Przegląd serwisów streamingowych. Spotify, Tidal, a może Apple Music? Który wybrać?

0

Na rynku stremingowym istnieje wielu graczy, z czego prym niewątpliwie wiedzie Spotify i Tidal. Co oferują, jakie mają zasoby muzyczne i który zapewnia lepszą jakość dźwięku? Czy są jakieś inne alternatywy? Nasz Ekspert z salonu Denon Store przygotował przegląd serwisów streamingowych. Zobaczcie, czym warto się zainteresować.

Przegląd najważniejszych serwisów streamingowych, należałoby rozpocząć od rozważań w temacie zachodzących zmian o sposobie percepcji muzyki, jej konsumowania oraz sposobu dystrybucji.

Jak słuchaliśmy muzyki kiedyś?

Niegdyś chcąc posłuchać muzyki należało mieć dostęp do całego zestawu audio, wzmacniacza, odtwarzacza, kolumn i całej niezbędnej reszty. Początkowo tryumfy święcił winyl. Potem, wraz z wynalezieniem nośnika jakim jest Compact Disk (CD) słuchanie muzyki stało się łatwiejsze, bardziej dostępne. Powodowało to również więcej pracy dla samych artystów. Mając zdecydowanie szersze grono odbiorców, mogli spotykać się z nimi na nowych, większych koncertach, czy zwyczajnie częściej nagrywać kolejne albumy.

Kliknij i poznaj Akademię Analogu Denon Store
Kliknij i poznaj Akademię Analogu Denon Store

Kolejnym krokiem stało się zabranie muzyki ze sobą. Kto z nas nie pamięta kultowych walkmenów? Nie była to tylko moda, to była rewolucja! Po raz pierwszy muzyka towarzyszyła nam podczas podróży czy spacerów. I wtedy pojawiło się MP3! A na rynku pojawił się nowy obiekt westchnień – iPod. To był kolejny krok w rewolucji dotyczącej konsumowania muzyki.

Jak słuchamy muzyki dzisiaj?

Z czasem lata świetności iPoda zakończyły smartfony, które posiadały wielkie ilości dostępnej pamięci czy też fizyczne karty pamięci. Takie rozwiązanie przetrwało do dzisiaj. Jednak mało kto obecnie „wrzuca” swoją ulubioną muzykę do smartfona. Dziś wystarczy wybrać serwis streamingowy, wybrać ulubioną playlistę i zanurzyć się z najwyższej możliwej jakości odtwarzania ukochanych utworów.

Zdawać by się mogło, że dotarliśmy do kresu. Bo czy ktokolwiek widzi z nas możliwość kolejnej rewolucji w słuchaniu muzyki? Teraz zapewne nie, ale czas pokaże. Kreatywność ludzi zawsze zadziwia i jest nieograniczona.

Popularność Spotify

Skoro zaszliśmy tak daleko, zwróćmy uwagę na dostępne dzisiaj możliwości. Przyjęło się, iż jednym z największych i najważniejszych graczy na rynku streamingowym jest Spotify. Wielkość dostępnych jednym dotknięciem utworów czy płyt jest właściwie nieskończona. Pojawiają się tam zarówno gorące nowości, jak i utwory czy płyty z lat 50, czy 60 ubiegłego wieku. To zdecydowanie świetne rozwiązanie dla kogoś kto chce mieć stały dostęp do utworów swojego dzieciństwa. Dla ludzi młodych, jest to zawsze rewelacyjna okazja do poszerzania swoich muzycznych horyzontów. Jeśli chodzi o jakość odtwarzania to jest ona dostosowana raczej dla użytkowników mobilnych. Najwyższym dostępnym standardem jest 320kbit/s.

