Kolumny głośnikowe Wilson Exclusive Line – co je wyróżnia?

0

Marka Wilson zaprezentowała w ostatnim czasie nowe kolumny podłogowe, tym razem największe z rodziny Exclusive Line, oznaczone skrótem EL-10. Jest to na chwilę obecną ostatni członek rodziny Wilson Exclusive, która już od ponad roku cieszy się w naszych salonach dużą popularnością. Jak brzmią? I które z nich sprawdzą się w mniejszych i w większych pomieszczeniach? Nasz Ekspert z salonu Denon Store sprawdził to i przetestował je wszystkie!

W poniższym artykule chciałbym przybliżyć Państwu obecnie najwyższą linie proponowaną przez firmę Wilson, serię Exclusive Line. Produkty pochodzące z tej rodziny łączą w sobie piękne brzmienie jak i nowoczesny wygląd. W skład linii Exlusive wchodzą: głośniki podstawkowe El-4 oraz dwa modele kolumn podłogowych EL-8 i EL 10. Wszystkie modele dostępna są w dwóch wariantach kolorystycznych, bieli oraz czerni pokrytej wysokopołyskowym lakierem w stylu piano. Czysta, prosta forma, elegancki połysk oraz logo, które stanowi w zasadzie jedyną ozdobę kolumn. Minimalistycznie, a jednocześnie efektownie. A to nie wszystko co ma do zaoferowania linia Exclusive. Skupmy się więc na chwilę na tym, co ma nam do zaoferowania pod kątem brzmieniowym i zarazem konstrukcyjnym każda z kolumn dostępnych w serii.

Wilson Exclusive Line EL-4

W pierwszej kolejności skupmy się na najmniejszym członku rodziny Exclusive – kolumnie głośnikowej EL- 4. Jest to klasyczna dwudrożna konstrukcja usytuowana w obudowie bass-reflex, która odnajduje się najlepiej w pomieszczeniach o metrażu do 25 m2. Dźwiękowo EL-4 charakteryzuje się wyjątkowo szerokim pasmem przenoszenia jak i dokładnością w przenoszeniu wszelkich detali. Słuchając naszego ulubionego utworu możemy być spokojni, ponieważ nawet najdrobniejszy szczegół nie umknie naszej uwadze. Dodatkowo jak na kolumnę o tak małej kubaturze Wilson może pochwalić się wyjątkowo dynamicznym szybkim jak i głęboki basem. Kolumny tak samo jak w muzyce świetnie sprawują się jako głośniki surround w kinie domowym. Dzięki znakomicie przenoszonym niskim częstotliwością wszelkie wybuchy oraz efekty specjalne będą przeniesione z bardzo dużą dokładnością.

Wilson Exclusive Line EL-8

Przyjrzyjmy się teraz pierwszej propozycji spośród kolumn podłogowych. Wilson EL-8 to dwu i półdrożna konstrukcja z bass-Reflexem umieszczonym na tylnej ścianie kolumny. Głośnik gra wyjątkowo ciepło, idealnie odnajdując się w muzyce rockowej. Wszelkie niskie częstotliwości jak centrala perkusyjna, linie basów są dźwięczne i wybrzmiewają w punkt. Jeżeli chodzi o średni zakres częstotliwość kolumna nie wypycha jej sztucznie do przodu, dzięki czemu całe pasmo przenoszenia brzmi w sposób spójny. Kolumny w bardzo charakterystyczny sposób przekazują głębie wokali co pogłębia nasze doznania odsłuchowe. W wysokich częstotliwościach EL-8 wiernie odwzorowuje wszelkie talerze perkusyjne, sprawiając, że nie są one kujące ani zbyt chropowate. Kolumny świetnie odnajdują się jako głośniki frontowe w wielu konfiguracjach kina domowego. Ich szybkość i dokładność sprawia, że wszystkie dynamiczne zwroty akcji zagrane są w odpowiednim tempie i w sposób bardzo efektowny podbiją nasze wrażenia podczas seansów filmowych.

Wilson Exclusive Line EL-10

I teraz czas na werble: to właśnie ten moment kiedy chciałbym przedstawić Wam najnowszą konstrukcję zaproponowaną przez firmę Wilson – głośnik Exclusive Line EL-10. Jest to trójdrożna konstrukcja, posiadająca w obudowie bass-reflex. W przeciwieństwie do pozostałych modeli z serii, w tym przypadku wydmuch nie jest jednak umieszczony na tylnej ścianie kolumny, a w jej podstawie. Sprawia to, że wszelkie niskie częstotliwości rozchodzą się równomiernie po całej podłodze. Dzięki temu rozwiązaniu, możemy również przysunąć kolumnę do samej ściany bez obaw, że niskie częstotliwości zostaną wytłumione. EL-10 posiada dwa głośniki niskotonowe oraz po jednym głośniku średnio i wysokotonowym. Największy z braci jest najbardziej zrównoważoną konstrukcją przeznaczoną dla słuchaczy, którzy cenią sobie liniowy i nienachalny dźwięk kolumn. Nie powali nas tak efekciarskim basem jak jego dwu i półdrożny odpowiednik. W tej kwestii bliżej mu bardziej do określenia „efektywny”, ponieważ wszelkie dźwięki są wygrywane dokładnie tak jak zażyczył sobie tego artysta. Kolumna nie narzuca swojego charakteru, jest spokojna i nie próbuje na siłę podbić jakichkolwiek częstotliwości. Nie oznacza to jednak, że gra płasko lub bez przysłowiowego kopa. Jeżeli jest potrzeba i utwór tego wymaga EL-10 potrafi uderzyć ścianą dźwięku, która niejednego melomana przyprawi o gęsią skórkę.

Podsumowując, możemy ze spokojem powiedzieć, że w rodzinie Exclusive Line każdy znajdzie coś dla siebie. Od małych podstawek, zaskakujących przestrzennością, poprzez propozycje podłogowe, które mogą pochwalić się głębią basu, jak i takich które wiernie i bez żadnych kompromisów przekazują nam piękno muzyki. Zachęcam zatem do osobistych odsłuchów w salonach Denon Store by na własne uszy przekonać się o wyjątkowości tych głośników.

Robert Maćkowiak
Doradca Klienta w Denon Store
Posnania, Poznań