Smart home? To takie proste! Poznaj rozwiązania Netatmo

0

Dom inteligentny w wydaniu prostym, maksymalnie efektywnym i funkcjonalnym? Tak to możliwe! Nasz Ekspert z salonu Denon Store, sprawdza, jak działają stworzone do tego urządzenia marki Netatmo. Jak mieć pogląd na to co się dzieje w domu jak i przed nim? W jaki sposób możemy sterować temperaturą w różnych pomieszczeniach? Jak dowiedzieć się, gdy niepożądany gość wkradnie się przez okno? Zobacz, jak zmienić dom na bardziej bezpieczny i co za tym idzie – inteligentny.

Wspominając moje własne doświadczenia, mam w głowie zakup pierwszego elementu systemu Netatmo. Była to stacja pogody z dodatkowym modułem do kuchni. Oczekiwałem wtedy potomstwa, więc stwierdziłem, że niezwykle ważne będzie dla nas obserwowanie poziomu zanieczyszczenia powietrza. Po zainstalowaniu moich nowych gadżetów od razu zobaczyłem jak szybko powietrze traci świeżość przy zamkniętych, szczelnych oknach i to tylko przy dwóch osobach. Szybko nauczyłem się też, że wietrzenie mieszkania jest bardzo ważne, zarówno przed snem i po obudzeniu się. Po jednej godzinie z zamkniętymi oknami trzy osoby sprawiają, że w powietrzu jest ponad 1000ppm (mg/l) dwutlenku węgla. Dodatkowo można dokupić deszczomierz i wiatromierz, żeby wiedzieć, jak wygląda sytuacja pogodowa dzięki naszej domowej stacji meteorologicznej. Co to oznacza? Koniec ze złym dobraniem stroju do warunków atmosferycznych 😉

Netatmo Security, czyli wszystko pod kontrolą

Jakiś czas temu, w salonie Denon Store w Katowicach, jedna z naszych Klientek, zakupiła dwie kamerki Netatmo Welcome, dodając, że będzie je wykorzystywać jako elektroniczną nianię. Pomysł na tyle mi się spodobał, że sam zrobiłem tak samo. Kamerę ustawiłem w salonie, a gdy jestem poza domem cały czas mam podgląd na łóżeczko córki oraz całe pomieszczenie.

Kamera ma funkcje rozpoznawania twarzy, ale nie tylko. Potrafi również odróżnić zwierzę od osoby, a te ruchy z kolei, możemy wyłączyć z systemu alarmowania. Prosto na mój smartfon dostaje informację, gdy ktoś wchodzi do mieszkania lub gdy wykryto ruch np. biegającego kota.

Co istotne, w kwestii bezpieczeństwa, kamerkę Welcome uzupełniono o dwa komponenty, które pomogą nam poczuć spokój, kiedy zostawiamy swój dom bez opieki. Mam tu na myśli domową Syrenę, która reaguje w momencie niezapowiedzianego wtargnięcia w zakres widzenia Welcome, skutecznie płosząc intruza.

Drugim, praktycznym rozwiązaniem są czujniki na drzwi i okna. Małe, subtelne i praktycznie nie widoczne, automatycznie alarmują kiedy okno czy drzwi balkonowe są otwarte i informują o tym przez aplikację. Co ciekawe, poinformują nas również, gdy np. ktoś zapuka do drzwi.

Cały zestaw daje nam poczucie pełnej kontroli, czy w naszym mieszkaniu podczas naszej nieobecności nie dzieją się żadne nieprzewidziane zdarzenia. A to poczucie spokoju jest według mnie naprawdę bezcenne.

Ostatnim elementem, zaproponowanym przez Netatmo do użytku wewnątrz pomieszczenia z grupy Security jest Smoke Alarm. Urządzenie to wystarczy zamontować na suficie np. w kuchni i skonfigurować z aplikacją na smarfonie. Gdy inteligentny czujnik wykryje dym, natychmiast Cię o tym poinformuje.

Sprawdź z Netatmo Presence, kto jest przed drzwiami

Kolejne warte uwagi urządzenie z rodziny Netatmo, to kamera zewnętrzna Presence. Jej zadaniem jest strzec domu na zewnątrz np. przestrzeni przed bramą, drzwiami, ogrodu lub balkonu. Dodatkowo po wykryciu ruchu w nocy uruchamia lampę, która może nam doświetlać drogę. Presence wygląda przy tym bardzo niepozornie – jak standardowy halogen, dzięki czemu, nawet jeśli światło się włączy, nie wzbudza żadnych podejrzeń.

Seria Netatmo Energy, kontroluj ogrzewaniem prosto z telefonu!

Netatmo Energy, to seria odpowiedzialna za dbanie o energię cieplną. Netatmo Thermostat możemy podłączyć do pieca a w domu, a w mieszkaniu głowicę Netatmo Valve.

Po instalacji Thermostatu, możemy w zasadzie zdalnie sterować naszym ogrzewaniem. Przykładowo, gdy wyjeżdżamy z domu ustalamy temperaturę minimalną. Piec automatycznie będzie uruchamiany w momencie, gdy temperatura spadnie poniżej wskazanej przez nas temperatury.

Dodatkowo możemy sterować w poszczególnych pomieszczeniach głowicami Valve. Każda przestrzeń może mieć ustawioną inną temperaturę. Ktoś lubi w dzień temperaturę 22oC, a w nocy 19oC , ktoś inny woli odpowiednio 25oC i 22oC. Dzięki produktom Netatmo Energy możemy inteligentnie sterować naszym ogrzewaniem w całym domu z podziałem na pomieszczenia.

Zobacz także: Netatmo wprowadza kompatybilność z Home Hit

Co nas czeka wkrótce?

W tym roku, swoją premierę ma mieć inteligentny wideo domofon. Dzięki temu urządzeniu możemy porozmawiać z osobą dzwoniącą nie otwierając drzwi lub będąc poza domem. Wideo domofon ma funkcję rozpoznawania twarzy i dostajemy powiadomienia kto dzwoni lub że ktoś obcy kręci się przed drzwiami.

Chcesz poznać wszystkie możliwości urządzeń Netatmo? Skontaktuj się z naszymi Ekspertami! Czekamy na Was 7 dni w tygodniu w godzinach 7:00-23:00. Pod numerem naszej Infolinii: 22 331 55 00, I adresem: kontakt@denon.pl

Paweł Kipigroch
Zastępca Kierownika Salonu Denon Store
Silesia, Katowice