Akademia Analogu – mój pierwszy gramofon

0

Na naszym blogu startujemy z Akademią Analogu, czyli z nowym cyklem artykułów eksperckich dotyczących gramofonów i wszystkim co z nimi jest związane. Na początek opowiadamy o popularności czarnych płyt, podpowiadamy, jak zacząć przygodę z gramofonem i wyjaśniamy jego działanie. Zapraszamy.

Dla wielu ludzi w ostatnich kilku latach odtwarzanie muzyki zdecydowanie zawróciło się w kierunku swoich korzeni. Jednak nasza miłość do muzyki wynika z tego, że jest to centrum naszych domów. Obecny czas, który musimy spędzić osobno, pozwala nam na nowo doświadczyć tego, co sprawiło, że odkryliśmy naszą pierwszą miłość do audio: właściwe i świadome słuchanie z atencją. Najlepszym sposobem na to, jest posiadanie odpowiedniego systemu stereo – za wszelką cenę. Podczas gdy jesteś w domu, pamiętaj, że wokół Ciebie zawsze jest jeden przyjaciel, który zawsze poprawi Ci nastrój – muzyka.

Heinz Lichtenegger
Właściciel marki Pro-Ject

Popularność gramofonów i płyt winylowych

Ostatnie lata przyniosły ogromny wzrost popularności odtwarzania muzyki z płyt winylowych. Wielu z nas pamięta czasy jej świetności i cieszy się z powrotu zainteresowania tym nośnikiem. Są też tacy, dla których pojęcia typu przedwzmacniacz czy wkładka gramofonowa są całkowicie obce i stanowią przeszkodę w rozpoczęciu przygody z tym medium. Cykl poradników pod patronatem „Pro-Ject, Akademia Analogu” pozwoli w przystępny sposób zapoznać się z tym tematem.

Renesans popularności gramofonu można bardzo łatwo wytłumaczyć: brzmienie i jakość odtwarzania jest nieporównywalna z żadnym ze współczesnych źródeł. Każdy kto choć raz posłuchał dźwięku z czarnej płyty potwierdzi, że muzyka nabiera zupełnie innej barwy, staje się bardziej naturalna.

Od czego zacząć?

Aby rozpocząć przygodę z „winylem” należy zaopatrzyć się w gramofon. Oferta jest bardzo szeroka, począwszy od podstawowych modeli, zwanych budżetowymi, aż po konstrukcje klasy high-end. Dla początkującego amatora najlepszym rozwiązaniem może być gramofon wyposażony praktycznie we wszystkie elementy niezbędne do jego poprawnej pracy – wystarczy go podłączyć do dowolnego urządzenia wyposażonego w wejście liniowe (LINE INPUT).

Jednym z najpopularniejszych modeli w tej grupie jest gramofon Pro-Ject PRIMARY E PHONO. Dla użytkowników, którzy pragną podłączyć gramofon bezpośrednio do komputera dostępny jest model Pro-Ject DEBUT RECORDMASTER. Oferta gramofonów, w których zintegrowano wszystkie niezbędne do pracy elementy jest o wiele szersza i została dodatkowo powiększona o konstrukcje z wbudowanym wzmacniaczem, takich jak model Pro-Ject JUKEBOX E, do którego wystarczy tylko podłączyć kolumny głośnikowe.

Zapis na płycie

Wszystkie wymienione do tej pory gramofony posiadają wbudowany specjalny układ, który jest niezbędny do poprawnego odczytania zawartości płyty. Nie zagłębiając się w szczegóły techniczne warto wiedzieć, że sygnał zapisany na płycie ma, mówiąc potocznie, podbite soprany i obcięte basy, przynajmniej tak go usłyszymy bez przepuszczenia przez wspomniany powyżej specjalny układ, który jest nazywany przedwzmacniaczem gramofonowym. Jego zadaniem jest przywrócenie właściwych proporcji w odtwarzanym sygnale, czyli znów mocno upraszczając sprawę, odjęcie sopranów i dodanie basów.

Oprócz tego odczytany z płyty sygnał musi zostać dodatkowo wzmocniony, i to również jest zadanie tego układu. Część wzmacniaczy i amplitunerów jest fabrycznie wyposażona w tego typu przedwzmacniacze (najczęściej opisywane jako wejście PHONO) i jeśli posiadamy taki sprzęt możemy zainwestować w gramofon bez wbudowanego modułu przedwzmacniacza gramofonowego.

Mój pierwszy gramofon…

W tej grupie urządzeń popularnym rozwiązaniem będzie model Pro-Ject ELEMENTAL, który można polecić jako doskonały starter dla każdego amatora czarnej płyty. Dla wymagającego melomana przygotowano model Pro-Ject 1-EXPRESSION COMFORT, który jest wyposażony w karbonowe ramię, czyli atrybut wielu konstrukcji z najwyższej półki.

