Słuchawki Bang & Olufsen Beoplay HX – recenzja

0
Bang & Olufsen Beoplay HX

Wokółuszne słuchawki bezprzewodowe Bang & Olufsen Beoplay HX są liderem na rynku słuchawek bezprzewodowych. Z czego to wynika? Jak są zbudowane oraz jak brzmią? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego co chciałbyś wiedzieć o tym sprzęcie.

Zanim zaczniemy

Czy wiesz jak wybrać najlepsze słuchawki dla siebie? Czy liczy się tylko cena? Oczywiście, że nie. Zapraszamy na artykuł o tym, jakie 5 pytań trzeba sobie zadać przed zakupem nowych słuchawek.

Wygląd Beoplay HX

Pierwszy kontakt ze słuchawkami Bang & Olufsen Beoplay HX natychmiast zdradza gdzie je zaprojektowano: chłodna północ- Skandynawia. Ważne podkreślenia jest, że firma B&O nie spoczywa do laurach i nie idzie na kompromisy. Nic nie jest udawane. Skóra jest skórą, metal – metalem. Chłodne w dotyku powierzchnie z aluminium korzystnie wpływają na estetykę sprzętu i dodatkowo podkreślają odczucie obcowania ze słuchawkami z segmentu premium. Duńczycy nawet śladowe ilości tworzywa sztucznego wznieśli niemal do perfekcji wykonania.

Minimalistyczny wygląd podkreśla matowe lub satynowe wykończenie wszystkich widocznych elementów. Panele dotykowe na lewej i prawej słuchawce świetnie się prezentują i co ważne – nie pozostają na nich odciski palców. Obrotowe części pałąka pracują bardzo precyzyjnie, stawiając lekki, ale nadal wyczuwalny opór.

Oprócz wyglądu i doboru materiałów, projektanci poświęcili dużo uwagi jakości elementów sterujących. Ze słuchawkami możemy wejść w interakcję poprzez przyciski umieszczone po obu stronach, a także dotykowe pady. Klawisze umieszczone symetrycznie na każdej kopule działają niezwykle sprawnie, stawiając przyjemny opór pod palcem. Dzięki temu łatwo wywołać pożądaną akcję, gdy tego potrzebujemy, a jednocześnie żadna z funkcji nie aktywuje się przypadkowo. Przyciski obsługują tryb systemu redukcji hałasu (przełączanie między trybem „przejrzystym”, a wyciszeniem otoczenia), a dotykowe panele na obu słuchawkach umożliwiają płynną regulację głośności oraz przełączanie utworów bez sięgania po telefon. Czułość i szybkość działania całości jest bardzo sprawna.

W komplecie ze słuchawkami otrzymujemy etui wykonane z wysokiej klasy materiałów. Wewnątrz case’a znajdziemy oddzielną kieszeń z kablem USB-C do ładowania oraz kablem jack 3.5 mm – przydatnym, jeśli chcemy podłączyć słuchawki do źródła dźwięku bez technologii bluetooth. Jakość akcesoriów nie pozostawia nic do życzenia, a producent zapewnił wszystko, co niezbędne by rozpocząć korzystanie ze sprzętu.

Ergonomia

Bang & Olufsen Beoplay HX to słuchawki wokółuszne, co samo z siebie wiąże się w wysokim komfortem użytkowania. Obszerne nauszniki wykończone skórą wypełniono bardzo miękką pianką z pamięcią kształtu. Po dłuższym czasie użytkowania materiał dopasowuje się do kształtów głowy właściciela, co z pewnością zwiększa wygodę noszenia.

Ergonomię użytkowania zapewnia również niska masa słuchawek – 285 gramów. Cała konstrukcja pewnie trzyma się na głowie. Dynamiczne poruszanie się nie będzie stanowić problemu. Dopasowanie do rozmiarów głowy użytkownika ułatwia bezstopniowa regulacja pałąka. Wyraźnie widać i czuć, że inżynierowie Bang & Olufsen, projektując ten model, skorzystali z dotychczasowego doświadczenia. Ekskluzywne materiały połączono z optymalną masą i maksymalnym skupieniu się na komforcie noszenia. Wszystko to sprawia, że następca modelu H9 robi kolejny krok naprzód w dziedzinie ergonomii słuchawek duńskiej marki. (zobacz porównanie nowego i starego modelu)

 

Łączność

Na równie wysokim poziomie zrealizowano łączność bezprzewodową. Bang & Olufsen w pełni skorzystał z atutów modułu Bluetooth 5.1. Słuchawki obsługują najlepsze kodeki transmisji dźwięku– SBC, AAC oraz aptX Adaptive. Parowanie Beoplay HX z telefonem lub tabletem przebiega bardzo płynnie, a każde kolejne łączenie ze skojarzonym wcześniej urządzeniem odbywa się automatycznie. Na uwagę zasługuje również stabilność oraz zasięg generowanego połączenia. Słuchawki działają bez uszczerbku na jakości brzmienia.

