Amplituner kina domowego: Denon AVC-X3700H czy Marantz SR6015. Który wybrać?

0

Amplituner kina domowego stanowi fundament naszego systemu domowej rozrywki. To codzienny kompan w odtwarzaniu filmów, słuchaniu muzyki czy graniu w ulubione gry. Na ryku mamy duży wybór sprzętu, jednak liderów według nas jest dwóch: Denon i Marantz. Dziś na blogu porównany dwa amplitunery tych właśnie marek: AVC-X3700H i SR6015. Który jest lepszy? Czym się różnią i jakie mają możliwości? Sprawdza to Ekspert z salonu Denon Store. Zapraszamy!

Amplituner, to centrum naszego zarządzania. Baza, która dostarcza emocji i niesamowitych wrażeń dla całej rodziny. Dziś na łamach naszego bloga skonfrontuję dwa amplitunery. Jest to Denon AVC-X3700H i Marantz SR6015.

Denon AVC-X3700H – amplituner kina domowego

Zacznijmy od Denona AVC-X3700H. Jest to 9-cio kanałowy amplituner o mocy 180W z obsługą Dolby Atmos, Dolby Atmos Height Virtualization, DTS:X, DTS Virtual:X oraz IMAX Enhanced. Posiada 7 wejść HDMI oraz 3 wyjścia obsługujące standard HDCP 2.3. Wspiera większość formatów obrazu pure Colour sub-sampling, Dolby Vision, High Dynamic Range (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) wideo 21:9, 3D oraz BT.2020.

Naszpikowany najnowszymi technologiami i wspierający 8K. Maszyna sprawdzająca się w każdych warunkach.

Dla miłośników muzyki w najwyższej jakości, Denon AVC-X3700H został wyposażony w 32-bitowe przetworniki AKM umożliwiające dekodowanie dźwięku w wysokiej rozdzielczości ALAC, FLAC i WAV z częstotliwością do 192 kHz/24 bit. Obsługuje wszystkie znane serwisy muzyczne, dwukierunkowy bluetooth i multiroom od HEOS.

Marantz SR6015 – amplituner kina domowego

Marantz SR6015 „na papierze” różni się o 5W większą mocą i przetwarzaniem dźwięku w technologii HDAM. Wspiera identyczne standardy obrazu i dźwięku ma identyczne funkcję sieciowe, ten sam interfejs i ekosystem. Dlaczego zatem Marantz różniący się tylko 5W mocy jest aż o 1000 zł droższy? Postaram się to wyjaśnić.

Marantz różni się znacząco wyglądem. W mojej opinii sprzęt sprawia wrażenie produktu bardziej prestiżowego i ekskluzywnego, dla osób o bardziej wyrafinowanym guście estetycznym. Szczotkowany front, obłe kształty zawsze przyciągały wzrok. Wygląd Marantza zawsze do mnie przemawiał. Poza tym Marantz jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych, więc każdy dopasuje go do designu pomieszczenia.

Różnice między AVC-X3700H a SR6015

Standardowa bryła AVC-X3700H jest ostra i nie wyróżnia się z pośród innych amplitunerów. Mimo bogatego wyposażenia nie sprawia wyglądu premium jak SR6015. Ostre krawędzie akurat do mnie nigdy nie przemawiały. Największą różnicą między tymi urządzeniami jest jakość dźwięku w kinie domowym jak i muzyce. Denon od lat w przetwarzaniu dźwięku w niższych amplitunerach stosuje technologię DSP o której wspominałem wcześniej. Cechuje ją bardzo dobra jakość przetwarzania i dobre odwzorowanie dźwięku.

Kliknij i sprawdź także: „Amplituner stereo: Marantz NR1200 vs. Denon DRA-800H. Który wybrać?”.

Dzięki stworzonej przez Marantza technologii HDAM (Hyper Dynamic Amplifier Module) zastosowanej w SR6015 możemy doświadczyć więcej niż w AVC-X3700H. Dynamika w SR6015 przy podobnej głośności jest zdecydowanie lepsza. Dźwięki są żywsze bardziej melodyjne, muzyka bogatsza i pełniejsza. Stereofonia się poszerza, separacja dźwięku stoi na minimalnie wyższym poziomie, selektywność jest wyraźniej zaznaczona. Od razu mówię, że dźwięk w Denonie nie jest zły, jednak na moje ucho wypada trochę gorzej niż Marantz. Technologia HDAM jest tutaj kluczowa, im wyższej jakości plik tym bardziej różnice te się zacierają, ale na tym polu dominuje Marantz.

Mamy już amplituner. Które kolumny głośnikowe będą najlepsze? Zobaczcie nasz poradnik:

Podobnie jest z filmami, przestrzenność i muzykalność SR6015 ma delikatną przewagę nad AVC-X3700H. Dźwięki są pełniejsze i bardziej odseparowane, słychać to szczególnie na filmach z kiepskim audio. Największą różnicę usłyszałem na wielokanałowych koncertach np. ze streamingu Tidal. Dla mnie Marantz na tym polu wygrywa zdecydowanie. Koncerty w najwyższej jakości zwalają z nóg, pozycjonowanie każdego z elementów dźwiękowych robi gigantyczne wrażenie. Lepsza technologia przetwarzania dźwięku wygrała i tym razem.

Który amplituner kina domowego wybrać?

Podsumowując Marantz i Denon to bardzo dobre amplitunery charakteryzujące się niesamowitymi możliwościami. Ich funkcjonalność może przyprawić o zawrót głowy. Oba sprzęty wspierają najnowsze standardy dźwięku i obrazu. Mała wydawałoby się różnica w sposobie przetwarzania dźwięku wypada znacząco na korzyść SR6015.

Co zatem wybrać? Wybór mimo końcowego werdyktu nie jest oczywisty. Jeśli nie słuchamy koncertów w najwyższej jakości, to Denon wydaje się rozsądniejszym wyborem. Natomiast jeśli cenimy sobie przede wszystkim dobry dźwięk, a filmy są tylko dodatkiem, to Marantz wysuwa się na pierwszy plan.

Konfiguracja połączeń w nowych amplitunerach 8K – jak to zrobić?

Zakup wymarzonego sprzętu audio-video lub smart może przyprawić trudności. Dlatego, nasi Eksperci, chętnie pomogą w jego wyborze, instalacji i konfiguracji. Podpowiedzą, które rozwiązanie jest najlepsze. Zapraszamy do kontaktu: tel.: 22 462 87 00 / kontakt@denon.pl oraz odwiedzin salonów Audio Forum.

Oprócz tego, już wkrótce spotkamy się na ponownym otwarciu salonów Denon Store, które znajdują się w galeriach handlowych. W związku z tym szykujemy super akcję! #StayTuned

Ekspert z salonu Denon Store
Posnania, Poznań