Akademia Analogu – Heinz Lichtenegger o przyszłości gramofonu

0

Na zakończenie cyklu Akademia Analogu, zapraszamy do przeczytania ekskluzywnego wywiadu. O przyszłości gramofonu opowie Heinz Lichtenegger, założyciel marki Pro-Ject. Oprócz tego, zapytamy o to, kto ich obecnie używa? Co stoi za ich powrotem i wielkim sukcesem? Czy streaming jest dla nich rywalem? Sprawdźcie na blogu naszą rozmowę.

Akademia Analogu, to cykl artykułów eksperckich na blogu Denon Store dotyczących gramofonów i wszystkim co z nim jest związane. Przez ostatnie tygodnie pisaliśmy m.in. instalacji gramofonu, o regulacji siły nacisku oraz jak dbać o gramofon. Na zakończenie serii, zapraszamy do przeczytania naszej rozmowy z Heinz Lichtenegger, założycielem marki Pro-Ject, audiofilem i wielkim miłośnikiem dobrego brzmienia.

Tutaj znajdziecie wszystkie artykuły w ramach Akademii Analogu

Jaka jest przyszłość gramofonów?

Przyszłość gramofonów w dużym stopniu będzie zależała od tego, czy i w jakim stopniu dealerzy oraz producenci będą w stanie utrzymać jakość odtwarzaczy oraz płyt winylowych, tak aby zafascynować młodego konsumenta, który po raz pierwszy będzie miał kontakt z winylem.

Obecnie, stara technologia powraca na fali niezrównanego sukcesu, spotykając się z entuzjazmem dla znakomitej jakości dźwięku i wysokiej jakości wykonania produktów analogowych. Jednak, dziś pojawia się również wiele, szczególnie dalekowschodnich firm, które wskoczyły w analogowy ciąg sukcesów, oferując przecenione produkty, wykonane w połowie z plastiku. Również przemysł oprogramowania zaczął produkować tanie kopie nagrań CD na płytach winylowych, co w rezultacie brzmi fatalnie.

Jeśli taki trend będzie się utrzymywał, na rynku przyszłości, gdzie funkcje takie jak USB, zmiana prędkości, najtańszy dźwięk, połączenie BT, stroboskop, przyspieszenie, czy automatyczne odbicie, będą ważniejsze od wydajności dźwięku, ten mały, miły kwiat magicznego dźwięku zginie.

Wejdźcie do internetu, a zobaczycie do mam na myśli. Nawet czołowe europejskie marki zaczynają robić podobne rzeczy i to będzie koniec. Zamierzam walczyć przeciwko temu procesowi ze wszystkich sił.

Gramofony dzisiaj – modne akcesorium czy poszukiwanie jakości?

Znowu jak wyżej. Tak, były kupowane ze względu na doskonałą jakość oraz dla nowych doświadczeń.

Teraz, co raz częściej jest kupowany ze względu na modę i to jest dobre. Widzimy też niestety coraz więcej jest „gramofonów zabawek”. Jednak wierzę, że wciąż istnieje wielu miłośników muzyki, którzy kupują płyty winylowe ze względu na wyższy poziom muzycznych doświadczeń.

Czy streaming jest rywalem dla płyt winylowych i gramofonów?

Nie, absolutnie nie. Streaming poprawił ostateczny sukces winylu. Zobaczcie, wraz ze streamingiem, zwłaszcza młoda generacja, ma szansę doświadczyć innej muzyki, a potem zdają sobie sprawę, że winyl jest najlepszą drogą by czerpać radość z tej muzyki. Streaming, którego używacie każdego dnia, jest tłem muzycznym. Jednak winyl – tu siadasz w miejscu i słuchasz.

Sprawdź: Przegląd serwisów streamingowych. Spotify, Tidal, a może Apple Music? Który wybrać?

Czy grubość płyty winylowej ma wpływ na jakość dźwięku? Jeśli tak, to jaka jest najlepsza?

Tak i nie. Zazwyczaj tłoczenie o wadze 180g jest bardziej płaskie i lepiej prasowane, ważniejsze jest jednak, aby płyta prawidłowo leżała na talerzu. Tak więc dobre maty i zaciski są znacznie ważniejsze niż gramatura 180g.

Czy gramofony są obecnie używane przez osoby, które kiedyś miały taki sprzęt? Czy jest coraz więcej nowych klientów?

Widzimy wielu nowych klientów, którzy nigdy wcześniej nie mieli takiego sprzętu. Ci ludzie są jednak zaskoczeni, że będą potrzebować odpowiedniego głośnika i wzmacniacza. Nie od razu rozumieją, że prawdziwe wrażanie dźwięku z winylu można uzyskać tylko z odpowiednim systemem stereo oraz że konieczne jest dokładne skonfigurowanie odtwarzacza by prawidłowo używać płyt.

Nowy świat, ale kiedy ktoś nam poprawnie wyjaśni i pokaże, jak to działa, łatwo złapać o co chodzi. W taki sposób ludzie stają się wielkimi miłośnikami płyt winylowych, a ta wieść roznosi się po całym świecie.

Więc tak, zdecydowanie mamy co raz więcej klientów młodej generacji.

Jak myślisz, jaka jest przyczyna wielkiego powrotu gramofonów?

Jest wiele powodów. Na pewno wydajność dźwięku, ale także styl życia ludzi uległ znaczącej zmianie. Ludzie dziś, żyją w bardzo szybkim i rozgorączkowanym świecie. Wiele rzeczy dzieje się automatycznie, kiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Streaming, fast food, internet, centra handlowe sprawiają, że konsumpcja odbywa się coraz szybciej. Mnóstwo ludzi chce od tego uciec. Zależy im, żeby poświęcić czas na to, co kochają, nie chcą wygody, chcą poczuć, że im zależy. Nagrania analogowe nie są wcale wygodne, ale potrzebujesz czasu i musisz słuchać ich świadomie.

Jest to bardzo relaksujące. Ludzie szukają obecnie produktów oddających wrażenia. Analog jest super wrażeniowy. Słuchaj, patrz, dotknij, poczuj, powąchaj, przeczytaj.

Na jakiej zasadzie dokonaliście wyboru legend muzyki do limitowanej edycji gramofonów, takich jak The Beatles czy The Rolling Stones?

Nie wybrałem ani jednego z moich artystów, produkowałem dla nich. To oni skontaktowali się ze mną. I to prawdopodobnie było największym komplementem jaki otrzymałem w mojej pracy.

Czy planujecie przygotować gramofony z polskimi akcentami?

Jeśli ktoś zgłosi się do mnie z tym pomysłem, będę zachwycony, aby go stworzyć. Byłby to wielki komplement by zrobić coś specjalnie dla rynku polskiego.

Czy chciałbyś coś powiedzieć do miłośników gramofonów i czarnych płyt z Polski?

 

Dziękujemy za rozmowę!

Zapraszamy do salonów Denon Store, w których znajdziecie profesjonalne gramofony. Nasi Eksperci chętnie je zaprezentują, podpowiedzą, jak je ustawić i pomogą w wyborze. Natomiast na naszym blogu, już wkrótce startujemy z kolejnym cyklem artykułów! #StayTuned