Jak podłączyć bezprzewodowe słuchawki do telewizora?

0

W dobie bezprzewodowych telefonów, bezprzewodowego ich ładowania, bezprzewodowego dostępu do Internetu, bezprzewodowego przesyłu plików wypadałoby także podłączyć BEZPRZEWODOWO słuchawki do naszego telewizora. W jaki sposób to zrobić i czy jest to trudne? Co, jeśli mamy starszy typ telewizora? Czy istnieją urządzenia, które połączą słuchawki także z innym sprzętem audio? Nasz Ekspert to sprawdził i krok po kroku wszystko wyjaśnia. Zapraszamy do lektury.

Wielu czytelników pamięta sytuację, gdy oglądając telewizję rodzice krzyczeli na nas abyśmy ściszyli telewizor „bo nie da się wytrzymać”. Ilu z nas, w wieku 30+ zagłębiało się kiedyś w kanałach typu MTV lub Viva w oczekiwaniu na ukochany teledysk (tak, tak – kiedyś MTV emitowało muzykę i istniał taki kanał jak Viva) i kiedy w końcu został puszczony i tak nie można było podkręcić głośności, bo co powie starsza sąsiadka zza ściany? Dziś w dobie Internetu takie sytuacje wspominamy z przymrużeniem oka, zaś młodsi czytelnicy być może nawet do końca dobrze rozumieją ten wstęp. Jednak pewna kwestia pozostaje niezmienna – czasami chcemy posłuchać głośniej muzyki, obejrzeć film lub mecz albo pograć na konsoli podkręcając nieco poziom głośności, nie przeszkadzając jednocześnie domownikom lub sąsiadom. Z pomocą przychodzą nam słuchawki. Można powiedzieć, że sprawę mamy zamkniętą. Ale pozostaje kwestia ich połączenia z telewizorem. I to bezprzewodowo. Jak to zrobić?

Smart tv – od czego zacząć?

„Pół biedy” kiedy dysponujemy nowoczesnym telewizorem typu smart obsługującym opcję Bluetooth OUT. W ustawieniach telewizora szukamy ustawień Bluetooth, nasze słuchawki wprowadzamy w tryb parowania (zachęcam do odwiedzin naszego kanału na You Tube – tam na przykładzie słuchawek AH-GC30 pokazujemy, jak uruchomić w nich tryb parowania) i oba urządzenia łączymy z sobą.

Co, jeśli mamy starszy typ telewizora?

A co, jeśli nasz telewizor, nawet mimo wbudowanej funkcji smart nie oferuje opcji połączenia bezprzewodowego ze słuchawkami? Nic straconego! Naprzeciw wychodzi nam niemiecka firma In-Akustik – lider, jeśli chodzi o produkcję różnego rodzaju okablowania oraz akcesoriów audio. W swoim portfolio posiadają takie urządzenia jak Bluetooth Audio Transmiter oraz Bluetooth Audio Transmiter 2.

Co to za urządzenia?

Mówiąc najprościej są to nadajniki Bluetooth. Umożliwiają one połączenie każdego bezprzewodowego urządzenia audio ze sprzętem nieoferującym bezprzewodowe wysyłanie sygnału. Jak one działają i jak je należy połączyć np. z naszym telewizorem? Konfiguracja jest bardzo prosta. Urządzenie niemal po wyjęciu z pudełka jest gotowe do działania. Transmiter wielkości pendrivea podłączamy dwoma przewodami do telewizora: kablem USB do wolnego portu w tv (przez ten port transmiter jest zasilany prądem) oraz przewodem audio do analogowego wyjścia słuchawkowego. Wprowadzamy słuchawki w tryb parowania i przytrzymujemy przycisk na obudowie transmitera. Po kilku sekundach pulsująca dioda zamieni się w jednostajne światło – to znak, że nasze urządzenia są już połączone. Proste – prawda?

Nie tylko telewizor

Oczywiście Bluetooth Audio Transmiter nie służy tylko do podłączenia słuchawek do telewizora. Można też go użyć do bezprzewodowej komunikacji między naszym systemem audio, czy starszym komputerem!

Jako Doradca Klienta, często spotykam się z pytaniem – „Dlaczego słuchawek (np. AH-GC30) nie da się podłączyć do wieży RCDM41? Przecież ona też ma Bluetooth!”.

Mianowicie przykładowo wspomniana wieża RCDM41 posiada Bluetooth In – tzn. przyjmuje ona tylko ścieżkę audio z urządzenia nadawczego (np. smartfon) i nie ma możliwości wysłania bezprzewodowo dźwięku. Dzięki temu możemy słuchać muzyki np. ze Spotify z kolumn podłączonych do wieży. Dlatego potrzebujemy nadajnik, transmiter, urządzenie obsługujące funkcjonalność Bluetooth Out.

Na rynku dostępnych jest wiele odbiorników Bluetooth – właśnie ODBIORNIKÓW, a nie NADAJNIKÓW – jakim jest Bluetooth Audio Transmiter firmy In-Akustik. Zachęcam do zwracania na to uwagi w momencie szukania dla siebie urządzenia.

Aktualizacja amplitunerów Denon i Marantz

Na koniec chciałbym wspomnieć o jeszcze jednym bezprzewodowym sposobie połączeniu słuchawek z Twoim telewizorem lub systemem audio. Oficjalnie możemy już powiedzieć, że do końca bieżącego roku firmy Denon i Marantz przeprowadzą aktualizację swoich amplitunerów kina domowego oraz swoich amplitunerów stereo (DRA-800H oraz NR1200), która umożliwi bezprzewodowe połączenie słuchawek do tych właśnie sprzętów! Wystarczy nam więc tylko model amplitunera z najnowszej linii naszych marek, aby móc cieszyć się nie tylko najwyższą możliwą jakością efektów kina domowego lub stereo, ale i pełną swobodą w korzystaniu słuchawek.

Zachęcam do subskrybowania naszego kanału na YouTube – kiedy pojawi się aktualizacja oprogramowania naszych urządzeń na pewno pokażemy, jak połączyć z nimi słuchawki bezprzewodowe!

Zapraszam także do salonów Denon Store. Nasi wyspecjalizowani Eksperci na pewno z przyjemnością doradzą jakie słuchawki bezprzewodowe będą jakościowo najlepsze dla charakterystyki dźwięku z telewizora.

Paweł Sudnik
Specjalista ds. sprzedaży
Denon Store E-Commerce