Tidal i lepsza jakość dźwięku

W tym momencie warto zwrócić uwagę głównego konkurenta Spotify, czyli platformę Tidal. Biblioteka dostępnych zasobów, z grubsza rzecz biorąc jest podobna. Różnice pojawiają się w momencie, gdy zagłębimy się w poszczególne playlisty czy gatunki muzyczne. W świadomości bardziej zaawansowanych słuchaczy, Tidal wiedzie prym. Oferuje szerszy zasób muzyki jazzowej czy klasycznej. Wszystko to okraszone wyższą jakością odtwarzania. Bowiem Tidal oprócz MP3, odtwarza również pliki w formacie .flac. Oznacza to jakość znaną wprost z CD. Dodatkowo wartym odnotowania jest to, iż od jakiegoś czasu dostępna jest również muzyka w formacie Master (MQA). Są to w założeniu pliki o zdecydowanie wyższym próbowaniu, znanym z rejestrowania nagrań w studiach nagraniowych. Według zapewnień włodarzy Tidala wcześniej taka jakość nie była powszechnie dostępna. I rzeczywiście jest to inne granie. Czy lepsze? Nigdy nie odpowiemy sobie na to pytanie jednoznacznie. Zdecydowanie warto to sprawdzić. Tym bardziej, że już za chwilę, już za moment, sprzęty zarówno Denona jak i Marantza obsłużą platformę ROON, z pomocą, której można cieszyć się Tidalem w najwyższej jakości MQA.

Posłuchaj naszej playlisty Weekend Vibes by Denon Store na Spotify i Tidal

Połącz streaming ze sprzętem audio-video

Ale czy wyższa jakość przekłada się natychmiast na przewagę jednego serwisu nad drugim? Absolutnie nie. Obserwując rynek oraz sposób konsumowania treści, widać, iż wiodącą platformą nadal pozostaje Spotify. Zapewne jest to spowodowane tym, iż właściwie każdy z oferowanych przez nas sprzętów posiada wbudowaną funkcjonalność zwaną Spotify Connect, przykładowo zintegrowany wzmacniacz klasy premium Marantz PM7000N. W praktyce oznacza to, że jeśli jesteśmy subskrybentami tegoż serwisu to bezprzewodowo, bez uszczerbku na jakości, łączymy się z amplitunerem, wzmacniaczem czy głośnikiem i natychmiast odtwarzamy ulubione melodie. Dzięki temu mamy muzykę natychmiast. Bezrefleksyjnie, z minimum obsługi i uwagi.

A może Deezer, Apple Music lub inny streaming?

Naturalnie Spotify i Tidal nie są jedynymi graczami. Poważnym zawodnikiem jest Deezer, Apple Music, Google Play Music czy Quobuz. Ciężko jest wskazać konkretne i wielkie różnice pomiędzy nimi, zazwyczaj sprowadza się to do osobistych preferencji słuchacza, przystępności interfejsu użytkownika czy okresowych promocji na dane plany abonamentowe. Tak szeroki wybór dostępnych serwisów powoduje, iż każdy z nas wybierze to na czym najbardziej mu zależy.

Chcesz się zrelaksować? Posłuchaj playlisty Nature Vibes by Denon Store

Niemniej jednak najważniejsze w tym wszystkim jest to, jak pojawienie się wymienionych serwisów zmieniło podejście nas wszystkich do słuchania muzyki. Wspaniałe jest to, że jeżeli dokładnie w tym momencie mam ochotę posłuchać Louisa Armstronga czy Elli Fitzgerald to w kilka sekund to uczynię. A za kilka minut mogę włączyć Taylor Swift czy Zenka. Ogranicza nas wyłącznie nastrój i potrzeba chwili. Rozwiązanie dla tych, którym brak czasu: wszystkie serwisy oferują dostęp do wybieranych przez redaktorów czy krytyków playlist. Także i my wyciągamy pomocną dłoń i odsyłamy do tworzonych przez naszych kolegów specjalnych list utworów.

Przegląd przez gorące nowości, konkretne gatunki czy nawet same instrumenty to coś wcześniej niewyobrażalnego. Wszystko po to tylko aby muzyka towarzyszyła nam zawsze, wszędzie i dokładnie w takim kształcie w jakim chcemy. Słuchajmy jej.

Chcesz poznać sprzęt kompatybilny z serwisami streamingowymi? Skontaktuj się z nami! Czekamy na Was 7 dni w tygodniu w godzinach 7:00-23:00. Pod numerem naszej Infolinii: 22 331 55 00, I adresem: kontakt@denon.pl

Kamil Wysocki
Doradca Klienta, Denon Store
Galeria Bałtycka, Gdańsk