AirPlay 2 czy Chromecast – która technologia jest lepsza?

0

Na rynku audio, coraz więcej urządzeń chwali się obsługą technologii AirPlay 2 i/lub Chromecast. Czym one są i czy faktycznie ułatwiają nam użytkowanie sprzętu? W jakich produktach je znajdziemy? Ekspert z salonu Denon Store sprawdza oba rozwiązania i prezentuje kompatybilny sprzęt. Zapraszamy do lektury.

Bezprzewodowe przesyłanie strumieniowego audio i wideo staje się obecnie nie tylko trendem, ale wręcz standardem. Wystarczy rozejrzeć się po sklepie z elektroniką użytkową, aby znaleźć mnóstwo różnorodnych opcji. Do wyboru mamy głośniki bezprzewodowe jak np. seria Denon Home, słuchawki Bluetooth czy zaawansowane stacje muzyczne jak np. Naim Mu-So. Widzimy także jak mocno rozwijany jest ten sektor audio. Główni gracze, tacy jak Google i Apple, są naturalnie przygotowani do wykorzystania tego trendu i opracowali własne rozwiązania, które umożliwiają bezprzewodowe przesyłanie treści w domu wykorzystując sieć Wi-Fi. Są nimi Chromecast i AirPlay 2. Czym się różnią, jak z nich korzystać i które jest lepsze? Zacznijmy Apple AirPlay 2.

AirPlay 2 czy Chromecast - która technologia jest lepsza?

Czym jest AirPlay 2?

Apple AirPlay 2 zapewnia możliwość bezprzewodowego przesyłania muzyki do kompatybilnych głośników w tej samej sieci Wi-Fi. Odbywa się to za pośrednictwem Centrum Sterowania na urządzeniach z systemem iOS, urządzeniach Apple TV czy iTunes. Możemy wysyłać dźwięk do wielu głośników z technologią AirPlay 2 jednym ruchem palca, z dowolnego miejsca w iOS.

Dodatkowo, AirPlay 2 daje obsługę sterowania głośnikami za pomocą aplikacji Home, co oznacza, że użytkownicy będą mogli wybrać, przez które głośniki mają być odtwarzane dźwięki, a także kontrolę głośności poszczególnych jednostek, niezależnie od ich lokalizacji w domu. Oprócz tego, jest możliwość dodawania utworów do jednej listy odtwarzania przez wielu użytkowników.

…a może wybrać Chromecast’a?

Chromecast i Chromecast Audio to oferta od Google, zapewniająca nam bezproblemowe strumieniowanie treści audio i video. Występuje tu podział na urządzenia wideo i urządzenia audio. Można rzec, że jest to interesująca strategia marketingowa. Biorąc pod uwagę, że Chromecast (wideo) oczywiście przesyła sygnały audio wraz z wideo, jednak nie może przesyłać strumieniowo wyłącznie audio. Do tego potrzebujesz Chromecast Audio.

Zakładając, że masz w domu bezprzewodową sieć internetową, wszystko, czego potrzebujesz, to sprzęt i bezpłatna aplikacja Google Cast z App Store lub Google Play. Dzięki łączności z urządzeniem używanym na co dzień do przeglądania sieci, na ekran telewizora możemy bezprzewodowo strumieniować obraz z danej karty przeglądarki, nie zaprzestając pracy.

Produkty Sonos a AirPlay 2

Korzystając z AirPlay 2, możesz natychmiastowo wysłać dźwięk z dowolnej aplikacji na iOS kompatybilnej z AirPlay do urządzeń Sonos z wbudowaną obsługą tego protokołu. Przykładowo może to być kompaktowy głośnik Sonos One lub nowy przenośny Move.

Mimo że AirPlay 2 jest obsługiwany tylko w Sonos One, Beam, Move, Playbase i Play: 5, to dzięki każdemu z tych głośników, możesz słuchać muzyki przy użyciu AirPlay na całym domowym systemie dźwiękowym. Oznacza to, że nawet głośniki niezgodne z AirPlay 2, takie jak Playbar lub Play: 1(obsługujące tylko wcześniejszą wersję – AirPlay), mogą czerpać korzyści z szerokiej funkcjonalności AirPlay 2, pod warunkiem, że są zgrupowane z jednym z nowszych, przyjaznych AirPlay urządzeniom, w aplikacji Sonos.

