Konfiguracja połączeń w nowych amplitunerach 8K – jak to zrobić?

0

Masz już telewizor 8K i zastanawiasz się co dalej? Poniżej podpowiemy, co możesz podłączyć do swojego odbiornika TV, aby cieszyć się jakością obrazu 8K i dźwiękiem w technologii Dolby Atmos.

Na rynku urządzeń A/V zaczynają pojawiać się amplitunery wspierające technologię 8K. Aktualna oferta marki Denon i Marantz zawiera kilka modeli, które jako jedne z pierwszych na świecie mają oferować wsparcie dla tej technologii. Sprzęt taki jak Denon AVR-X2700H, AVR-S960H czy AVC-X6700H mają specjalnie dedykowane gniazda HDMI 2.1 – jedno wejściowe HDMI IN 8K oraz jedno wyjściowe HDMI 8K OUT. Dzięki tym gniazdom możliwe jest podłączenie urządzeń wspierających technologię obrazu 8K 60Hz oraz 4K 120Hz.

Pod koniec października 2020 r. dowiedzieliśmy się o problemie z kompatybilnością nowych urządzeń. Mowa o konsolach do gier najnowszej generacji. W tym miejscu odsyłamy do poniższego artykułu na stronie producenta. „Niektóre nowe urządzenia do gier wykorzystujące sygnał wyjściowy 4K/120 Hz HDR mogą nie być w pełni kompatybilne z komponentami AV 8K firmy Denon. Ewentualny problem z kompatybilnością może wynikać z powodu braku zgodności chipsetów HDMI między urządzeniami. Gdy konsola, której dotyczy problem, jest podłączona do komponentu AV przez wejście HDMI 8K i ustawiona na wyjście 4K/120Hz HDR, a opcja formatu sygnału 4K komponentu AV jest ustawiona na „8K Enchanced”, na wyświetlaczu może nie być widoczny obraz źródłowy, a dźwięk źródłowy może nie być przetwarzany przez komponent AV. Ten problem występuje tylko wtedy, gdy używany jest tryb wyświetlania 4K/120 Hz HDR.” Całość znajdziecie tutaj.

8K – kompatybilność z nową konsolą do gier

Poniżej wskażemy Wam w jaki sposób poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Przynajmniej do momentu finalnego rozwiązania opracowywanego przez producenta amplitunerów Denon i Marantz.

Jeśli masz już odbiornik telewizyjny 8K oraz jedną z najnowszych konsol do gier wspierających rozwiązania HDMI 2.1 – 4K 120Hz oraz 8K 60Hz i masz zamiar wykorzystać pełen potencjał jaki dają Ci te rozwiązania polecamy nabycie kabla HDMI 2.1 z przepustowością na poziomie 48Gbps. Taki przewód HDMI jest niezbędny aby móc obsłużyć transmisję wideo w jakości 4K 120Hz lub 8K 60Hz.

Sprawdź również: „Amplituner stereo: Marantz NR1200 vs. Denon DRA-800H. Który wybrać?

Oczywiście przewody takie znajdziecie również w naszej ofercie np. Profigold PROV2101 lub PROV2102 o długościach 1.0 m oraz 2.0m lub kable optyczne HDMI 2.1 marki Inakustik.

8K – podłączenie

Jeśli masz już wszystkie niezbędne kable HDMI to przystępujemy do podłączenia. Po pierwsze źródło obrazu, w tym przypadku konsola do gier, którą szczęśliwie już kupiłeś podłączamy bezpośrednia do telewizora. Robimy to przy pomocy kabla HDMI 2.1 o którym mowa powyżej. Ważna jest aby sprawdzić, które z gniazd w telewizorze jest oznaczone symbolem 8K IN (HDM 2.1 / HDCP2.3).

W większości przypadków tylko jedno z gniazd HDMI w telewizorach 8K jest przeznaczone do odbioru tego typu sygnału. Kolejną istotną kwestią jest sprawdzenie w menu telewizora w ustawieniach dotyczących źródeł (wejść HDMI) czy dane gniazdo HDMI, pod które podłączyliśmy sygnał z konsoli ma dodatkowe ustawienia dotyczące odbioru sygnału. Jeśli znajdziemy takowe, powinniśmy wybrać opcję ENHANCED. Inaczej rozszerzoną aby nasz telewizor mógł odbierać pełną rozdzielczość 4K 120Hz lub 8K 60Hz.

8K – mam już obraz, a co z dźwiękiem?

Do tej pory byliśmy przyzwyczajeni, że wszelkie źródła obrazu i dźwięku czyli nasze urządzenie peryferyjne takie jak konsola do gier, dekodery satelitarne, odtwarzacze multimedialne i odtwarzacze płyt Blu-Ray/DVD podłączamy bezpośrednio do amplitunera, traktując takowy jako nasz hub przyłączeniowy. Takie multimedialne centrum zarządzania sygnałami.

W obecnej sytuacji jeśli decydujesz się na obsługę pełnego zakresu wideo z konsoli czyli 4K 120Hz lub 8K 60Hz musisz podłączyć konsole bezpośrednio do telewizora.

