Nature Vibes by Denon Store – Playlist 02

0

Natura to piękno, spokój i życie… dlatego nasza kolejna playlista muzyczna, to Nature Vibes. Posłuchajcie dźwięków, które zabiorą nas do lasu, na łąkę i nad morze oraz pozwolą się odprężyć i zrelaksować. 

Jak brzmi natura? Jako pierwsze skojarzenie może przyjść szum wiatru, stukanie kropel deszczu czy śpiew ptaków. Dźwięki natury mogą być interpretowane także jako większe skupiska źródeł jak las, dom czy zatłoczona ulica.

Dźwięki otaczające nas inspirują, najlepiej wiedzą o tym artyści, którzy nie raz komponują nowe utwory w oparciu o to co sami usłyszą. Eksperci z salonu Denon Store Posnania, przygotowali playlistę, która wpisuje się w kanon dźwięków natury. Posłuchajcie Nature Vibes na Tidalu i Spotify, a poniżej przeczytajcie komentarz do każdego z utworów.


Muzyka lepiej brzmi na dobrych głośnikach bluetooth i multiroom. Sprawdź:

   1. Tomasz Stańko – Quintet’s Time

    Natura to coś co bez wątpienia inspirowało Tomasza Stańko. Fakt nagrania płyty w Taj Mahal, by wykorzystać naturalny czas pogłosu budynku jest niewątpliwie idealnym przykładem tego jak wspaniale potrafił wykorzystać otaczające go walory dźwiękowe. Wybrany utwór pochodzi z płyty From the Green Hill.

   2. FKA Twigs – Thousand eses

    Zeszłoroczny album brytyjskiej artystki łączy w sobie sporą dawkę elektroniki przeplataną dźwiękami instrumentów czy samej natury. Świetna realizacja utworów i mnogość dźwięków pozwoli nam cieszyć się pięknem muzyki oraz pomoże w przetestowaniu przyszłego zestawu stereo.

   3. NASA – Song of Earth

    Płytę została skomponowana na podstawie fal elektromagnetycznych odbieranych przez sondy kosmiczne eksploatujące przestrzeń kosmiczną. Czy jest jakikolwiek dźwięk opisze nam lepiej naturę niż dźwięki wydobywające się z ziemi w kierunku niezbadanego kosmosu.

   4. Mort Garson – Swingin’ Spathiphyllums

    Prawdopodobnie jedyna płyta w tym zostawieniu, która nie została nagrana dla ludzi. Autor zakomponował tą płytę dla naszych roślin, tak by bezstresowo mogły sobie rosnąć. Dajmy zatem pobujać się naszym skrzydłokwiatom.

   5. Weyes Blood – Andromeda

    Płyta Titanic Rising, z której pochodzi ta piosenka przenosi nas na samo dno oceanu, sprawiając, że nadal możemy podróżować na pokładzie najsłynniejszego statku świata Titanica. Ta podróż zaniesie nas w melancholijne wspomnienia.

   6. Nick Cave and The Bad Seeds – Jubilee Street

    Kompozycja australijskiego artysty, tak ciężka i tak brudna, że najlepiej odzwierciedla ciężar i niebezpieczeństwo ciemnych ulic czy zaułków.

   7. LCD Soundsytem – New York, I Love You but You’re bringing Me Dwon

    Melancholijna oda do Nowego Jorku sprawia, że w naturalny sposób czujemy się obecni w tym miejscu, jak gdyby bylibyśmy jego mieszkańcami od lat.

   8. Bob Dylan – Mr. Tambourine Man

    Folkowy utwór Dylana przepełniony inspiracjami dochodzącymi prosto z natury. Piękno i brzydota świata przedstawiona w jednym z najlepszych tekstów świata.

   9. Trebunie Tutki – Idziemy tu Idziemy

    Zamknijmy na chwilę oczy i wyobraźmy sobie Polską naturę, bez wątpienia jako jedną z tych myśli będą polskie góry. Nie wyobrażam sobie tego zestawienia bez muzyki góralskiej.

   10. Eugeniusz Rudnik – Jesień

    Jeden z najważniejszych przedstawicieli muzyki elektronicznej w Polsce. Inżynier dźwięku, tworzący swoje utwory ze ścinków taśm pochodzących z odzysku.

   11. Louis Amstrong – What a Wonderful World

    Jest jednym z najsłynniejszych jazzowych trębaczy w historii świata, który w tej piosence pokazuję bezpośrednio jak otaczająca go natura potrafi dać promyk nadziei.

