Jak stworzyć profesjonalne kino domowe za ok. 5000 zł?

0

Na zbudowanie kina domowego składa się wiele czynników. Począwszy od budżetu jakim dysponujemy poprzez nasze potrzeby i wielkość pomieszczenia, w którym ma system funkcjonować. Przygotowaliśmy 3 profesjonalne i kompaktowe zestawy, które zachwycą nas dźwiękiem oraz możliwościami, a co najważniejsze – budżet jakim dysponujemy to ok. 5000 zł. Zobaczcie nasze propozycje!

Wybierając zestaw kina domowego w cenie około 5000 zł, mamy 3 podstawowe możliwości:

  1. Soundbar z subwooferem i ewentualnymi głośnikami tylnymi.
  2. Kino domowe oparte o amplituner, 5 satelit i subwoofem.
  3. Kino domowe z amplitunerem i dwoma głośnikami frontowymi większych gabarytów (najczęściej głośniki podłogowe), głośnikiem centralnym i 2 głośnikami tylnymi.

Każdy z tych rozwiązań ma swoje zalety.

Zestaw 1: dla osób, które cenią minimalizm i rozwiązania bezprzewodowe

To zestaw, który zaprezentuję jako pierwszy trafi zdecydowanie do osób ceniących minimalizm i „dźwięk bez kabli”. Jedynym niezbędnym przewodem sygnałowym będzie tu kabel łączący telewizor z soundbarem (HDMI lub optyczny). Taki zestaw nie potrzebuje amplitunera, gdyż jednostki (bar + sub) mają wbudowane wzmacniacze.

W tym przedziale cenowym świetną propozycją będzie system Heos Bar + HEOS Subwoofer, zamykając się w budżecie 5555 zł. Zapewni nam on doskonały dźwięk przy oglądaniu filmów poprzez aż dziewięć przetworników ustawionych pod kątem 45 stopni. Przy tym rozwiązaniu mamy także możliwość uzupełnienia zestawu w przyszłości o głośniki tylne które pozwolą cieszyć się nam trójwymiarowym dźwiękiem 5.1.

Zestaw 2: dla osób, które nie mają dużej wolnej przestrzeni

Kino domowe to już nie tylko zestaw, którego podstawą są duże kolumny. Ten zestaw , kierujemy do osób, które nie chcą lub nie mają wystarczającej przestrzeni w pomieszczeniu by umieścić większe głośniki wolnostojące. Tu na pomoc przychodzi możliwość wyboru głośników do instalacji naściennej lub sufitowej, które jednocześnie dają bardzo duże możliwości w aranżacji pomieszczenia. Z tego typu zestawów dobrym wyborem będzie na przykład komplet głośników Polk TL1600 lub TL1700, a jako jednostka centralna: amplituner Denon AVR-X3500H. Za taki zestaw zapłacimy ok. 5500 zł.

Amplituner Denon AVR-X3500H dodatkowo umożliwia w przyszłości rozbudowę zestawu o większe kolumny frontowe, gdyż dysponuje mocą 180 W na kanał. Jest on także najtańszym z serii oferującym zaawansowane przetwarzanie wideo z konwersją sygnału analogowego na HDMI, skalowanie rozdzielczości do 1080p i 4K Ultra HD (60 / 50Hz), posiada także mikrofon z optymalizacja akustyczną pomieszczenia Audyssey MultEQ XT32 oraz LFC, Sub EQ, Dynamic Volume i Dynamic EQ.

Wspomniany wcześniej zestaw kolumn Polk (TL1600 lub TL1700) posiada dwudrożne satelity o sporych przetwornikach średniotonowych 2.5″ (6.35 cm) i dużym przetworniku niskotonowym subwoofera 8″ (20.32 cm) co w tym przedziale cenowym czyni go propozycją zdecydowanie wartą uwagi.

Zestaw 3: kompleksowe rozwiązanie z najwyższą jakością dźwięku

Z tego typu zestawów mamy największy wybór w naszej ofercie i możemy kierować się zarówno funkcjonalnością amplitunera jak i brzmieniem oraz wyglądem poszczególnych zestawów głośnikowym. Jedną z wielu znakomitych propozycji w budżecie ok. 5500 zł jest zestaw: Denon AVR-X1500H + Wilson RAPTOR 7/1/VOKAL + konsola posiadająca wbudowany blueray, np. XBOX.

7.2 kanałowy amplituner kina domowego Denona AVR-X1500 został wyposażony w moduł łączności bezprzewodowej Wi-Fi oraz bluetooth, jest on również kompatybilny z systemem sterowania głosowego Amazon Alexa. Wbudowany system Heos pozwoli natomiast na słuchanie muzyki z dowolnego serwisu muzycznego dostępnego w Polsce.

Kolumny głośnikowe z serii RAPTOR marki WILSON zostały w całości wykonane z najwyższej jakości materiałów. Do konstrukcji elastycznych przegród przetworników wykorzystano prasowy papier charakteryzujący się wysoką wytrzymałością, dzięki czemu cała konstrukcja jest lekka i sztywna. Wpływa to na muzykalność i bardzo przyjemne brzmienie całej serii.

Wybór kina domowego jest szeroki. W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad funkcjonalnościami, jakie są dla nas istotne i jakie wybrany zestaw powinien posiadać. Następnie warto określić nasz budżet. Najlepiej skorzystać również z możliwości przetestowania dostępnych rozwiązań i samemu ocenić różnice między sprzętami. Jest to możliwe w salonach Denon Store. Nasi doradcy chętnie zaprezentują sprzęt i pomogą w wyborze najlepszego i dopasowanego systemu.

Artur Grzybowski
Starszy Doradca Klienta Denon Store
Galeria Mokotów w Warszawie