Definitive Technology – tak brzmi obsesja.

0

Amerykańska marka Definitive Technology odrzuca jakikolwiek romantyzm w tworzeniu głośników i stawia w 100% na technologię. Ich produkty charakteryzuje zaawansowanie wysokie know-how. Dla producenta bezkompromisowość to za mało. Dźwięk wychodzący z ich produktów musi być bezbłędny. Doskonały. Bezkompromisowy. Ale czy na pewno? Poznaj w szczegółach ich produkty i sam zdecyduj czy są interesujące. W tym tekście opiszę trzy serie klasycznych głośników: Demand i BP9000 oraz Descend.

Krótko o historii Definitive Technology

Firma Definitive Technology została założona w 1990 roku w Maryland przez weterana branży głośnikowej z obsesją na punkcie dźwięku oraz grupę genialnych inżynierów dźwięku. Połączyła ich ta sama misja, bezkompromisowo perfekcyjny dźwięk. Szybko stali się marką numer jeden wśród producentów wysokiej klasy głośników w Stanach Zjednoczonych. Ich oferta rozszerzyła się z podstawowej linii do kina domowego na całą gamę produktów zaprojektowanych z myślą o bezkompromisowych osiągach dźwiękowych w każdym pomieszczeniu i w każdym zastosowaniu. Z biegiem lat asortyment rozszerzył się o głośniki odsłuchowe Hi-Fi, wysokiej klasy subwoofery, głośniki architektoniczne i do zabudowy, odporne na warunki atmosferyczne głośniki zewnętrzne, a ostatnio o soundbary strumieniowe ze wbudowanym systemem HEOS i obsługą Dolby Atmos, DTS:X.

Kolumny głośnikowe Definitive Technology

Definitive Technology w swojej ofercie posiada obecnie trzy linie kolumn głośnikowych: Demand i BP9000 oraz Descend. Wszystkie odznacza się zastosowaniem niecodziennej technologii, są kompaktowe, eleganckie, nowoczesne i pasują do współczesnych wnętrz. Każda z tych linii ma swoje atrybuty, o których za chwilę się dowiesz.

Seria Demand – klasycznie nowoczesne

Głośniki z tej serii zapewniają pełnozakresowy, wypełniający pomieszczenie dźwięk. Charakteryzuje je nowoczesna, minimalistyczna konstrukcja. Inżynierowie dysponujący 30-letnim doświadczeniem wykorzystali bipolarność w najwyższych modelach tej serii. Podwójne zintegrowane pasywne przetworniki zapewniają rozszerzoną reprodukcję niskich częstotliwości. To wszystko zamknięte jest w mniejszych niż u konkurencji obudowach. To, co wyróżnia większe głośniki, czyli D17 oraz D15 to wykorzystanie włókna węglowego. Zbudowane z niego membrany, sprawiają, że basy są głębsze i czystsze. Zapobiega ono również zniekształceniom membrany, które mogą wystąpić w przypadku innych, mniej sztywnych materiałów. Włókno węgłowe to mocny, ale lekki materiał. Dzięki niemu głośniki nisko tonowe są w stanie wytrzymać większe wychylenia bez odkształcania się i zapewniają głębsze i czystsze niskie częstotliwości.

BDSS™

To, co odnajdziemy już we wszystkich głośnikach z tej serii, są opatentowane przetworniki średnio tonowe. Zbudowane w ten sposób, aby zapewniać większe liniowe wychylenie i wydajność. Dzięki takiej konstrukcji przetworniki 6,5” radzą sobie równie dobrze jak klasyczne 8”. Opatentowane głośniki średnio tonowe z systemem BDSS™ poprawiają dyspersję, zapewniając bardziej naturalną barwę tonów średnich oraz precyzyjne obrazowanie dźwięku. Ostatnią konstrukcją, którą znajdziemy w tej serii, są 1” aluminiowe kopułki głośnika wysokotonowego z soczewką 20/20 Wave Alignment Lens™. Ten układ wygładza wysokie częstotliwości, poprawia dyspersję (poruszanie się fali dźwiękowej) oraz zapewnia bogate i zrównoważone wrażenia słuchowe w każdym miejscu pomieszczenia. Ciekawostką jest fakt, że kopułka głośnika wysokotonowego jest przesunięta względem osi głośnika. Daje to szerszą głębię dźwięku docierającego do naszych uszu.