Temat ramion zostanie jeszcze niejednokrotnie poruszony w naszych poradnikach, na razie warto wiedzieć, że od tego elementu zależy to, z jaką precyzją igła będzie śledziła rowek wytłoczony w płycie gramofonowej. Większa dokładność przekłada się bezpośrednio na jakość dźwięku. Pro-Ject we wszystkich swoich gramofonach wykorzystuje autorskie konstrukcje ramion kładąc ogromny nacisk na utrzymanie jak największej precyzji na etapie ich produkcji. Dzięki temu każdy gramofon, niezależnie od pułapu cenowego, jest wyposażony w optymalnie dopasowane do niego ramię, co przekłada się na doskonały stosunek ceny do jakości.

Wkładki gramofonowe Ortofon

Wspominając o ramieniu warto zwrócić uwagę na kolejny bardzo ważny element, czyli wkładkę gramofonową, dzięki której następuje odczyt zawartości płyty. Wkładka zamienia drgania igły poruszającej się w rowku na sygnał elektryczny przekazywany dalej do przedwzmacniacza gramofonowego. Każdy gramofon Pro-Ject jest wyposażony fabrycznie we wkładki firmy Ortofon słynące z bardzo dobrego brzmienia i niezawodności. Podstawowe modele są dostarczane z wkładką OM5e zoptymalizowaną pod względem parametrów do współpracy z tymi gramofonami. Skoro ramię może zrobić różnicę w jakości odtwarzania płyty, to zapewne wkładka też będzie miała na to wpływ. Wśród gramofonów wciąż zaliczanych do konstrukcji budżetowych, ale wyposażonych w dobrej jakości wkładkę możemy polecić model DEBUT CARBON ESPRIT SB DC czyli gramofon z karbonowym ramieniem i wkładką Ortofon 2M Red.

Skoro mowa o wkładkach należy jeszcze wspomnieć o ich podstawowym parametrze, czyli wzmocnieniu z jakim przekazują odczytany z płyty sygnał. I znów nie wchodząc w szczegóły techniczne wystarczy wiedzieć, że dzielimy je na wysoko i niskopoziomowe. Te pierwsze są tańsze w produkcji i łatwiejsze w aplikacji – mogą współpracować z praktycznie każdym przedwzmacniaczem gramofonowym. Te drugie stanowią wyższą półkę wśród wkładek, są droższe w produkcji (często wykonywane ręcznie) i wymagają specjalnych przedwzmacniaczy w wyższym wzmocnieniu. W zamian oferują o wiele ciekawsze brzmienie. Potocznie wkładki wysokopoziomowe są określane mianem MM, natomiast niskopoziomowe MC. Oba skróty odnoszą się do rozwiązań konstrukcyjnych charakterystycznych dla tych technologii. Gramofonów wyposażonych fabrycznie we wkładki MC nie znajdziemy wśród konstrukcji budżetowych – tu już należy liczyć się z poważniejszą inwestycją.

Wkładki MC

Jeśli mowa o wkładkach MC pora zwrócić baczniejszą uwagę na wspomniane już powyżej przedwzmacniacze gramofonowe. Wiemy już, że występują one jako moduły wbudowane w budżetowe gramofony i różnego rodzaju wzmacniacze, amplitunery czy wieże. Jednak najliczniej występują jako osobne urządzenia dostępne w bardzo szerokim zakresie wyposażenia, funkcjonalności i oczywiście cen. Wśród podstawowych modeli przeznaczonych do współpracy z wkładkami MM (wysokopoziomowe) można polecić model PHONO BOX E stanowiący doskonałe uzupełnienie gramofonu PRIMARY E. Osoby chcące zgrać swoje płyty na komputer mogą się zaopatrzyć w przedwzmacniacz PHONO BOX S A/D umożliwiający połączenie do komputera za pomocą kabla USB, oraz posiadający działający niezależnie od połączenia USB przetwornik cyfrowo-analogowy z wyjściem optycznym.

Robert Rolof, Milan Weber
Szkoleniowcy marki Pro-Ject

Zapraszamy do śledzenia nowej serii Akademia Analogu, gdzie postaramy się zgłębić tajemnicę magii muzyki odtwarzanej z czarnej płyty, dorzucając ciekawostki techniczne. Cykl powstaje we współpracy z marką Pro-Ject, jednego z największych producentów gramofonów analogowych rangi hi-fi.

Obecnie ze względu na ogłoszenie stanu epidemicznego, dla zapewnienia bezpieczeństwa, wszystkie nasze salony, zlokalizowane w galeriach handlowych, zostały zamknięte do odwołania. Jednak już teraz zapraszamy do salonów Denon Store, które wkrótce będą ponownie otwarte. Nasi Specjaliści, uzbrojeni w wiedzę techniczną, pomogą Wam wybrać rozwiązanie dopasowane do Waszych potrzeb.

Zapraszamy także do kontaktu telefonicznego/mailowego. Czekamy na Was 7 dni w tygodniu w godzinach 7:00-23:00. Pod numerem naszej Infolinii: 22 331 55 00, I adresem: kontakt@denon.pl