Canton Smart – inteligentne kino, którego szukasz

0

Czy bezprzewodowe kino domowe może zastąpić to tradycyjne? Kiedy warto je wybrać? Czy tylko soundbar wchodzi w grę? Poznajcie inteligentne rozwiązania Canton Smart, które sprawdzą się zarówno w małych jak i dużych pomieszczeniach. Nasz Ekspert przedstawia wszystkie jego możliwości!

W salonach Denon Store i Audio Forum, często spotykamy się z pytaniem od klientów o bezprzewodowe kino domowe. Zastanówmy się, dlaczego właśnie ten temat/pytanie tak często się pojawia? Po pierwsze nie każdy może pozwolić sobie na „tradycyjny” zestaw 5.1 lub bardziej rozbudowany z uwagi na ograniczenia lokalowe. Po drugie, mieszkamy w co raz mniejszych, trudno ustawnych mieszkaniach co stawia wyzwania przy doborze mebli a co dopiero sprzętu audio-video. Na szczęście, producenci znaleźli już dawno rozwiązanie. Co więcej, znacie je bardzo dobrze… ? Tak, jest to SOUNDBAR!

Od prostej listwy do Dolby Atmos

Pierwsze soundbary skupiały się głównie na prostym efekcie dźwięku Virtual Surround z głośnika w formie podłużnej listwy. Spotkamy także mniej popularny w naszym kraju soundbase, czyli podstawkę pod telewizor z wbudowanym zestawem głośników. Wówczas była to rewolucja, bo jak każdy pamięta płaskie ekrany telewizorów nie posiadały wydajnych głośników, więc trzeba było coś dokupić.

Te lepsze soundbary wyposażano w dodatkowy głośnik niskotonowy – aktywny subwoofer, co czyniło taki zestaw systemem 2.1. Kolejne kroki w ewolucji to 3.1 za sprawą osobnego kanału centralnego w soundbarze, aż do 5.1 – pięć kanałów w listwie plus aktywny subwoofer.

Następnie na rynku pojawiły się urządzenia z bezprzewodową transmisją audio. Prekursorem i weteranem tej technologii jest znany nam wszystkim Sonos, ale dziś nie o tym…

Sprawdź na naszym blogu: „Soundbar Sonos ARC – rewolucja na miarę XXI wieku?

Nastała era soundbarów z bezprzewodowymi głośnikami surround. Prawdziwie otaczający nas dźwięk w jakże dostępnej formie. Od jakiegoś czasu wiodącą technologią jest Dolby Atmos, prawdziwy dźwięk 3D. Technologia ta również została wdrożona w obszar soundbarów.

Canton Smart – bezkablowy system audio

Ale wracając do tytułu, dziś rozmawiamy o marce Canton. Niemiecki producent jest obecny w naszych salonach audio od początku ich istnienia. Firma z tradycjami i uznaniem nie tylko na rodzimym rynku. Canton stworzył rodzinę produktów Smart w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów na bezkablowe systemy audio. Tak jak większość firm zaczęło się właśnie od sounbarów – modeli Smart Soundbar 9 i Smart Soundbar 10.

Smart Soundbar 10, to najbardziej rozbudowany sprzęt z Dolby Atmos na pokładzie. Jako że sam soundbar to za mało, możemy dołożyć do niego oczywiście subwoofer aktywny Smart Sub 8 oraz tylne głośniki surround Smart Soundbox 3.

Tak skonfigurowany system daje nam pełne kino domowe z prawdziwie przestrzennym dźwiękiem 3D. Wszystko bez plątaniny kabli, dużych kolumn i skomplikowanego amlitunera. No dobrze, a co, kiedy mamy duże, otwarte pomieszczenie?

Duży dom, ale brak miejsca na kable…

Budujemy dom, salon otwarty na jadalnię więc powierzchnia często przekracza 60 m². Takie projekty są teraz na topie. I wszystko byłoby ok, gdyby na etapie projektowania i prac wykończeniowych ktoś pomyślał o… ? Tak, o kablach… Coraz częściej dociera do nas klient poszukujący rozwiązania na wymarzony zestaw kina domowego, gdy jest już na ostatniej prostej.

Zobacz na naszym YouTube jak wykonujemy profesjonalne instalacje audio-video:

Bywa i tak, że mieszka już w wykończonym domu, gdzie ze ścian lub sufitu wiszą bez ładu i składu kable. Kable, o których pomyślano dość późno, przy okazji wykończenia ścian czy sufitów. Bez wcześniejszej konsultacji czy projektu instalacji okablowania audio. Często to elektrycy przejmują stery i ratują sytuację, kiedy jeszcze można coś zrobić. Niestety na przemyślane rozwiązania i projekt odpowiadający potrzebą przyszłego użytkownika nie ma już miejsca. Bywa i tak, że o kablach nikt nie pomyślał. Telewizor już wisi na ścianie lub w wąskiej zabudowie schowany we wnękę. I co wtedy zrobić, na jaki krok się zdecydować? Wracamy do punktu wyjścia. To właśnie w takich chwilach pojawia się często pytanie o bezprzewodowe rozwiązania.

System kina domowego Canton

Masz duży otwarty salon z jadalnią i kuchnią. Centralnie na ścianie powieszony duży, nowoczesny telewizor. Kabli wcale albo kilka, które przewidział twój elektryk i w ostatnim momencie wrzucił dwa lub więcej kabli na sufit, tak aby coś tam kiedyś zagrało. Nie miałeś do tego głowy przy budowie domu, pochłonęły Cię inne ustalenia z wykonawcami a projektant nie podsunął pomysłu co z audio. Taka sytuacja jest częsta, ale z pomocą przychodzi Canton.