Wzornictwo

Same kolumny to czyste i nowoczesne wzornictwo. Aluminiowy szczotkowany front kolumn pasuje do każdego wystroju wnętrza. Są kompaktowe. Dużo mniejsze niż zapewniające identyczną moc głośniki konkurencji. Dzięki zastosowanym technologiom można umieścić je tak blisko ściany, jak to tylko możliwe. W tej serii znajdziecie następujące kolumny: D17 i D15 (podłogowe), D11, D9, D7 (podstawkowe) oraz D5c (głośnik centralny).

Seria BP9000 – inne niż wszystkie

Zacznę od wyglądu tych kolumn, bo jest jak żaden inny.  Te kolumny nie przypominają klasycznych rozwiązań, ze zdejmowaną maskownicą. Wszystkie głośniki podłogowe dostępne w tej serii mają maskownice zamontowane „na sztywno”. Ta konstrukcja to idealne połączenie samolotowego aluminium i delikatnego w dotyku materiału. Ich niewielka konstrukcja sprawia, że zajmują mniej przestrzeni, niż klasyczne kolumny, zapewniając taką samą moc.

Przechodząc do konkretów

Do najważniejszych cech tej serii należy bipolarna konstrukcja. Kolumny grają zarówno do przodu, jak i do tyłu, dzięki zamontowanym w tylnej części kolumn przetwornikom. Takie rozwiązanie dba o szerszą scenę dźwiękową i pozwala lepiej wypełnić pomieszczenie doskonałym dźwiękiem. Większość modeli BP9000 ma wbudowane aktywne subwoofery. Takie rozwiązanie dba przede wszystkim o rewelacyjny dźwięk, ale też pozwala zrezygnować z potrzeby uzbrajania swojego zestawu stereo lub kina domowego w oddzielny subwoofer. W tych kolumnach zastosowane są również przetworniki, które przedstawiłem w poprzednim akapicie, czyli głośniki średnio tonowe z technologią BDSS™ oraz głośniki wysokotonowe z aluminiową kopułką. W skład tej serii wchodzą aż 4 kolumny podłogowe (BP9080x, BP9060, BP9040 oraz BP9020), 3 głośniki centralne (CS9080, CS9060, CS9040) oraz dwa dwubiegunowe głośniki surround (SR9080, SR9040). Nie można zapomnieć o specjalnym module A90, który w łatwy sposób montujemy na górze głośników podłogowych, a który zapewnia dźwięk w systemie Dolby Atmos i DTS:X.

Seria Descend – mały, ale wariat

Ta seria składa się z 4 aktywnych subwooferów różnej wielkości. 8”, 10”, 12” oraz 15”. Wszystkie je łączy unikalna architektura 3XR. Zapewnia ona trzykrotnie większą powierzchnię emitującą bas niż w tradycyjnym subwooferze. Każda z tych konstrukcji poza klasycznym aktywnym przetwornikiem, posiada dwa pasywne radiatory tej samej wielkości. Zapewniają one głośniejszy, niższy i czystszy bas. Dzięki temu rozwiązaniu 8” subwoofer daje tyle basu, co klasyczny 10” subwoofer, 12” subwoofer, tyle, co w 15” konstrukcji. Mniejsze z subów (DN8 i DN10), korzystają ze wzmacniaczy klasy D o mocy szczytowej 500W, większe (DN12 i DN15), używają wzmacniaczy klasy H o mocy 1500 W.

Firma Definitive Technology niestety nie jest znana w naszym kraju tak, jak na to zasługuje. Jej rozwiązania, technologia a przede wszystkim genialny dźwięk zasługują na więcej. Swoją ciężką pracą i determinacją zapracowała na wielokrotnie nagradzaną reputację.

Serdecznie zapraszam na odsłuchy tych głośników do naszych salonów w całej Polsce. Warto na własnej skórze przekonać się na do stać produkty Definitive Technology.

Dziękuję za poświęcony czas i zapraszam do odsłuchów głośników spod logo D.!
Piotr Woch
www.salonydenon.pl