Zestaw stereo dopasowany do gatunku muzycznego

0

Piękno muzyki polega przede wszystkim na jej różnorodności i gatunkowości, dzięki czemu trafia w przeróżne grona odbiorców. O ile nad gustami się nie dyskutuje, tak jestem przekonany, iż wiele osób zgodzi się co do jednego. Dobra muzyka to przede wszystkim dobry dźwięk, przystosowany do naszego ulubionego gatunku. Zastanawiasz się nad kupnem swojego pierwszego zestawu stereo? Nie wiesz, od czego zacząć? Nie obawiaj się, w tym artykule przybliżymy kilka przykładowych zestawów stereo, dostosowanych brzmieniowo do najpopularniejszych gatunków muzycznych.

Serce zestawu stereo

Zaczniemy od naszej głównej jednostki, która umożliwi nam odsłuch ulubionych utworów. Wybór w tym przypadku padł na świetną mini wieżę Marantz Melody X MCR 612 w cenie 3499 złotych. Dlaczego? W jednym pudełku mieści nam się dwukanałowy wzmacniacz 60W, który jest w stanie z powodzeniem zasilić nawet większe kolumny, oraz zagwarantuje nam solidne, melodyjne granie. Urządzenie to posiada odtwarzacz płyt CD, wejście USB, oraz streaming z przeróżnych źródeł poprzez aplikację HEOS poprzez sieć wi-fi. Mamy również możliwość korzystania z radia zarówno cyfrowego, jak i internetowego, a sterowanie głosem za pośrednictwem Alexa, Asystent Google czy Siri, wprowadzi nowy poziom wygody do Twojego życia. Dodatkowo Marantz posiada dwa wejścia optyczne, dzięki czemu możemy podłączyć do niego odbiornik TV i cieszyć się dźwiękiem lepszym niż z soundbara. Uważam, że jest to świetny wybór, szczególnie dla osób zaczynających przygodę z zestawem stereo. Pełną recenzję tego sprzętu znajdziesz tutaj -> klinkij w link.

Czas na muzykę, czas na głośniki

No dobrze, ale co z tą muzyką? Sama centrala nie wystarczy do skompletowania zestawu stereo, potrzebujemy jeszcze odpowiednich głośników. Niestety, nie znajdziemy monitorów, które zagrają nam fenomenalnie w każdym gatunku. Dlatego też śpieszymy z pomocą w doborze odpowiedniego sprzętu, pod nasze preferencje. Postanowiłem omówić najpopularniejsze odłamy, a zaczniemy od muzyki popularnej, rapu i elektroniki.

Głośniki do popu, rapu i elektroniki

Wybór padł na model Oberon 3 marki Dali. Duński producent znany jest ze swojego specyficznego, ciepłego a przede wszystkim naturalnego brzmienia. Dzięki zastosowaniu miękkiej kopułki wysokotonowej uzyskujemy wyraźne, wyeksponowane wokale, co z kolei umożliwia nam detaliczne granie. Zwarty, miękki bas, uzyskujemy poprzez niskotonową membranę celulozową, z domieszką włókna drzewnego. Jest to rozwiązanie, z którego znana jest firma Dali, a co ważniejsze, które umożliwi nam odsłuch na zupełnie innym poziomie, w naprawdę rozsądnej kwocie 2798 złotych za parę. I tak mamy bardzo uniwersalny zestaw stereo.

Głośniki dla fanów jazzu, bluesa i rocka

Koneserzy brzmień muzyki jazzowej, bluesowej, czy rockowej, powinni przede wszystkim zainteresować się monitorami, które sprostają zadaniu i dostarczą nam detaliczne i szczegółowe granie. I tutaj na scenie pojawiają się Lumina 1 od włoskiego producenta Sonus Faber. Nie dajcie się zwieść rozmiarowi. Te designerskie monitory potrafią dostarczyć niesamowicie detaliczne brzmienie. Fornir wykonany z naturalnego drewna, skóra, oraz minimalistyczny design zapewniają luksusowe odczucia i to w bardzo korzystnej cenie 3598 złotych za parę.

Ukryte w detalach

Konstrukcja głośników wysokotonowych bazuje na autorskiej technologii DAD (Damped Apex Dome®), która pozwala na eliminację zakłóceń w górnych partiach. Pozwala nam to uzyskać niesamowicie czyste, szerokie a przede wszystkim detaliczne góry. Z kolei membrana niskotonowa powstała z połączenia tradycyjnej masy celulozowej i innych włókien naturalnych. Gwarantuje nam to miękki, sceniczny a przede wszystkim naturalny bas. Brak tutaj efekciarstwa, głośniki traktują nas szczerze i uczciwie. Bogata scena pozwoli na dostrzeżenie detali, które dotychczas nam umykały, nie przytłaczając przy tym dynamiką. Świetny, zbilansowany wybór dla wymagających słuchaczy, który znajdzie zastosowanie również w muzyce klasycznej, jak i akustycznej.

Głośniki dla fanów mocnych brzmień

Jako fan mocniejszego brzmienia, nie idę na kompromisy. Przesterowane gitary, solidne wokale. Chcę czuć potęgę danego utworu, dlatego stawiam przede wszystkim na odbiorniki, które pokażą pazur, uwydatnią mięsiste riffy i zagrywki, ale przy tym nie pogubią się w scenie. Moim faworytem w tym zakresie zdecydowanie są monitory od Definitive Technology, a konkretniej model Demand 7 w cenie 2998 złotych za parę. Te niepozorne kolumny podstawkowe zaskoczą swoimi możliwościami i bogatą sceną.

Techonolgia definitywna

Zastosowane głośniki wysokotonowe z aluminiową kopułką w technologii 20/20 Wave Alignment Lens, zapewniają zrównoważone, szczegółowe pasma górne, oraz precyzyjny obraz stereo. Membrana średnio/niskotonowa również została wykonana w autorskiej technologii, czyli Balanced Double Surrond System. Osiągamy dzięki temu bardzo dokładne, dynamiczne środki, oraz głęboki, mocny bas, który deklasuje membrany podobnej wielkości. Gitary w utworach pokazują charakter, przester jest pełny i bogaty. Szeroka scena gwarantuje detaliczne granie, dzięki czemu nasze ulubione utwory i zespoły zabrzmią na nowo. Demand 7 są rozwiązaniem, które zdecydowanie polecam, nie tylko do szatańskiej muzyki.

Pamiętaj! Sprawdź to na sobie

Tym oto akcentem mam nadzieję, że udało mi się choć trochę pomóc i rozwiać wątpliwości co do wyboru. Dobry zestaw stereo będzie nabytkiem, który ucieszy ucho na lata. Jednak warto pamiętać, że dźwięk i odsłuch to również kwestia gustu i preferencji. Dlatego serdecznie zapraszam do naszych salonów, gdzie nasi doradcy chętnie przedstawią podane przeze mnie zestawy, a co ważniejsze, umożliwią odsłuch na waszych ulubionych utworach, oraz przedstawią ofertę dostosowaną do waszych indywidualnych potrzeb.

Pozdrawiam!
Jakub Chmielak
Salon Denon w Galerii Krakowskiej