Amplituner stereo: Marantz NR1200 vs. Denon DRA-800H. Który wybrać?

0

Amplituner stereofoniczny, to najlepszy wybór dla osób, które chcą sprzęt do słuchania muzyki, ale także z możliwością obsługi sygnału wideo. Na rynku mamy wiele możliwości, jednak liderów jest dwóch: Marantz NR1200 i Denon DRA-800H. Czym się różnią oba sprzęty? Który jest lepszy i który wybrać? Sprawdza to Ekspert z salonu Denon Store. Zapraszamy.

Kiedy poszukujemy sprzętu do słuchania muzyki, jeśli jednak potrzebujemy również możliwość obsługi sygnału wideo przy korzystaniu ze stereofonii a naszym najczęstszym sygnałem będzie TIDAL lub Spotify, najlepszym rozwiązaniem będą takie jednostki jak Marantz NR1200 lub Denon DRA-800.

Marantz NR1200 i Denon DRA-800H – podobieństwa

W sekcji wideo oba wzmacniacze zaproponują obsługę sygnału 4K z upskalowaniem niższych rozdzielczości do 4K w 60 fps. Tak samo jak w amplitunerach kina domowego znajdziemy dwukierunkowy Bluetooth, za pomocą którego będziemy mogli połączyć słuchawki jak i głośnik bezprzewodowy. Jest to świetne wsparcie dla osób niedosłyszących jak i dla naszej wygody, jeśli będziemy mieli ochotę obejrzeć coś w nocy, nie budząc przy tym domowników.

Marantz NR1200 vs. Denon DRA-800H

Różnice pojawiają się w barwie dźwięku.145 W daje nam Denon, natomiast Marantz 75 W. Mimo tak dużej różnicy, NR1200 ma dużo mocniejszą sekcje zasilania niż DRA-800H – bo 210 W. I jestem tutaj bardzo mile zaskoczony, bo po porównaniu na maksymalnym obciążeniu jednostek. Maksymalnym dlatego że użyłem obu sekcji SPEAKERS A+B, a w odsłuchu wzięły udział kolumny Dali Oberon 7 oraz Dali Oberon ON-WALL. I ku mojemu zaskoczeniu Marantz dla mnie wygrywa pod względem sekcji zasilania.

Sprawdź także: Test i recenzja amplitunera Denon DRA-800H

Denon jednak w porównaniu do Marantza, zdecydowanie lepiej kontroluje pasmo niskich tonów.

W czasie odsłuchu można było usłyszeć bardzo stabilną pracę kolumn, a zniekształcenia harmoniczne pojawiły się przy dosyć wysokich głośnościach. Tutaj sekcja zasilająca jest jedynie 10watt większa a przecież na kanał dostajemy 145 W przy impedancji 4ohm.

Przechodząc płynnie do funkcjonalności oraz wygody pracy, obie jednostki posiadają bardzo dobrą kontrole streamingu za pomocą aplikacji HEOS na urządzenia mobilne. Duży plus również za AirPlay 2. AirPlay 2 daje nam duże możliwości, a jedno z nich to szeroko pojęty multiroom. Dzięki niemy jesteśmy w stanie kontrolować urządzenia różnych marek. Szczerze nie mogę się doczekać współpracy z Alexą, Siri i asystentem Google w języku polskim.

Który amplituner wybrać?

Marantz NR1200, jest dla każdego kto ceni sobie przestrzeń i podkreślenie średnich oraz delikatnie wysokich tonów. To bardzo dobre rozwiązanie do Jazzu, ale także do bardziej ambitnej muzyki elektronicznej.

Oprócz tego, Marantz jest o połowę niższy od DRA-800H. Jest to dużą zaletą dla każdego kto ceni sobie minimalizm i nie ma dużo miejsca na stoliku RTV. Oprócz kwestii estetycznej, nieduża wysokość to plus pod kątem pasywnego chłodzenia, gdyż z łatwością znajdziemy miejsce na nie wysoki sprzęt przy zachowaniu miejsca na wentylacje.

Zobacz również: Marantz NR1200 – test nowego amplitunera stereo

Myślę, że jeśli ktoś lubi klasyczną bryłę, a gabaryty są bardzo zbliżone do klasycznego amplitunera, a potrzebują bardzo dobrej kontroli dźwięku, poleciłbym Denona.

DRA-800H, to najbardziej uniwersalny sprzęt na rynku. Średnica i wysokie tony zagrają liniowo i bardzo dobrze opanują już jasną kolumnę. Jednak tutaj musimy mieć na uwadze, iż DRA-800 musi mieć trochę więcej przestrzeni niż Marantz, gdyż jego bryła bardziej przypomina klasyczne rozwiązania amplitunera kina domowego.

Zapraszamy do salonów stacjonarnych Audio Forum, które cały czas są otwarte. Można oba amplitunery przetestować i sprawdzić. Nasi Eksperci chętnie je zaprezentują i pomogą w wyborze. Już wkrótce wszystkie salony Denon Store ponownie będą otwarte. Na chwilę obecną zapraszamy do sklepu online: www.salonydenon.pl

Dariusz Żuk
Doradca Klienta Denon Store
Westfield Arkadia, Warszawa