Akademia Analogu – jak dbać o swój gramofon?

0

Akademia Analogu to nowy cykl artykułów eksperckich dotyczących gramofonów i wszystkim co z nimi jest związane. Tym razem odpowiadamy na pytanie dla kogo jest gramofon i podpowiadamy, jak należy o niego dbać. Ekspert z salonu Denon Store, przygotował listę niezbędnych akcesoriów, które pomogą utrzymać czystość i sprawność sprzętu. Zapraszamy.

Obserwując dzisiejsze trendy nie da się nie zauważyć, że płyta winylowa przeżywa swój renesans. Mimo posiadania ogromnych zasobów muzyki na portalach streamingowych ludzie nadal szukają czegoś co pozwoli im bardziej obrzędowo podejść do muzyki. Duży format płyty, opakowanie, książeczka, cały design towarzyszący tej płycie pobudza nasze zmysły o wiele bardziej niż puszczenie MP3 na słuchawkach z telefonu. Jest to pewnego rodzaju fenomen tego nośnika, że pomimo wszelkich trudności związanych z jego odtwarzaniem dalej jest tak często wybierany. Musimy przecież zaopatrzyć się w gramofon, wzmacniacz głośniki no i same płyty, które często też stanowią dla nas nie lada wydatek. To wszystko jednak ma sens.

Dla kogo jest gramofon?

Płyta winylowa niewyobrażalnie zwiększa frajdę z odsłuchu i nadaje podejściu do muzyki zupełnie innego wymiaru. Nie jest to nośnik dla zabieganych, dla tych, którzy chcą słuchać jedynie największych hitów swoich ulubionych wykonawców. Winyl wyciąga nas w całą opowieść i prowadzi po piosenkach jak po rozdziałach książki sprawiając, że całą płytę postrzegamy jako jedność. Kompletne dzieło, w którym brak jednej piosenki wyrwałby cały kontekst uczuć jakimi obdarza nas artysta. Nie oglądamy przecież najlepszych fragmentów filmów ani nie czytam pojedynczych rozdziałów książek. Tak samo powinniśmy podejść do muzyki a płyta winylowa dzięki swojej fizyczności pozwoli nam na jeszcze bliższe obcowanie z tym co ma nam do zaproponowania artysta.

Mimo wzniosłego wstępu musimy jednak pamiętać, że winyl nakłada na nas pewno obowiązki. Pisałem wcześniej o potrzebie zakupu poszczególnych elementów, nie możemy zapomnieć o potrzebie czyszczenia i konserwacji zarówno naszego sprzętu jak i samych płyt. Poniżej przygotowałem dla państwa małe zestawienie artykułów firmy Pro-Ject, które pozwolą utrzymać nasze płyty w należytym stanie oraz ułatwią nam codzienne korzystanie z gramofonu.

1. MEASURE IT E – cyfrowy miernik docisku igły

Zacznijmy zatem od samego początku. Złożeniu naszego gramofonu, niezwykle ważnym jest poprawne ustawienie nacisku. Ma to wpływ zarówno na jakość otrzymanego dźwięku, lecz i co ważniejsze na samą żywotność płyty. Zbyt duży nacisk może uszkodzić zarówno igłę gramofonowa jak i samą płytę. Można próbować używać różnego typu analogowych wag jednak dla ułatwienia całego procesu proponuję Państwu MEASURE IT E. Ta cyfrowa waga sprawi, że ustawienie nacisku igły stanie się niezwykle proste i przyjemne. Należy pamiętać, że sam nacisk należy co jakiś czas sprawdzić, czy pozostał na swoim miejscu. W takiej okresowej kalibracji MEASURE IT E będzie wielkim ułatwieniem.

2. BRUSH IT – szczoteczka antystatyczna

Jest to nieodzowny przyjaciel każdego miłośnika płyt winylowych. Szczoteczka antystatyczna BRUSH IT pozwoli nam na codzienną pielęgnację naszych płyt. Włoski wykonane z włókna węglowego pozwolą na neutralizację ładunków elektrostatycznych naszej płyty oraz zdejmie z niej kurz. Jest to ważne, ponieważ większe paprochy mogą spowodować przeskoczenie igły a nadmiar ładunków elektrostatycznych nieprzyjemne trzaski podczas odsłuchu.

3. CLEAN IT – szczoteczka z włókna węglowego do czyszczenia wkładki

Należy pamiętać, że tak samo jak na naszej płycie tak samo na igle może zbierać się kurz. CLEAN IT dopełni nasz podręczny zestaw czyszczący i ułatwi nam na usuwanie niepożądanych zabrudzeń z igły naszego gramofonu.

4. VINYL CLEAN – zestaw czyszczący

Mimo utrzymywania płyt w dobrej kondycji, przecierania ich szczoteczkami antystatycznymi czasami zmuszeni będziemy do wykorzystania czegoś więcej. Szczoteczki nie zawsze zbiorą cały kurz z naszych płyt, dlatego firma Pro-Ject zaproponowała rozwiązanie VINYL CLEAN. VINYL CLEAN pozwoli nam na uporanie się z głębszymi zabrudzeniami płyty jak i samej igły. Jest to rozwiązanie wielokrotnego użytku więc w przypadku większych zabrudzeń bez problemu pozwoli nam na doczyszczenie naszego winylowego sprzętu.

Kliknij i zobacz inne artykuły z Akademii Analogu Denon Store

5. System do czyszczenia płyt winylowych SPIN-CLEAN RECORD WASHER SYSTEM MKII

SPIN-CLEAN RECORD WASHER SYSTEM MKII to zestaw do zadań specjalnych. Co jakiś czas zmuszeni będziemy na bardzo dokładne wyczyszczenie naszych płyt. Oprócz kurzu na płycie mogą zbierać się różnego rodzaju zabrudzenia, chociażby tłuszcz z naszych palców. Czyszczenie całej naszej kolekcji na pewno ułatwi proponowana przeze mnie myjka. Ogromnym błędem jest czyszczenie płyt zwykłą wodą z kranu, raz, że jony występujące w wodzie mogą negatywnie wpływ dwa, że nie doczyści ona tłustych zabrudzeń. Przeznaczone do tego środki zapobiegną niepożądanym skutkom i zapewnią nam najwyższą czystość płyty. W skład zestawu oprócz myjki wchodzi płyn czyszczący, woda destylowana oraz niepylące ściereczki ułatwiające suszenie płyty. Akcesoria oczywiście mogą być uzupełniane osobno co ułatwi nam utrzymanie naszych płyt w ciągłej kondycji.

Zaproponowane przeze mnie akcesoria są jedynie częścią tych, które ma nam do zaoferowania firma Pro-Ject. W jej asortymencie znajdziemy chociażby specjalne poziomice, zestawy do ustawienia wkładki czy chociażby adapter do singli. Zapraszamy państwa do kontaktu z naszymi ekspertami z Denon Store, którzy doradza Państwu w co musimy się zaopatrzyć, by nasz przygoda z płytami winylowymi cieszyła nas najwyższa jakością dźwięku.

Czekamy na Was 7 dni w tygodniu w godzinach 7:00-23:00. Pod numerem naszej Infolinii: 22 331 55 00, I adresem: kontakt@denon.pl

Już wkrótce na Facebooku Denon Store, odbędzie się konkurs, w którym do wygrania będzie gramofon i super niespodzianki! #StayTuned 🙂

 

Robert Maćkowiak,
Doradca Klienta, Denon Store
Posniana, Poznań