10 piosenek pozwalających na ocenę całego spectrum dźwięków Twoich kolumn

0

Jeśli stoisz właśnie przed wyborem nowych kolumn głośnikowych lub zastanawiałeś się jak usłyszeć w pełni możliwości Twojego aktualnego zestawu to z pewnością ten artykuł jest dla Ciebie! Nieważne czy są to duże kolumny podłogowe czy podstawkowe, czy jest to samo stereo, czy może system kina domowego – dzięki naszej playliście z łatwością ocenisz potencjał brzmieniowy Twojego sprzętu. Przygotuj swoje kolumny, włącz naszą playlistę i zobacz co potrafi Twój sprzęt!

Skupimy się na kilku najważniejszych aspektach brzmienia takich jak: bass – zejście niskich tonów, budowanie sceny, detaliczność czy przestrzenność dźwięku a także stereofonia czy dynamika.

1. Dire Straits – Brothers in Arms

Na pierwszy ogień idzie utwór doskonale znany miłośnikom dobrego brzmienia, tych starszych i tych młodszych. To pracowicie zaaranżowana ballada rockowa z detalicznym gitarowym brzmieniem oraz (a jakże!) solówką autorstwa wokalisty grupy – Marka Knopflera.

2. Sampha – No One Knows Me Like a Piano

Kolejny utwór zdecydowanie pozwoli ocenić nam aksamitne brzmienie wokalu. Celowo wybraliśmy piosenkę z męskim wokalem, który jest o wiele trudniejszy w modulacji od kobiecego. Zwróćmy również uwagę na fortepian, który pojawia się na początku utworu. To nie lada gratka dla miłośników tego instrumentu a dodatkowo pozwala ocenić nam realne brzmienia naszych kolumn.

3. Miles Davis – Round Midnight

Idąc tą drogą przejdźmy do wysokich tonów, które ocenimy za pomocą trąbki mistrza nad mistrzami – Milesa Davisa. Utwór Round Midnight przeniesie nas w klimat lat 60-tych nie tylko za pomocą wspomnianej trąbki, dziś trochę niestety zapomnianej, ale przede wszystkim poprzez sposób aranżacji całego utworu. Jeśli wasze uszy przejdą ten test bezboleśnie to przy kolejnych utworach powinno być już z górki. Przed Państwem pochodzący z przełomowej płyty ‘Round About Midnight utwór Round Midnight:

4. Thundercat – Uh Uh

Kolejny utwór pomoże nam zrozumieć różnicę między instrumentalnym basem płynącym m.in. z kontrabasu czy gitary basowej a jego punktowym, cyfrowym odpowiednikiem. Oczekiwanym brzmieniem będzie dobrze kontrolowane zejście oraz odpowiednio poprowadzony, rozciągnięty, ale niewlokący się bas.

5. Chris Jones – Long After Youre Gone (Acoustic)

Następny w naszym zestawieniu gości Chris Jones z jego akustyczną wersją utworu Long After Youre Gone. Świetnie poprowadzona akustyczna gitara to jedyny instrument, który usłyszymy w utworze natomiast gwarantuję, że poprawnie oddany, ukaże naturalny i detaliczny charakter naszych kolumn głośnikowych.

6. Bjork – Headphones

W kwestii przestrzenności naszych kolumn głośnikowych świetnym utworem referencyjnym będzie Headphones w wykonaniu islandzkiej niezastąpionej artystki Bjork.

Jeśli poszukujecie głośników o pełnozakresowym dźwięku i nowoczesnym designie, to z pewnością spodobają Wam się kolumny podłogowe Demand D17 od Definitive Technology. Są to trójdrożne kolumny, które w całości wypełnią pokój dźwiękiem. Ciekawostką jest to, że po bokach posiadają podwójne radiatory pasywne, które zapewniają rozszerzoną reprodukcję niskich częstotliwości.

7. Mike Oldfield – Turtle Island

W kontekście budowania sceny wybór nasuwa się automatycznie. Z pewnością będzie to Mike Oldfield. W piosence Turtle Island już na samym początku słyszymy wstawki gitarowe. W przełomie utworu dochodzą shakery oraz cała masa instrumentów tworzących tak zwane tło. Później robi się już gęściej, Oldfield dodaje drugą gitarę oraz dzwonki a krótko po tym dochodzą instrumenty dęte. To co serwuje nam multiinstrumentalista, to nie lada gratka dla ucha pod warunkiem, że wszystkie te instrumenty jesteśmy w stanie usłyszeć z zachowaniem tak zwanej separacji. Instrumenty pojawiają się w tym samym czasie, jednocześnie nie nakładając się na siebie.

8. Klaus Badelt – He’s a Pirate

Kolejnym utworem o pokaźnej liczbie instrumentów oraz o jeszcze większej dynamice jest pochodzący ze ścieżki dźwiękowej filmu Piratów z Karaibów: Klątwa czarnej perły, He’s a Pirate skomponowany przez Klausa Badelta przy współpracy m.in. z Hansem Zimmerem. To właśnie na dynamikę utworu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Jeśli nasze kolumny dobrze radzą sobie z nagłym wzrostem głośności to dobra znak.

9. Pink Floyd – Shine on You Crazy Diamond

Biorąc na warsztat najpopularniejszy termin świata audio, czyli stereo nie może zabraknąć utworu, który łączy w sobie po trochu ze wszystkich powyższych. Shine on You Crazy Diamond zespołu Pink Floyd nie trzeba przedstawiać nikomu.
Długie intro utworu może skutecznie uśpić naszą czujność, która wybudza się już przy pierwszym przełomie, i to jakim! Dziewięcioczęściowy majstersztyk brytyjskiego zespołu to zdecydowanie nasz faworyt.

Piękna piosenka zasługuje na piękne kolumny głośnikowe takie jak np. Exclusive Line EL-10 marki Wilson. Sprzęt został wykończony specjalnym lakierem na wysoki połysk. Dzięki umieszczeniu bass-reflexu na spodzie, można je postawić nawet przy samej ścianie. Wisienką na torcie są maskownice, które w każdej chwili możesz zdjąć i przyczepić je z tyłu kolumny za pomocą niewidocznych magnesów. Niepotrzebne otwory nie szpecą nam frontu kolumny.

10. Maceo Plex – Shoulder of Orion

Nasze zestawienie zamyka propozycja muzyki elektronicznej. Utwór skupia się na dobrze rozbudowanym dolnym paśmie, aranżu utworu oraz na elementach tworzących tło.
Jeśli niskie tony nie są dla nas drażniące a wręcz przeciwnie, przyjemnie mruczą i wprawiają w rytm, to właśnie osiągnęliśmy zamierzony efekt.

Jeśli dotrwaliście do końca naszego artykułu a kolumny głośnikowe są wciąż w jednym kawałku to szczerze gratulujemy! Pamiętajcie, że podane przez nas utwory to tylko propozycje. Sami śmiało korzystajcie ze swoich ulubionych i z takich, których będziecie słuchać najczęściej. To recepta na sukces w poszukiwaniach swoich wymarzonych głośników. Zapraszamy do salonów Denon Store w których możecie przetestować sprzęt a także puścić swoją ulubioną muzykę. Warto dodać, że kolumny głośnikowe to bardzo znaczący, ale też nie jedyny element odpowiedzialny za brzmienie całego systemu audio. Polecamy zapoznać się z artykułem z naszego bloga „Jak wybrać dobry wzmacniacz?” oraz być z nami na bieżąco!

Kamil Majchrzak
Starszy Doradca Klienta, Denon Store
Wroclavia, Wrocław