   12. Beach House – Space Song

    Piosenka pochodząca z płyty Depression Cherry swoim spokojem przenosi nas w podróż po przestrzeni kosmicznej, może nie w tak realistyczny sposób jak pozycja nr 2, lecz za to w jaki piękny.

   13. Childish Gambino – Redbone

    Na pierwszy rzut oka nie widzimy tutaj żadnego połączenia z naturą, lecz jego brzmienie oraz liczba drugo i trzecioplanowych motywów sprawia że czujemy się w nim jak w środku dżungli.

   14. Tomasz Stańko – New York Quartet

    Stańko tym razem w obstawie muzyków ze swojego kwartetu. Płyta inspirowana twórczością Wisławy Szymborskiej potęguję przynależność i pogodzenie z otaczającą nas naturą.

   15. Quebonafide – Zorza

    Piosenka pochodząca z płyty Egzotyka, powstałą pod wpływem inspiracji zebranych podróżą dookoła świata. Na płycie znajdziemy 14 utworów, nawiązujących do 14 różnych krajów.

   16. Miles Davis – Water Babies
   17. Marek Grechuta – Droga za widnokres

    Gdybym miał przedstawić duet, który w nieopisany sposób zamknie magie świata i natury w piosence, wskazał bym Tadeusza Śliwiaka oraz Marka Grechute. Współpraca tych dwóch panów przyniosła nam właśnie kolejny utwór na naszej playliscie.

   18. Erik Satie – Gymnopedie No.1

    Prekursor muzyki tła, który za ideał uważał melodie wpływające na nasz nastrój, lecz nie odrywające nas od codziennych zajęć. Posługiwał się pojęciem muzyki mebla, które najlepiej określało to co chciał w muzyce osiągnąć.

   19. Rosie O’Donnell, Phil Collins, Cast – Trashing’ The Camp

    Utwór pochodzący z bajki tarzan, pięknie przedstawia możliwość użytku nie tylko instrumentów przy tworzeniu utworu.

   20. Hildur Guðnadóttir – The Door

    Islandzka artystka na potrzeby serialu „Chernobyl” skomponowała soundtrack oparty na dźwiękach zarejestrowanych w zamkniętej Litewskiej elektrowni.

   21. Edward Sharpe & The Magnetic Zeros – Home

    Utwór pełny emocji, przedstawiający za pomocą chwytliwej melodii inspirację domem oraz naturą.

   22. Angelo Badalamenti – Theme

    Utwór rozpoczynający jeden z najpopularniejszych seriali ubiegłego wieku, niewątpliwie oddaje klimat, tajemnice oraz cały czar panujący w miasteczku Twin Peaks.

   23. João Donato – A Rã

    Utwór brazylijskiego pianisty oddaje w sposób wyjątkowy przesiąknięcie otaczającego go ojczystą nauką, charakterystyczne poczucie rytmu i podejście to komponowania pokazuję dużą dozę inspiracji czerpaną z natury.

   24. Bon Iver – Hey, Ma

    Utwór pochodzący z najnowszej płyty grupy Bon Iver.

   25. Alt-J – Taro

    Opowieść miłosna łącząca tęsknotę, miłość oraz drugą wojnę światową. Utwór pokazuje nam również jak mocny wpływ na brzmienie może mieć łączenie ze sobą dźwięków pochodzących z różnych kultur.

   26. Jack White – Temporary Ground

    Bez wątpienia Jack White jest jednym z tych artystów, którzy w muzyce doszukują się naturalności, surowości, prawdy. Jego wieloletnia kariera pokazuje, że poszukuje on połączenia człowieka z naturą poprzez muzykę.

   27. Jeff Buckley – Lilac Wine

    Miłosna opowieść, w której oprócz rozpaczy odnajdziemy wiele nawiązań do otaczającej nas przyrody.

   28. Vincent – Los Ageless

    Piosenka z płyty Masseduction w sposób intrygujący, posługując się grą słów pokazuje życie w Los Angeles, pełne uprzemysłowienia, powoli oddalające się od natury i obranych przez lata wzorców.

   29. Aurora – Forgotten Love

    Artystka nie raz w swoich piosenkach sięga po inspirację pochodzące prosto z natury. Wyjątkowe kompozycję pozwolą na cieszenie się pięknem muzyki długimi godzinami.

   30. Frank Ocean – White Ferrari
    Utwór zamykający naszą listę Sounds of nature. Mam nadzieje, że dzięki niej spędzą Państwo miłe chwile ciesząc się pięknem muzyki oraz emocji drzemiących w tych utworach.

Posłuchaj także Weekend Vibes by Denon Store – Playlist 01

Eksperci z Denon Store
Posniania, Poznań