Kino domowe 5.1 – przewodowe czy bezprzewodowe?

0

Jako że telewizory z wbudowanym, przynajmniej trochę lepszym audio prawie nie istnieją, a wymagający widz nie godzi się na tego typu jakość, na pomoc przychodzi kino domowe. Lepszy będzie jednak system przewodowy czy bezprzewodowy? Jak uzyskać efekt dźwięku przestrzennego? Kiedy warto zdecydować się na soundbar? Sprawdza to Ekspert z salonu Denon Store, który testuje różne możliwości i pomaga w wyborze.

Dzięki takim rozwiązaniom zabieramy rozrywkę z pełnowymiarowego kina do swojego azylu jakim jest dom. Często okazuje się to rozwiązaniem zdecydowanie lepszym, ponieważ mamy o wiele więcej możliwości ustawień. Przykładowo, dźwięk jest w pełni dostosowany do naszych potrzeb i mamy pewność, że zawsze znajdujemy się w odpowiednim miejscu, aby uzyskać jak najwyższą jakość dźwięku przestrzennego.

Kino domowe bezprzewodowe czy z przewodami?

Kiedy już jesteśmy przekonani o tym, czego potrzebujemy i rozpoczynamy poszukiwania odpowiedniego systemu.

Musimy mieć świadomość, że istnieją rożne rozwiązania w kwestii możliwości połączenia. Dokładniej: połączenie klasyczne – przewodowe oraz bezprzewodowe (Wi-Fi i Bluetooth).

Na cel dzisiejszych rozważań przyjmijmy możliwości systemów 5.1, aby uzyskać możliwie adekwatne porównanie.

Obecnie najlepszym wydajnościowo rozwiązaniem jest klasyczne połączenie przewodowe. Daje nam ono również największy wybór spośród niezliczonej ilości kolumn oraz jednostek zasilających dostępnych na rynku. Wiąże się to z największą ilością możliwych konfiguracji w celu uzyskania najbardziej satysfakcjonującego efektu. Wybór jest ogromny. Jednak nie ma co popadać w panikę, tutaj też jesteśmy zabezpieczeni! Nasi specjaliści z salonów Denon Store i Audio Forum, chętnie podpowiedzą jakie rozwiązania są najlepsze. Pomożemy także zaprojektować rozmieszczenie zestawu w pomieszczeniu, a także w jego instalacji i konfiguracji.

Kino domowe – największe wyzwania

Tradycyjne kino domowe z przewodami stawia przed nami kilka wyzwań. Pierwszym, najpoważniejszym problemem, z którym musimy się uporać jest właśnie poprowadzenie przewodów. Z naszego doświadczania widzimy, że niewielu osobom odpowiadają ciągnące się przez cały pokój kable głośnikowe. Najlepszą opcją jest uwzględnienie przewodów podczas projektowania pomieszczenia od samego początku czy w czasie remontu.

Sprawdź także: „Kino domowe – 5 pytań i odpowiedzi, które należy znać przed zakupem„.

Kolejną rzeczą, której musimy być świadomi jest to, że kupując głośniki kupujemy mebel. Szczególnie kiedy frontowymi kolumnami są kolumny podłogowe, które zajmują najwięcej przestrzeni i najlepiej jakby to wszystko jeszcze pasowało do siebie wizualnie.

Bezprzewodowe kino domowe

Kiedy jednak jesteśmy już po remoncie i nie mamy możliwości poprowadzenia przewodów, a duże kolumny całkowicie blokują nam przepływ pozytywnej energii przez nasze domowe zacisze, z pomocą przychodzą systemy bezprzewodowe! Rozważymy tutaj rozwiązania działające poprzez sieć Wi-Fi, które dają najwyższą jakość odtwarzania zaraz po rozwiązaniu klasycznym.

Dużym plusem dla wielu będzie na pewno o wiele mniejsza inwazyjność – nie musimy już rozważać przestawiania/ustawiania mebli, żeby wszystko pomieścić. Takie rozwiązania są zazwyczaj dużo bardziej kompaktowe, nie rzucające się zbytnio w oczy.

Czy głośniki bezprzewodowe faktycznie są bez przewodów?

Dość oczywistą zaletą ukrytą w samej nazwie, jest brak przewodów. Nieoczywistym natomiast jest to, że nie pozbywamy się kabli całkowicie. Należy pamiętać o tym, że takie rozwiązanie potrzebuje bezpośredniego połączenia jednostki sterującej do źródła obrazu oraz do prądu.

W opisywanym przeze mnie przypadku taką jednostką będzie soundbar. Na uwadze należy również mieć, że subwoofer jak i głośniki tylne efektowe w całym systemie komunikują się bezprzewodowo, ale w większości przypadków potrzebują stałego podłączenia do prądu.

Zobacz także: „Jaki wybrać soundbar do małego pomieszczenia?„.

Na rynku istnieją również systemy z głośnikami efektowymi, które posiadają wbudowane akumulatory. Jednak sprawdzanie stanu baterii i zastanawianie się czy któryś z głośników nie wyłączy się w trakcie seansu, może po czasie być naprawdę frustrujące.

Kino domowe – soundbar

Godną uwagi propozycją omawianego rozwiązania na pewno jest nowy soundbar z Dolby Atmos: Denon Home Sound Bar 550, ale o nim rozpiszemy się więcej następnym razem. Dziś na warsztat weźmiemy soundbar klasy premium jakim jest Denon DHT-S716H z dedykowanym subwooferem DSW-1H. Do niego proponujemy dwa głośniki Denon Home 150, które będą pełnić funkcję tylnych efektowych. Wybierając taki zestaw mamy pewność, że zyskamy prawdziwe bezprzewodowe kino domowe. Każdy z elementów zestawu można kupić osobno, ale to w zestawie poznamy możliwości tego systemu.

Dźwięk jest czysty, szczegółowy, separacja dźwięku stoi na wysokim poziomie. Basy schodzą bardzo nisko, nie są dominujące. Funkcjonalność tego systemu stoi na najwyższym poziomie. Całość działa na wbudowanym systemie HEOS Built-in dzięki któremu posiadamy dostęp do odtwarzacza sieciowego oraz autorskiej funkcjonalności multiroom z mobilnej aplikacji. Jeśli już mowa o multiroom, to w każdej chwili głośniki Denon Home 150 można odłączyć z kina i wykorzystać jako głośniki strefowe w dowolnym pomieszczeniu naszego domu, które znajduje się w zasięgu naszej sieci Wi-Fi.

Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem kina nadal pozostaje połączenie przewodowe, jednak wymaga ono większego wstępnego planowania. Jeśli nie mamy takich możliwości, dzisiejsza technologia dostarcza nam naprawdę ciekawe propozycje działające bezprzewodowo, które są świetną alternatywą oferującą jakość na bardzo wysokim poziomie.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy chętnie pomogą w wyborze kina domowego. Jesteśmy dostępni we wszystkich salonach Audio Forum, a już od najbliższego poniedziałku (miejmy nadzieję) także w ponownie otwartych salonach Denon Store. Oprócz tego, zachęcamy do kontaktu z infolinią tel.: 22 462 87 00 lub poprzez e-mail: kontakt@denon.pl.

Kamil Bargiel
Doradca Klienta Denon Store
Stary Browar, Poznań