Współpraca Bang & Olufsen z AirPlay 2

Również dzięki AirPlay 2, głośniki Bang & Olufsen obsługują dźwięk w systemie multiroom, po sparowaniu z innymi urządzeniami posiadającymi tą funkcjonalność.

AirPlay 2, w przypadku każdego urządzenia obsługującego ten protokół, ułatwia przesyłanie strumieniowe audio z aplikacji iPhone’a, takich jak np. Apple Music, YouTube, Spotify czy Netflix, do głośników obsługujących AirPlay 2 jak np. Beoplay A9 i Beosound 1 czy Beosound 2. Technologia pozwala również Siri kontrolować obsługiwane urządzenia przez produkty Apple.

Wygoda AirPlay 2 w mini-systemach stereo

Jeśli mowa o nowoczesnych technologiach i wygodzie użytkowania naszego sprzętu audio, nie sposób nie wspomnieć o kompaktowych wieżach stereo marki Denon i Marantz. Myślę tu o modelach takich jak Marantz Melody X czy Denon Ceol N10. W obydwu przypadkach oprócz rozbudowanego systemu HEOS Built-in, który zapewnia nam obsługę naszych ulubionych stacji radiowych przez internet, czy pozwala na odtwarzanie Tidal’a czy Spotify’a bezpośrednio z urządzenia, dostępna jest także funkcjonalność AirPlay 2.

Chromecast i amplitunery Denon

Chromecast jako uniwersalne urządzenie zewnętrze może być podpięty do większości amplitunerów audio-video. W tej grupie znajdują się również amplitunery Denon, dzięki szerokiej gamie złącz niemal zawsze znajdziemy te odpowiednie dla naszego Streamera. Przy wielu wejściach HDMI nie musimy martwić się o to, że zabraknie nam możliwości podłączenia, nawet przy wielu innych podpiętych już urządzeniach.

Podpierając się przykładowym amplitunerem Denon AVR-S950H, w celu oglądania video Chromecasta podpinamy klasycznie do złącza HDMI. W celu odsłuchu jedynie audio, możliwości połączenia mamy dwie. Tą bardziej tradycyjną, czyli podłączenie analogowe kablem jack 3,5mm – 2xRCA do wejścia liniowego audio lub opcję zdigitalizowaną, czyli kablem optycznym mini toslink – toslink do wejścia optical in w naszej jednostce.

AirPlay 2 czy Chromecast?

Podsumowując, AirPlay 2 pomimo swojej nieskomplikowanej zasadzie działania, niesie naprawdę przydatne i przede wszystkim wygodne w użyciu funkcje. Obecnie jest obowiązkowym obszarem, który producenci sprzętu audio powinni implementować w swoich produktach, żeby spełnić oczekiwania klientów stawiając na nowe technologie polepszające komfort użytkowania sprzętu.

Jeśli chcesz odciąć się od przewodów i kabli, jesteś maniakiem podróży lub bez przeszkód chcesz się cieszyć wygodą przy pracy, na przykład podczas prezentacji, to Google Chromecast jest stworzony dla Ciebie. Dla posiadaczy subskrypcji tupu Netflix czy HBO GO, Chromecast to świetna i tania opcja przesyłania strumieniowego tych usług. Do tego kompaktowy rozmiar urządzenia, ułatwia schowanie go w niewidoczne dla nas miejsce.

Chcesz dowiedzieć się więcej lub poznać więcej rozwiązań? Skontaktuj się z naszymi Ekspertami! Czekamy na Was 7 dni w tygodniu w godzinach 7:00-23:00. Pod numerem naszej Infolinii: 22 331 55 00, I adresem: kontakt@denon.pl

Wojciech Ptak
Denon Store Katowice