10 najczęściej zadawanych pytań o kino domowe

0

Przy poszukiwaniach dobrego kina domowego, często nasuwają się nam różne pytania. Ile potrzebujemy kolumn? Co wybrać, jeśli nasze pomieszczenie jest małe? Czy można amplituner umieścić w szafce, aby nie był widoczny? Zebraliśmy 10 najczęściej zadawanych przez naszych Klientów pytań i naszych odpowiedzi. Mamy nadzieję, że dzięki nim wybór sprzętu stanie się czystą przyjemnością!

Kino domowe jest stale udoskonalane, powstają technologie, które mogą zaskoczyć. Przy tak wielu dostępnych rozwiązaniach, nic dziwnego, że wybór kina może przyprawić o ból głowy. Doradcy w salonach Denon Store, chętnie odpowiadają na Wasze pytania, prezentują nowy sprzęt i pomagają w wyborze najlepszego systemu do konkretnego pomieszczenia. To Wy jesteście „krawcem”, my pomagamy go tylko „uszyć”. Zobaczcie 10 najczęściej zadawanych pytań o kino domowe.

1. Czy będzie mi potrzebny subwoofer?

Tak, subwoofer, czyli głośnik niskotonowy, jest częścią zespołu kolumn kina domowego. Jego zadaniem jest przeniesienie niskich tonów z filmu oraz dodaniu większych wrażeń przy ich oglądaniu. Fani muzyki także będą się nim zachwyceni, ponieważ dźwięk będzie głębszy..

2. Czy tylne kolumny mogą być bezprzewodowe?

Tak, system bezprzewodowego podłączenia kolumn istnieje. Jest to np. popularny system Heos. Swoiste „kino domowe” możemy oprzeć na Heos BarHeos SUB oraz jako surround, kolumny HEOS1 HS2.

3. Czy mogę zbudować kino domowe bez kolumn tylnych/bocznych?

Niestety, jeżeli chcemy w pełni cieszyć się tym co oferują nam najnowocześniejsze amplitunery kina domowego oraz wykorzystać potencjał niezwykłego rozłożenia dźwięku, potrzebujemy minimum 5 kolumn, tj 3 z przodu (front prawy/lewy + centralny) oraz 2 surround.

4. Ile będzie mi potrzebnych kolumn?

Jest to pytanie, które łączy się z poprzednim punktem. Aby móc w wykorzystać to co oferuje mi film i usłyszeć każdy szczegół, potrzebujemy systemu minimum 5.1, co oznacza 5 głośników okalających, oraz 1 subwoofera.

5. Czy można „złożyć” zestaw tylko z małych kolumn?

Oczywiście, że tak. Do niewielkich pomieszczeń, np. do 20 m2, istnieje możliwość ustawienia małych kolumn podwieszanych, np. od firmy Dali. Niskie tony uzupełni odpowiedni subwoofer. W naszych salonach, pomagamy w wyborze, między innymi przez szkicowanie pomieszczenia razem z Klientem, omówienie najważniejszych parametrów oraz oczekiwań. Dopiero wtedy staramy się zaproponować najlepsze rozwiązanie.

6. Czy można wsadzić amplituner do szafki?

Oczywiście, nasze amplitunery, w większości posiadają możliwość bezprzewodowego sterowania za pomocą aplikacji na urządzenia z systemem Android/iOS. Pamiętajmy tylko o odpowiedniej przestrzeni/perforacji szafki, aby sprzęt, mógł spokojnie „oddychać”. Brak przepływu powietrza może sprawić, że urządzenie się przegrzeje. Pisaliśmy o tym tutaj.

7. Czy amplituner może odtwarzać filmy Blu-ray?

Amplitunery posiadają możliwość odtwarzania muzyki z USB lub bezprzewodowo ze źródeł DLNA czy HEOS. Do odtwarzania treści video służy nam osobne urządzanie jakim jest odtwarzacz blu-ray lub np. konsola do gier, która także ma możliwość odtwarzania filmów. Warto dodać, że coraz więcej nowoczesnych telewizorów smart tv, posiada aplikacje do różnych serwisów video, takich jak Netflix.

8. Czy jest możliwość wbudowania głośników?

Oczywiście, w naszej ofercie posiadamy kilku producentów, którzy oferują tzw. głośniki instalacyjne. Najlepszym przykładem może być seria głośników firmy Dali – Phantom. Pamiętajmy tylko, że przy zastosowaniu takiego rozwiązania, konieczne będzie podwieszanie całego sufitu lub chociaż jego części – w odpowiedniej odległości od ściany/zabudowy. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem, oczywiście wykonujemy takie instalacje audio, na życzenie Klienta.

9. Czy na kinie domowym posłucham także muzyki?

Tak, wszystkie amplitunery posiadają funkcję szybkiej zmiany trybu odtwarzanego dźwięku (sound mode), w której za pomocą 4 przycisków – programowalnych – jesteśmy w stanie poruszać się między 5.1, Atmos, Stereo, MCH Stereo itp. Kolejną rzeczą, aby „napędzić” bardziej wymagające kolumny stereo, jest zastosowanie końcówki mocy, którą podłączamy do amplitunera pod wyjścia PREOUT. Takim przykładem może być np. Marantz MM7025.

10. Czy mogę słuchać tego samego w innych pomieszczeniach, do których nie mam wyprowadzonych kabli?

Oczywiście, najnowsze amplitunery zostały wzbogacone o funkcjonalność HEOS, czyli tzw multiroom. Daje nam on możliwość grupowania dowolnej ilości głośników (stref) w jedną i cieszenia się muzyką w każdym pomieszczeniu.

Pytań na pewno jest na pewno więcej i znacznie więcej pojawia się ich podczas naszych konsultacji z Wami, ale po to jesteśmy. Pamiętajcie, że wybór należy do Was, ponieważ to Wy będziecie użytkownikami kina domowego. Zapraszamy do salonów Denon Store w całej Polsce – jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Damian Langner
Zastępca Kierownika Salonu Denon
Galeria Bałtycka, Gdańsk