprzęt hi fi w odtwarzaczach sieciowych i wzmacniaczach, aż do sprzętów studyjnych, gdzie swoje zastosowanie mogą znaleźć na przykład w interfejsach audio. DAC występuje także w odtwarzaczach CD jak np. Denon DCD-600 i DCD-800.

W innych urządzeniach, które można znaleźć w salonach Denon Store, przetwornik C/A został zastosowany we wzmacniaczu stereofonicznym Denon PMA-800NE, czy amplitunerze kina domowego Denon AVR-X3600H. Dzięki temu, mamy możliwość przesłania do niego muzyki bezpośrednio z portali streamingowych, a DAC konwertuje fale cyfrową do fali analogowej.

Tego typu układy umieszczane są również w sprzętach lampowych jak np. w DAC9 od amerykańskiej marki Audio Research. Urządzenie najwyżej jakości, dekoduje formaty cyfrowe poprzez najnowocześniejszą technologię lamp próżniowych. Zastosowano w nim 5 wejść cyfrowych w tym USB, RCA, BNC, AES/EBU oraz Toslink.

Przetwornik cyfrowo/analogowy tak jak i przedwzmacniacz znajdują się zawsze na początku linii naszego systemu audio, a co za tym idzie, właśnie w tych dwóch miejscach tworzy się najwięcej zniekształceń. Dlatego bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to jaki DAC został zastosowany wewnątrz urządzenia, ponieważ jest on jednym z najważniejszych układów w torze audio.

Łatwe rozwiązanie dla każdego

Oczywiście są przetworniki o lepszych i gorszych parametrach. Zwykły telefon komórkowy będzie miał zdecydowanie gorszego DAC’a niż DAC, który znajduje się np. w cyfrowym odtwarzaczu audio QUESTYLE QPM. Często jedyną rzeczą, którą Klienci wymieniają, aby zwiększyć jakość słuchanej muzyki są słuchawki. Dobre słuchawki jak np. bezprzewodowe Denon AH-GC30 z aktywną redukcją szumów. Sama słuchawka, jako jedna z niewielu na rynku po podłączeniu przez USB do komputera, w zasadzie zamienia się w DAC’a, nadal będąc słuchawką oczywiście. Dzięki takiemu połączeniu, oprócz samego ulepszenia przetwornika cyfrowo-analogowego otrzymujemy charakterystyczną dla zestawów słuchawkowych swoistą intymność przy odsłuchiwanej muzyce.

Jednak jest jeszcze jedno rozwiązanie. Wystarczy dokupić zewnętrzny przetwornik, a następnie podłączyć go do wejścia usb w telefonie lub komputerze. Przestrzeń i jakość jaką w ten sposób otrzymamy, niejedną osobę może zaskoczyć.

Podsumowując, DAC jest często niedocenianym urządzeniem, które w łatwy sposób zmienia odbiór odsłuchiwanej przez nas muzyki. Gdyby nie ten mały, ale jednak jak skomplikowany układ, nie moglibyśmy cieszyć się muzyką z płyt kompaktowych, czy z rozwijających się nadal portali stremingowych. Urządzenie może i jest niewielkie, ale jego potencjał oraz użyteczność w życiu codziennym jest nieoceniona. Zapraszamy do salonów Denon Store, w których możecie przetestować różne rozwiązania i przekonać się jak funkcjonuje DAC.

Maksym Kulej
Doradca Klienta Denon Store
Stary Browar, Poznań