Akademia Analogu – instalacja gramofonu – to jest proste!

0

W kolejnej części Akademii Analogu, podpowiadamy, gdzie powinniśmy ustawić gramofon, aby uzyskać najlepsze brzmienie. Pomagamy także przy wyborze sprzętu i odpowiadamy na często zadawane pytania związane z przedwzmacniaczem jak np. czy znajduje się on w każdym gramofonie? Zapraszamy do lektury!

Wraz z renesansem odtwarzania muzyki z czarnej płyty rośnie ilość użytkowników pragnących wykorzystać gramofon w swoim systemie audio. Wielu z nich to osoby pamiętające go z czasów jego świetności, mamy też nowych miłośnicy analogowego brzmienia. Co jednak zrobić, jeśli nie posiadamy wiedzy, niezbędnej do właściwego wykorzystania potencjału drzemiącego w tym urządzeniu? Tym tekstem, w dużym skrócie i uproszczeniu, postaram się w przystępny sposób przedstawić podstawowe zasady związane z jego instalacją w systemie audio, tak, by ułatwić ich praktyczne zastosowanie.

Zanim wybiorę swój pierwszy gramofon…


Gramofon z racji swej konstrukcji, jak i sposobu odtwarzania dźwięku, nie jest typowym przedstawicielem dominujących obecnie na rynku urządzeń typu „włącz i korzystaj”, przez co jego obsługa wymaga trochę innego podejścia. Decydując się na zakup pierwszego gramofonu należy odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania: gdzie go ustawimy i czy posiadamy przedwzmacniacz.

Gdzie ustawić gramofon?

Musimy mieć do niego swobodny dostęp, powinien stanąć na stabilnej i dobrze wypoziomowanej podstawie. Dobrze, jeśli nie będzie stał w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła takich jak kaloryfer, kominek czy też w miejscu narażonym na działanie promieni słonecznych. Ten czynnik ma duże znaczenie w kontekście powstawania tzw. ładunków elektrostatycznych, które w rezultacie przejawiają się nieprzyjemnymi trzaskami podczas odtwarzania materiału wytłoczonego na czarnym krążku. Dzieje się tak nawet w przypadku nowych płyt, które „łapią” ładunki elektrostatyczne znajdujące się w takim środowisku.

Ważne, żeby nie stał zbyt blisko kolumn głośnikowych czy innych urządzeń elektronicznych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, kiedy lubimy słuchać muzyki na wysokim poziomie głośności, bowiem w takich warunkach kolumna generuje wysoki poziom ciśnienia akustycznego, które może wpływać na pracę igły odczytującej zawartość rowka i wprowadzać niepożądane zakłócenia.

Weź udział w konkursie na Facebooku i wygraj gramofon Pro-Ject!

Podobnie jest w przypadku urządzeń elektroakustycznych, w szczególności wzmacniaczy, czy amplitunerów, które przy wysokich poziomach głośności generują duży zakres zakłóceń elektromagnetycznych pochodzących od ich układów zasilania. Te zaś mają wpływ na pracę przedwzmacniacza gramofonowego, który pracuje z bardzo niskimi sygnałami i jest wrażliwy na tego typu zakłócenia.

Czy musimy posiadać przedwzmacniacz?

Przedwzmacniacz może on stanowić integralną część jakiegoś urządzenia audio (wzmacniacz, amplituner, itp.), może też występować jako osobne urządzenie. Może być również wbudowany bezpośrednio w gramofon. W poprzednim akapicie zwróciliśmy uwagę na jakość pracy przedwzmacniacza gramofonowego w kontekście wpływu na jego pracę pozostałych urządzeń audio a w szczególności wzmacniaczy oraz amplitunerów.
Firma Pro-Ject proponuje rozwiązania bezkompromisowe, a takim jest odseparowanie wrażliwych na zakłócenia obwodów przedwzmacniacza gramofonowego od ich potencjalnych źródeł i z tego względu poleca korzystanie z przedwzmacniaczy gramofonowych działających jako niezależne urządzenia.

Wybór gramofonu

Jeśli wiemy już, gdzie go ustawimy oraz do czego podłączymy, możemy przejść do kolejnego etapu – wyboru konkretnego sprzętu. W przypadku firmy Pro-Ject mamy do wyboru kilka modeli, które różnią się wyposażeniem, oraz funkcjonalnością, jednak w tym tekście skupimy się na podstawowej wersji umożliwiającej pracę praktycznie po wyjęciu z pudełka, czyli spełniającej poniekąd zasadę „włącz i korzystaj”.

Taki gramofon jest fabrycznie wyposażony we wszystkie elementy niezbędne do jego prawidłowej pracy, nam pozostaje jedynie umieścić go na przeznaczonym miejscu i podłączyć do reszty urządzeń.

Sprawdź także, jak dbać o swój gramofon

Kompletny, przygotowany do pracy gramofon składa się z trzech zasadniczych elementów: wkładki (potocznie nazywanej igłą gramofonową), ramienia oraz obudowy z talerzem i silnikiem. Jeśli dysponujemy już wspomnianym powyżej przedwzmacniaczem, logicznym wyborem będzie gramofon pozbawiony tego modułu – z reguły te modele są tańsze. W tej grupie sprzętu polecamy gramofon Pro-Jest PRIMARY E.

Jeśli jednak nie mamy dedykowanego przedwzmacniacza, to albo kupujemy go jako osobne urządzenie i tutaj nasza przygodę możemy rozpocząć z modelem Pro-Ject PHONO BOX E, albo wybieramy gramofon z wbudowanym modułem, na przykład Pro-Ject PRIMARY E PHONO.

Pamiętajmy, że niezależnie od tego w jaki sposób skonfigurujemy nasz system przeznaczony do odtwarzania płyt gramofonowych, bez dedykowanego przedwzmacniacza nie będziemy w stanie poprawnie odsłuchać muzyki zapisanej na czarnym krążku!

Chcesz sprawdzić, jak brzmi gramofon i dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do salonów Denon Store, które ponownie są otwarte! Nasi Eksperci chętnie zaprezentują sprzęt i podpowiedzą w wyborze.

Szkoleniowcy marki Pro-Ject
Robert Rolof i Milan Weber