Recenzja i porównanie amplitunerów Denon AVR-S950H i AVR-X3500H

0

Na rynku audio-video mamy duży wybór amplitunerów. W ostatnim roku, w ofercie Denona zdecydowanie wyróżnił się AVR-X3500H. W tym roku producent wypuścił na rynek zupełnie nową linię amplitunerów, tajemniczo wstawiając „S” w ich nazwę. I to właśnie AVR-S950H chcielibyśmy dzisiaj wziąć „na tapetę”. Czym się różni od dobrze już znanego AVR-X3500H? Który amplituner warto wybrać i czy w ogóle powinniśmy te dwa modele ze sobą porównywać? Jakie zastosowano rozwiązania? Czy są łatwe w obsłudze? Odpowiedzi na te pytania poszukał dla Was nasz Ekspert z salonu Denon Store. Zobaczcie recenzję!

Denon, japoński producent najwyższej klasy urządzeń audio – pewnym krokiem wprowadza kolejne nowości do swojej oferty. Dopiero przywitaliśmy na rynku nowe słuchawki bezprzewodowe AH-GC30, a już możemy dokładnie przyjrzeć się nowej serii amplitunerów do kina domowego oznaczoną literą S. Modele AVR-S650H, AVR-S750H oraz AVR-S950H zostały wprowadzone na rynek, aby zagwarantować użytkownikom najnowsze funkcję, oraz wysoką jakość dźwięku w przystępnej cenie.

W tej recenzji pod lupę weźmiemy flagowy model z serii S, czyli wyposażony w 7 kanałowy wzmacniacz o mocy 145W na kanał – model AVR-S950H.

Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że seria S różni się nieco od serii X. Oprócz wtopionych w ekran przycisków kontroli, zostały dodane okrągłe przyciski wyboru źródeł quick select oraz szybkiego wyboru trybu dźwięku. Jest też jakże wygodna możliwość podłączenia urządzeń przez przednie wejście HDMI, USB oraz wejście słuchawkowe. Tylny panel nie przeraża mnogością złącz, ale daje wszystkie niezbędne możliwości podłączeniowe, między innymi 8 wejść HDMI, podwójne wyjście HDMI (niezbędne do jednoczesnego podłączenia projektora oraz TV) oraz, o ironio jak ważne w dzisiejszych czasach wejście phono dla podłączenia gramofonu.

Jakich nowości możemy spodziewać się w modelu AVR-S950H?

Bardzo ważną i wyczekiwaną nowością jest dwukierunkowy moduł Bluetooth umożliwiający nie tylko streaming dźwięku do urządzenia, lecz również przesyłanie dźwięku np. do słuchawek bezprzewodowych. Denon zapowiada, że z funkcji tej będzie można skorzystać w dwóch trybach:
– single use – przesyłanie dźwięku tylko do słuchawek.
– simultaneous use – jednoczesne przesyłanie dźwięku do słuchawek i głośników (ten tryb ma na celu umożliwienie oglądania z osobą niedosłyszącą bez potrzeby zwiększania dźwięku całego systemu).

Cecha ta jest jednocześnie jedną z najistotniejszych różnic względem ubiegłorocznych modeli. Funkcja ta pojawi się dzięki bezpłatnej aktualizacji do końca roku.

Kolejną istotną nowością jest wsparcie wysokiej rozdzielczości dźwięku 3D wprost z TV dzięki standardowi HDMI eARC. W czasach, kiedy telewizor przestał być już tylko odbiornikiem, a stał się pełnoprawnym źródłem sygnału, możliwość przesłania dźwięku zakodowanego w formatach takich jak Dolby ATMOS, DTS:X czy Dolby TrueHD np. z Netflixa zdaje się kluczowa.

Co jest już standardem?

Oczywiście pełny pakiet funkcji sieciowych na czele z wbudowanym system HEOS, który rośnie na absolutnego lidera rozwiązań multiroom. Po podłączeniu amplitunera do domowej sieci internetowej dostajemy wiele możliwości. W tym sterowanie amplitunerem z poziomu aplikacji, bezprzewodowego wysyłania dźwięku, łączenia z innymi urządzeniami Denon lub Matranz, a nawet integracji z domowymi systemami automatyki. Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że konfiguracja zarówno samego urządzenia jak aplikacji jest prosta i przyjemna, a menu zostaje nam dostarczone w języku polskim.

Brzmienie AVR-S950H

Po pierwszych testach możemy stwierdzić, że poprawiona została kontrola nad niskimi tonami – słychać to głównie przy kolumnach, które mają tendencje do ubarwiania dźwięku basem. AVR-S950H znakomicie radzi sobie w takich sytuacjach trzymając bas w ryzach i nie dopuszczając do nieprzyjemnego dudnienia. Całościowo, brzmienie jest charakterystyczne dla marki Denon. Ciepłe, przyjemne dla ucha, ze znakomitą stereofonią i spójnym, lekko słodkim środkiem.

Denon AVR-X3500H – najlepsza alternatywa

Lato to okres, w którym klienci szukający nowego centrum zarządzania dla swojego kina domowego stają przed trudnym dylematem. Czy próbować nadążyć za technologią, czy skusić się na atrakcyjne oferty wyprzedażowe ubiegłorocznych modeli?

Idąc na mały kompromis względem najnowszych technologii na horyzoncie możliwości pojawia się mający swoją premierę w lipcu 2018 roku – AVR-X3500H. Model ten wszedł na rynek w cenie 3995zł a teraz kończy już swoje życie w wyprzedażowej ofercie 2995zł – a więc dokładnie tyle samo, ile przyjdzie nam zapłacić za AVR-S950H. Porównanie tych dwóch modeli wydaje się więc być naturalne.

AVR-X3500H jest wyposażony w mocniejszy niż AVR-S950H wzmacniacz 7.2 kanałowy o mocy 180W. Jest to istotny parametr, jeśli myślimy o podłączeniu naprawdę mocnych kolumn frontowych, a oprócz oglądania filmów lubimy też posłuchać muzyki z nieco większą głośnością.

Aspekty brzmieniowe są jednak kwestią względną, zależą od wielu czynników. Aby ze 100% pewnością stwierdzić który model jest lepszy do naszych potrzeb najlepiej jest wybrać się do jednego z naszych salonów Denon Store. Eksperci chętnie przygotuję odsłuch porównawczy obu modeli i pomogą w wyborze najlepszego sprzętu.

Krzysztof Okła
Zastępca Kierownika Salonu
Kraków, Galeria Krakowska