Co się stanie z dźwiękiem, jak uzyskać dźwięk na kolumnach podłączonych do amplitunera?

Nasze amplitunery zawsze były stawiane za wzorcowe w dziedzinie dźwięku przestrzennego. Marka Denon i spokrewniona z nią marka Marantz należące do jednego koncernu Sound United projektują swoje produkty tak aby sprostały najwyższym wymaganiom swoich odbiorców.

Nie inaczej zachowują się i w tej sytuacji, gdzie z pomocą przychodzi nam technologia ARC (Audio Return Channel). Również jej odświeżona i nowocześniejsza wersja eARC oferująca przepustowość zgodną z Dolby Atmos.

Większość obecnie sprzedawanych telewizorów 4K i 8K jest przygotowana do podłączenia kablem HDMI z amplitunerem i posiada technologię ARC lub eARC. Umożliwiają one tym samym dostarczenie dźwięku wprost z urządzeń źródłowychpodłączonych bezpośrednio do telewizora. Oczywiście bez utraty jakości dźwięku tzn. w takiej samej formie jaką uzyskalibyśmy podłączywszy naszą konsolę bezpośrednio do amplitunera. Dzieje się tak, gdyż telewizor otrzymując sygnał wideo kablem HDMI z konsoli otrzymuje również nieskompresowany sygnał audio. Dajmy na to wielokanałowy sygnał w jakości Dolby Atmos dostępy przy wyborze ścieżki dźwiękowej w filmie lub grze jaką obsługujesz na konsoli.

Telewizor prześle taki sygnał dalej za sprawą kabla HDMI podłączonego z amplitunerem.

Jak należy podłączyć nasz telewizor z amplitunerem aby uzyskać dźwięk z telewizora ?

Po pierwsze musisz znaleźć gniazdo HDMI w twoim telewizorze oznaczone jako HDMI INPUT (ARC / eARC). W większości telewizorów jest to gniazdo nr 3. Jeśli znalazłeś właściwe gniazdo w TV i podłączyłeś do niego przewód HDMI to następnie podłącz ten przewód do wyjścia HDMI Monitor Out w amplitunerze. Tu również znajdziesz opis ARC / eARC. Gdy upewniłeś się, że oba końce kabla poprawnie podłączyłeś w dedykowane gniazda HDMI ARC/eARC to następnie należy uruchomić komunikację HDMI CONTROL (HDMI-CEC). Zarówno w odbiorniku telewizyjnym jak i w naszym amplitunerze.

Gdzie tego szukać?

Większość telewizorów w swoim menu posiada ustawienia systemowe, w których znajdziesz ustawienia złącz, wejść lub tych opisanych jako ustawienia HDMI.

Niekiedy producent przyjmuje swoją nazwę określającą funkcję HDMI Control (HDMI-CEC). Dla przykładu AnyNet+, Bravia Sync, Symplink itp. Funkcję tą należy ustawić w pozycji włączenia co umożliwia komunikację telewizora z naszym amplitunerem poprzez kabel HDMI.

W samym amplitunerze w menu głównym SETUP znajdziesz ustawienia VIDEO à HDMI à HDMI CONTROL oraz HDMI ARC. Tu również ustawiasz pozycję włącz dla ARC.

ARC/eARC a Dolby Atmos

Większość nowych telewizorów ma możliwość wysyłania dźwięku zgodnego z Dolby Atmos.

Jednakże czasami trzeba dodatkowo znaleźć ustawienie w menu telewizora dotyczące przesyłania dźwięku zgodnego z technologią Dolby Atmos. Jeśli w menu znajdziesz takie ustawienia dotyczące zgodności z Dolby Atmos to należy je ustawić w pozycji włączenia. Możesz spotkać się z określeniami passthrough lub bitstream. Należy je wybrać aby cieszyć się nieskompresowanym dźwiękiem zgodnym z Dolby Atmos.

Wówczas twój amplituner będzie otrzymywał wielokanałowy sygnał audio zgodny z matariałem źródłowym jaki otrzymujesz z konsoli do gier. Tym sposobem możesz cieszyć się z najwyższej jakości obrazu 4K 120Hz oraz 8K 60Hz nie tracąc dźwięku 3D Dolby Atmos.

Takie podłączenie zapewnia również dostęp do treści audio Dolby Atmos z popularnych serwisów streamingowych. Między innymi Netflix czy AppleTV dostępnych w twoim telewizorze za pośrednictwem aplikacji SMART TV.

Pamiętaj, że w naszych salonach stacjonarnych Denon Store i Audio Forum oraz na infolinii otrzymasz profesjonalną i kompleksową pomoc w zakresie połączenia, konfiguracji i doboru urządzeń audio video. Oprócz tego, nasi pracownicy przygotują dla Ciebie projekt instalacji i ofertę sprzętową wraz z wyceną. Zajmiemy się także montażem i konfiguracją. Zapraszamy do kontaktu.

Stanisław Jachimowicz
Zastępca Kierownika
Denon Store Wroclavia, Wrocław