Kino domowe – 5 pytań i odpowiedzi, które należy znać przed zakupem

0

Zakup kina domowego może być trudnym wyborem biorąc pod uwagę szerokość oferty na rynku. Oto 5 kluczowych pytań i odpowiedzi, których znajomość zdecydowanie ułatwi wybór wymarzonego zestawu audio, dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Czy lepiej zainwestować w zestaw stereo czy w kino domowe? Kino bezprzewodowe czy przewodowe? Wszystko objaśnia nasz Ekspert z salonu Denon Store, który sprawdza różne rozwiązania i pomaga w wyborze wymarzonego zestawu kina domowego.

Przed zakupem warto się zastanowić czy kino domowego jest rzeczywiście tym czego słuchający potrzebuje. Jeżeli chodzi o słuchanie muzyki, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby skupienie się na mniejszej ilości części składowych – zakupie sprzętu stereo. Komponenty, które są zastosowane we wzmacniaczach stereofonicznych są ukierunkowane tylko i wyłącznie na muzykę, a amplitunery kina domowego są zdecydowanie bardziej uniwersalne.

Kino domowe czy zestaw stereo?

Amplitunery mają dodatkowo sekcje odtwarzacza sieciowego lub samego radia oraz sekcje wideo która odpowiada za przesyłanie obrazu ze źródła do telewizora. Przykładem takiego amplitunera może być model Denon AVR-X3600H, który idealnie sprawdzi się w tej kategorii. Istnieje również rozwiązanie, które jest złotym środkiem w wyborze pomiędzy amplitunerem kina domowego, a wzmacniaczem stereo – amplituner stereofoniczny. Takie urządzenie umożliwi nam odsłuch muzyki w jakości wzmacniaczy stereo, jednakże posiada funkcjonalność amplitunerów kina domowego. Tego typu amplitunerami są Denon DRA-800H oraz Marantz NR1200.

Zobaczcie, jak się prezentuje Denon DRA-800H:

Kino domowe: przewodowe czy bezprzewodowe?

Aktualnie technologia bezprzewodowa daje nam dodatkowe możliwości pod względem wyboru sprzętu audio. Nowością na rynku są soundbary, które mają możliwość rozbicia dźwięku na kanały dzięki czemu, tak samo jak w kinie przewodowym, będziemy mieli wrażenie jakbyśmy byli w centrum akcji. Jednak takie zastosowanie ma swoje plusy i minusy.

Kino bezprzewodowe zdecydowanie jest rozwiązaniem, dla osób które chcą zminimalizować ilość użytych kabli, natomiast nadal jest to nowa technologia i kina przewodowe wciąż mają przewagę pod względem jakości brzmienia.

Sprawdźcie także: „Jaki wybrać soundbar do małego pomieszczenia?

Czym jest kino 5.1, 5.0, 7.1 i które wybrać?   

Pierwsza cyfra w konfiguracji, dla przykładu kino 5.1, odpowiada ilości używanych głośników, w tym wypadku jest to 5 głośników (2 głośniki frontowe, 1 centralny oraz 2 głośniki centralny). Druga cyfra odpowiada ilości subwooferow. Kwestia wielkości zestawu w dużej mierze zależy od wielkości pomieszczenia i warunków akustycznych.  Przy odpowiednich warunkach pomieszczenia, można powiedzieć, że im taki zestaw jest większy tym lepiej. Niestety jednak, w większości przypadków, pomieszczenia nie są specjalnie przystosowywane pod kino domowe i zakup większego zestawu może zepsuć pożądany efekt. Każde pomieszczenie jest na swój sposób unikalne pod względem akustyki i właśnie z tego powodu, nasi Eksperci w salonach Denon Store zawsze są w stanie pomoc przy doborze najodpowiedniejszego zestawu poprzez wizje lokalną.

Czym różnią się między sobą amplitunery?

 

Różnice cenowe w przypadku amplitunerów mogą być znaczące. Na pierwszy rzut oka większość produktów może wyglądać podobnie, jednak różnią się bardzo znacząco pod względem wydajności. Przede wszystkim, to co możemy zauważyć od razu to ilość kanałów, czyli to, ile kolumn możemy podłączyć do samego urządzenia. Im większa ilość użytych odpowiednio kanałów w odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu tym większe poczucie immersji, w wydarzenia które rozgrywają się na ekranach telewizorów.

To co może się również rzucić w oczy to moc jaką dysponują amplitunery. Moc nie świadczy tylko o tym jak głośno potrafi zagrać dany amplituner, ale jak zagra przy cichych odsłuchach. Przy małej głośności posiadając mała moc, amplituner często będzie „gubił” niskie częstotliwości. Razem z mocą w parze idzie kontrola samych kolumn co oznacza lepszą dynamikę dźwięku zarówno w filmach jak i w muzyce. Dzięki temu słuchanie muzyki w stereo przy wyższej klasy amplitunerze, może być konkurencyjne z niejednym wzmacniaczem stereofonicznym.

Urządzenia z niższej półki cenowej będą też miały mniej wydajną sekcje wideo, przez co oglądanie filmów w technologii 4K może nie być możliwe, gdyż sam amplituner nie będzie obsługiwał plików w takiej rozdzielczości. W najnowszych modelach od Denona i Marantza można się również spotkać z wbudowanymi nadajnikami Bluetooth dzięki czemu słuchający ma możliwość odsłuchu na słuchawkach bezprzewodowych.

Sprawdźcie również: „10 najczęściej zadawanych pytań o kino domowe

Co jest ważniejsze: wybór lepszych kolumn czy amplitunera?

W zestawie kina domowego każdy z czynników jest ważny. Każdy z elementów powinien być dopasowany tak, aby nie marnować potencjału innych. Najważniejsze są kolumny frontowe, głośnik centralny oraz amplituner. Nie można również zapomnieć o odpowiednich kablach, które mogą zdegradować jakość odsłuchu. Wszystkie elementy jesteśmy w stanie dobrać w naszych salonach lub poprzez kontakt telefoniczny.

Zobaczcie na filmie, które kolumny głośnikowe warto wybrać:

Na koniec chciałbym wspomnieć o tym jak przygotować pomieszczenie przed zakupem takiego zestawu audio. Wiszące kable nigdy nie są przyjemnym widokiem, także najlepszym rozwiązaniem byłoby poprowadzenie przewodów w ścianach lub w listwach w miejsca w których miałyby stać pojedyncze kolumny. Zdecydowanie ułatwi to całą instalację sprzętu oraz wizualnie będzie się to zdecydowanie lepiej prezentować.

W dużych, pustych pomieszczeniach będzie bardzo słyszalny pogłos, który zdecydowanie pogorszy jakość odsłuchiwanych źródeł. Dlatego nawet umieszczenie sofy, półki z książkami, dywanu lub zasłon na pewno wyjdzie na korzyść warunkom akustycznym.

Mam nadzieję, że rozwiałem pewne wątpliwości i wybór wymarzonego kina domowego będzie zdecydowanie prostszy i przyjemniejszy.

Tak jak wspominałem wcześniej, zapraszam do salonów Denon Store, w których możecie przetestować różne rozwiązania kina domowego w profesjonalnych salach odsłuchowych i poradzić się naszych Ekspertów.

Maksym Kulej
Doradca Klienta Denon Store
Stary Browar, Poznań