Funkcja Bluetooth Headphone Transmission – do czego służy i w jakich urządzeniach możemy ją spotkać?

0

Bluetooth Headphone Transmission to jedna z najciekawszych funkcji zastosowana w nowych amplitunerach Denon i Marantz. W skrócie odpowiada za podłączenie do amplitunera słuchawek bezprzewodowych w dwóch trybach: tylko słuchawki oraz słuchawki + głośniki. W poniższym wpisie postaramy się wyjaśnić jak uruchomić tą funkcję i jakie korzyści ona przynosi. Zapraszamy!

Chyba każdy znalazł się kiedyś w sytuacji, kiedy to do późnych godzin nocnych (lub wczesnych porannych) nie mógł oderwać się od serialu czy gry. Kiedy już planowaliśmy iść spać, a w telewizji właśnie rozpoczął się świetny film lub kiedy czekamy na widowisko sportowe transmitowane z innej strefy czasowej, czy zwyczajnie chcemy zrelaksować się przed snem oglądając ulubiony koncert. Bywa jednak, że normalny poziom dźwięku może przeszkadzać innym domownikom. Wtedy właśnie z pomocą przychodzi nam funkcja Bluetooth Headphone Transmission. Wystarczy przełączyć dowolne słuchawki Bluetooth w tryb “Bluetooth Only” i cieszyć się pełnym dźwiękiem bez przeszkadzania innym.

Kliknij i sprawdź: Jak podłączyć bezprzewodowe słuchawki do telewizora?

Jak ustawić amplituner w tryb transmisji Blueetooth

Procedura jest niezwykle prosta! Przedstawiamy instrukcje krok po kroku:

 1. Naciśnij przycisk SETUP na pilocie sterowania.
 2. W menu ustawień wybierz kategorie OGÓLNE.
 3. W kategorii OGÓLNE wybierz pozycje NADAJNIK BLUETOOH.
 4. Ustaw nadajnik na pozycję WŁĄCZONY.
 5. Wybierz tryb w jakim słuchawki mają pracować:
  – tylko Bluetooth (Dźwięk wydobywa się tylko przez słuchawki);
  – głośniki + Bluetooth (Dźwięk wydobywa się przez słuchawki i głośniki podłączone do amplitunera).
 6. Następnie wybierz pozycję LISTA URZĄDZEŃ.
 7. Amplituner automatycznie wyszuka urządzenia dostępne do sparowania. Dostępny jest też przycisk skanuj na dole ekranu.
 8. Z listy urządzeń wybierz to, z którym chcesz się połączyć.

Warto pamiętać, że większość słuchawek wymaga ręcznego wprowadzenia w tryb parowania. Głośność słuchawek ustawiana jest przyciskami na samych słuchawkach i nie ma wpływu na dźwięk w strefie głównej. Do amplitunera podłączyć można dowolne słuchawki bluetooth niezależnie od ich rodzaju i producenta.

Oglądanie z osobą niedosłyszącą

Tryb Bluetooth + Speakers zwany również Simultaneous use pozwala na komfortowe korzystanie z systemu z osobą niedosłyszącą. Osoba taka może ustawić na słuchawkach wyższy, dogodny dla siebie poziom głośności niezależny od poziomu głośności na głównych kolumnach.

Czy jest możliwe podłączenie do amplitunera głośników bezprzewodowych przez funkcje Bluetooth Headphone Transmission?

Tak, ale należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach. Najpoważniejsze z nich to odległość na jaką amplituner wysyła dźwięk do głośnika. Teoretycznie, standard bluetooth pozwala na przesyłanie sygnału do 10 metrów, ale dotyczy to raczej wolnych przestrzeni. Jeżeli sygnał napotka przeszkodę np. ścianę z pewnością wpłynie to na zmniejszenie zasięgu. W zależności od tego jaki sygnał przesyłamy i w jakim standardzie pracuje urządzenie, mogą się również pojawić opóźnienia.

Lista kompatybilnych urządzeń Marantz:

 • SR6014
 • SR5014
 • NR1710
 • NR1510
 • SR1200

Lista kompatybilnych i urządzeń Denon

 • AVR-X3600H
 • AVR-X2600H
 • AVR-X1600H
 • AVR-S950H
 • AVR-S750H
 • AVR-S650H
 • DRA-800H

Podziel swoją dźwiękową przestrzeń – głośniki multiroom

Chcąc rozbudować swój amplituner o dodatkowe głośniki w innych strefach, zdecydowanie bardziej polecamy korzystanie z funkcji multiroom oraz głośników strefowych Heos by Denon czy ich następcę –  serię Denon Home.

Funkcja Heos opiera swoje działanie na standardzie wi-fi. Dzięki temu nie musimy przejmować się ograniczonym zasięgiem i opóźnieniami. Głośnik możemy postawić w dowolnym miejscu, w którym jest zasięg z routera. Możemy również przesłać dźwięk do większej ilości urządzeń. W temacie multiroom Denon zachęcamy do zapoznania się z artykułem z naszego bloga: Jak wygląda nowoczesny multiroom?

Chcecie dowiedzieć się więcej lub potrzebujecie wsparcia? Zapraszamy do salonów Denon Store, gdzie spotkacie naszych Ekspertów, którzy chętnie zaprezentują możliwości sprzętów audio-video.

Krzysztof Okła
Zastępca Kierownika Denon Store
Galeria Krakowska, Kraków