Akademia Analogu – Pro-Ject Debut III DC – regulacja siły nacisku

0

Często przed zakupem gramofonu, zastanawiamy się czy jego pierwsze ustawienie i obsługa jest prosta. Pojawiają się pytania m.in. jak należy go poprawnie skalibrować? Czy jego regulacja jest trudna? Z pomocą przychodzą Eksperci marki Pro-Ject, którzy prezentują gramofon Debut III DC i na jego podstawie podpowiadają jak poprawnie go ustawić. Zapraszamy.

Gramofon to bez wątpienia temat będący aktualnie na ustach każdego miłośnika dobrego dźwięku. Wszyscy wyrażają się bardzo pozytywnie w kontekście brzmienia muzyki odtwarzanej z czarnego krążka, są jednak tacy którzy kierując się zasłyszanymi w różnych mediach informacjami na temat skomplikowanej obsługi gramofonu mają wątpliwości przed jego zakupem. Czy słusznie?

Regulacja gramofonu – to prostsze niż się wydaje

Najwięcej nieporozumień i niedomówień narosło wokół jego kalibracji i niezbędnych do tego specjalnych akcesoriów, bez których rzekomo nie da się go ustawić. Pomijając już fakt, iż większość dostępnych aktualnie w sprzedaży gramofonów jest fabrycznie przygotowana do pracy bez potrzeby przeprowadzania jakichkolwiek regulacji, to nawet w przypadku tych, które wymagają regulacji wcale nie jest konieczne posiadanie specjalistycznej wiedzy i narzędzi.

Wiadomo, że jednym z najważniejszych i najczęściej przytaczanych parametrów dotyczących działania gramofonu jest siła z jaką igła naciska na powierzchnię płyty. Istnieje przekonanie, że nie da się jej poprawnie ustawić bez posiadania specjalnej wagi, za pomocą której sprawdzimy poprawność regulacji. Nie jest to prawdą i w dużej mierze zależy od konkretnego modelu gramofonu.

To w jaki sposób możemy dokonać regulacji za pomocą prostej wagi dostarczonej przez producenta do zakupionego gramofonu przedstawiliśmy w materiale tydzień temu, dzisiaj zajmiemy się sytuacją, w której nie posiadamy nawet najprostszej wagi, ale nasz gramofon został wyposażony w ramię z oznaczoną skalą na ciężarku przeciwwagi.

Akademia Analogu – gramofon – podstawowe pojęcia techniczne

Gramofon Pro-Ject DEBUT III DC

Dla przykładu wykorzystamy gramofon firmy Pro-Ject model DEBUT III DC. W takim przypadku proces ustawienia siły nacisku odbywa się bez konieczności użycia wagi. Składa się on z dwóch zasadniczych etapów: w pierwszym wykonujemy czynność, którą nazywa się balansowaniem ramienia, w drugim dokonujemy cechowania skali na przeciwwadze.

Na końcu ustawiamy wymaganą siłę nacisku. Same terminy brzmią dosyć egzotycznie, ale jak się okaże po obejrzeniu naszego poradnika można je z łatwością wykonać bez posiadania jakiejkolwiek wiedzy poza tą dostępną we wspomnianym materiale filmowym.

Zobaczcie film: Pro-ject Debut III – regulacja poziomu nacisku igły

Zapraszamy do salonów Denon Store, w których możecie sprawdzić i przetestować gramofony. Nasi Eksperci chętnie je zaprezentują i pomogą w wyborze.

Szkoleniowcy marki Pro-Ject
Robert Rolof i Milan Weber