Wrażenia odsłuchowe

Od słuchawek z segmentu premium naturalnie oczekujemy czegoś więcej, jeśli chodzi o brzmienie. Inżynierowie Bang & Olufsen konsekwentnie rozwijają swój patent na dobry dźwięk, czego efektem jest niezwykle wyrafinowane brzmienie.

Słuchawki Beoplay HX wyróżniają się bardzo naturalnym brzmieniem, połączonym z szeroką sceną. W efekcie słyszymy dźwięk, który jest niezwykle spójny i szczegółowy. Beoplay HX dzięki temu, że nie męczą słuchacza zdecydowanie zachęcają do dłuższego obcowania z muzyką.

Zastosowana 40-milimetrowa membrana z mocnym układem magnesów neodymowych radzi sobie świetnie w dynamicznych momentach muzycznych. Beoplay HX potrafią być również niesamowicie łagodne i płynne pod względem reprodukcji niskich tonów.

Bang & Olufsen dopracowało równowagę w brzmieniu swoich nowych słuchawek, łącząc dynamikę z unikalną dla duńskiej marki lekkością oraz wysokim poziomem detali. Charakter basu płynnie łączy się ze średnicą, która dla wielu potencjalnych klientów może być czynnikiem decydującym o zakupie. Testowany model jest w tym aspekcie wyjątkowy.

Tonalnie średnica charakteryzuje się równowagą, dzięki której mocne męskie wokale brzmią równie dobrze, co lekkie i gładkie głosy wokalistek różnych gatunków muzyki. Beoplay HX prezentują średnie tony z niespotykanym wcześniej w słuchawkach bezprzewodowych wyważeniem. Słychać mnóstwo szczegółów. Dźwięk jest dość gęsty, a przy tym zachowuje świetne właściwości sceniczne.

Przestrzenność dźwięku podkreślają wysokie tony. Górne pasmo zestrojono tak, by brzmiało energicznie i szczegółowo. W modelu Beoplay HX otrzymujemy unikalne połączenie dokładnego, świetnie poukładanego brzmienia z jednoczesnym naciskiem na muzykalność. Słuchawki gwarantują masę wrażeń poprzez to, jak rozmieszczają pojedyncze dźwięki w przestrzeni. Każdy wysoki dźwięk brzmi naturalnie.

Beoplay HX = ANC

Słuchawki wyposażono w zaawansowany, autorski system redukcji hałasu z otoczenia. Jego sprawne działanie opiera się na czterech mikrofonach rozmieszczonych po obu stronach słuchawek. System ANC jest adaptacyjny, co oznacza, że można dopasować stopień aktywnego tłumienia do własnych potrzeb.

Regulacja siły działania systemu odbywa się za pomocą bezpłatnej aplikacji Bang & Olufsen. Z kolei sprawne przełączanie między trybem hear-through do kontaktu z otoczeniem, a aktywnym ANC umożliwia przycisk na lewej słuchawce. Wszystko to działa bardzo dobrze.

Bateria w Beoplay HX

Wbudowany akumulator o pojemności 1200 mAh przyczynia się do rewelacyjnych osiągów pod względem czasu pracy na jednym ładowaniu. Słuchawki mogą pozostawać z dala od źródła zasilania przez 35 godzin z włączonym systemem ANC, a czas ten można dodatkowo wydłużyć do 40 godzin, jeżeli zrezygnujemy z całkowitej ciszy. Zdecydowanie zachęca to do użytkowania sprzętu przy każdej możliwej okazji. Beoplay HX są prawdziwie długodystansowymi słuchawkami, mogącymi wyznaczać standardy czasu działania wśród produktów konkurencji.

W pełni wyczerpana bateria napełnia się w około 3 godziny.

Nie zapomnij!

Ważnym zaznaczenia jest fakt, że jakiej nie napisalibyśmy recenzji wszystko zweryfikuje osobisty odsłuch słuchawek, ponieważ każdy z nas ma indywidulane podejście do dźwięku. Dlatego zapraszamy Cię drogi Czytelniku do odwiedzenia naszych sklepów Denon Store oraz Audio Forum, gdzie nasi Pracownicy zaprezentują możliwości nie tylko Beoplay HX ale i wielu innych słuchawek.

Gorąco polecam!
Paweł Sudnik
Salony Denon