W ofercie naszych salonów od niedawna znajduje się wzmacniacz SMART AMP 5.1 potrafiący zintegrować głośniki bezprzewodowe oraz przewodowe. Taka funkcjonalność daje nam możliwości stworzenia wielokanałowego systemu kina domowego z wykorzystaniem systemowych kolumn z linii Canton Smart, które to łączą się z SMART AMP 5.1 za pomocą sieci Wi-Fi. Dodatkowo, jeśli masz kable głośnikowe wyprowadzone przy suficie lub wysoko na ścianie to również można z nich skorzystać i uzupełnić w ten sposób cały zestaw o głośniki dedykowane do Dolby Atmos.

SMART AMP 5.1 – niewielki wzmacniacz o dużych możliwościach

Wiele osób kojarzy wzmacniacz czy amplituner z dość dużym i ciężkim urządzeniem, na które musimy znaleźć miejsce, gdzieś pod telewizorem. Niestety wybierając meble nie zawsze kierujemy się gabarytami sprzętu jaki później do nich trafia. Można się spotkać również z taką sytuacją, że oprócz telewizora na ścianie i kliku mniejszych urządzeń typu dekoder, za telewizor we wnęce nic więcej nie przewidziano, gdyż pod telewizorem jest kominek. Sprawa się komplikuje, bo jak tu znaleźć miejsce na pełno gabarytowy amplituner A/V o szerokości ok. 45 cm i niewiele mniejszej głębokości?

Zobacz również: „Recenzja urządzeń HEOS AMP i HEOS LINK HS2

Mamy na to rozwiązanie, wzmacniacz o niewielkich wymiarach, czyli SMART AMP 5.1. Jego szerokość to zaledwie 245 mm, wysokość 120 mm a głębokość 154 mm. Jest to połączenie unikalnych możliwości, wysokiej jakości dźwięku i niecodziennego designu. Dyskretne rozwiązanie amplitunera wielokanałowego, które zastąpi duże wzmacniacze w czasach minimalistycznego salonu. Niewielkie rozmiary w parze z najnowocześniejszą technologią sprawią, że nie przejdziesz obok obojętnie.

Pomimo niestandardowych wymiarów wzmacniacz ten wyglądem tylnej ścianki przypomina tradycyjne amplitunery kina domowego z naszej oferty. Mnogość wejść sprawia, że podłączysz do niego absolutnie wszystko. Trzy wejścia HDMI IN 4K UHD HDCP 2.2 oraz jedno wyjście HDMI OUT HDCP 2.2 ARC współpracują z wszystkimi urządzeniami dostępnymi na rynku. Pozwala on dodatkowo na dowolną konfigurację wejść i wyjść. Zapewnia elastyczne opcje podłączenia głośników lub urządzeń odtwarzających.

Sprzęt oferuje moc wynoszącą aż 600 W. Bez problemu wystarczy to do wysterowania najbardziej wymagających kolumn. Wysoką jakość przesyłania dźwięku zawdzięczamy najnowocześniejszemu procesorowi DSP, który przesyła sygnał w jakości 24 bit/ 96 kHz. Pozwala także na połączenie klasycznego kina domowego z bezprzewodowymi głośnikami z serii SMART. Połącz standardowe kino 5.1 z aktywnymi kolumnami SMART i ciesz się technologią Dolby Atmos bez dodatkowych kabli.

Canton Smart – bezprzewodowa obsługa

Canton Smart AMP 5.1 oferuje najnowocześniejsze połączenia bezprzewodowe. Bluetooth pozwala na przesyłanie muzyki z każdego serwisu muzycznego. Wraz z Chromecast i Spotify Connect posiadamy dostęp do nieograniczonych opcji streamingowych. Połącz go z siecią domową i obsługuj za pomocą telefonu tabletu lub komputera PC. Amplituner oferuje także możliwość multiroom od Google Home, który umożliwia nagłośnienie domu ulubioną muzyką.

To nie wszystko…

Łatwe połączenie urządzenia Smart Amp 5.1 z maksymalnie 6 głośnikami pasywnymi kablowo i bezprzewodowo z maksymalnie 7 innymi produktami z serii Smart.

Powyższe zdanie jest kluczowe. Dzięki takiej funkcjonalności do amplitunera możesz podłączyć zarówno przednie jak i tylnie kolumny aktywne z oferty Canton Smart. Przewidziano również zastosowanie wcześniej wspomnianych soundbarów jako głośnika centralnego. Wybór kolumn jest duży, w skład zestawu mogą wchodzić kolumny z linii Smart GLE, których obecnie jest najwięcej, bo aż 3 rodzaje GLE 9, GLE 5 oraz GLE3. Ponadto Smart Chrono SL 8 czy Smart Vento 9, a dla prawdziwych melomanów nawet referencyjne Smart Reference 5K. Najmniejsze w ofercie są głośniki Smart Soundbox 3. Uzupełnieniem kolekcji jest aktywny, również bezprzewodowy subwoofer Smart SUB 8.

Wszystko wygląda pięknie, ale jak podłączyć i skonfigurować taki system? Czy jest to skomplikowane? To już temat na kolejny artykuł. Już w maju na naszym blogu opiszemy jak krok po kroku przeprowadzić poprawną konfigurację Smart Amp 5.1. Przypominamy także, że nasi Eksperci chętnie pomogą w projekcie i instalacji systemu A/V. Umów się z nami na spotkanie online już dziś!

Zachęcamy także do kontaktu z infolinią: (22) 462 87 00 lub mailowo: kontakt@denon.pl. Czekamy na Was także w otwartych salonach Audio Forum.

Stanisław Jachimowicz
P.O. Kierownika Salonu
Denon Store Wroclavia, Wrocław