Amplituner kina domowego czy system stereo – co wybrać?

0

Jednym z najczęściej zadawanych pytań, przy doborze sprzętu audio-video jest to czy zdecydować się na amplituner kina domowego czy może na system stereo? Aby uzyskać na nie odpowiedź, trzeba przeprowadzić odpowiedni research i odpowiedzieć na kilka innych pomocniczych pytań, a sam sprzęt dobierać pod kątem indywidualnych preferencji. Z pomocą przychodzi Ekspert z salonu Denon Store, który podpowiada na co należy zwrócić uwagę i co najważniejsze, jaki wybrać sprzęt. Zapraszamy do przeczytania poradnika.

Na początek warto rozróżnić stereofonię w muzyce i filmie oraz dźwięk otaczający w muzyce i filmie. Stereofonia to metoda odtwarzania dźwięku w taki sposób by odbiorca był w stanie określić jego źródło w przestrzeni. Zapewniają to dwa niezależne kanały – para kolumn głośnikowych.

Czym jest dźwięk otaczający, w muzyce i filmie?

Dzisiaj, technologia pozwala na rozmieszczanie wokół nas różnych efektów dźwiękowych, a celem tego jest przeniesienie widza w centrum akcji tak aby czuł się jako jeden z uczestników wydarzeń.

Do uzyskania takiego efektu powinniśmy dopracować parę rzeczy. Przede wszystkim głośniki muszą być odpowiednio rozmieszczone i skonfigurowane. Amplituner kina domowego powinien mieć możliwość obsługi systemu dźwięku przestrzennego aktualnie transmitowanej treści.

Kim jesteś?

Czy jesteś kino-maniakiem i uwielbiasz efekty otaczającego dźwięku czy może gamerem lub e-sportowcem oddającym się interaktywnej rozrywce i musisz znać położenie przeciwnika w przestrzeni? A może jesteś melomanem i chłoniesz muzykę w każdej postaci, czy to koncert, czy muzyka z różnych źródeł? Audiofilem? …i tu diabeł tkwi w szczegółach.

Być może żadnym z powyższych albo każdym z wymienionych. Dwa różne rozwiązania jeden wspólny mianownik – imersja. Obraz bez dźwięku nie ma „tego czegoś” gdyż to właśnie dźwięk odpowiada za budowanie napięcia. Gdy efekty mają swoje miejsce w przestrzeni, muzyka jest odpowiednia, dialogi nie są zakłócane, a uderzenie ma swoją moc – jesteśmy w stanie bardziej wsiąknąć w opowiadaną historię.

Pomieszczenie docelowe

Zarówno przy kinie jak i stereo, istotna jest kubatura pomieszczenia. Czy jest to pomieszczenie otwarte i jaki ma ono układ? Czy mamy możliwość poprowadzić / zamaskować przewody? Ile chcemy mieć głośników? Jeśli planujemy kino domowe to podstawą są dwie kolumny frontowe i głośnik centralny.

Sukcesywnie możemy rozbudowywać system o kolejne głośniki tworząc przy tym różne konfiguracje by uzyskać lepsze efekty. W związku z tym warto rozpocząć planowanie własnego systemu i ewentualną rozbudowę przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Jakie urządzenia chcemy podłączyć do naszego sprzętu?

Czy będzie to odtwarzacz blu-ray, odtwarzacz CD/ SA CD, odtwarzacz strumieniowy, gramofon, inteligentny dom (smart home) a może telewizor/projektor?

Źródła i treści przez nas odtwarzane

Jeśli posiadamy pokaźną bibliotekę warto uwzględnić to przy swoim wyborze. Jeśli słuchasz tylko i wyłącznie muzyki bądź muzyka jest dodatkiem do filmów – trzeba się określić. Sam wybór jest bardzo prosty:

  • muzyka – stereo;
  • kino – amplituner kina domowego;

Jak to bywa jednak w świecie, a ten nie jest monochromatyczny – mamy rożne potrzeby. Dzisiejsze wzmacniacze stereofoniczne posiadają masę wejść w tym cyfrowe wejście optyczne, co za tym idzie bez problemu podłączymy je do telewizora i będziemy mogli cieszyć się zdecydowanie lepszą jakością transmitowanych treści na zestawie stereo niż z głośników telewizora.

Funkcjonalność tę oferują nawet mini systemy muzyczne (amplitunery stereo posiadające radio fm, dab, Wi-Fi, CD itp.) takie jak Denon Ceol RCDN-11, Marantz Melody X, czy podstawowy model wzmacniacza stereofonicznego Denon PMA seria 800NE.

System stereo

System stereo z reguły jest rozbity na poszczególne bloki. Jest to odtwarzacz CD/odtwarzacz sieciowy/gramofon (źródło muzyki), wzmacniacz (jednostka napędzająca) i kolumny (źródło dźwięku). Z racji różnicy konstrukcyjnej systemy stereo są mniej podatne na wszelkiego rodzaju zakłócenia. Mamy krótszy obieg sygnału oraz mniejszą ilość końcówek mocy upchanych w podobnym gabarycie, co wpływa to na ilość generowanego ciepła.

Jeśli wypadnie pół na poł – muzyka/film i skupiamy się w dalszym ciągu na systemie dwóch kolumn, ale chcemy podłączyć inne urządzenia dobrym rozwiązaniem będzie amplituner stereofoniczny z wejściami i wyjściem HDMI.  W takim przypadku polecamy amplituner stereofoniczny Denon DRA-800H. Posiada on łączność Wi-Fi więc możemy wyznaczyć wskazany tytuł z platformy muzycznej i można rzec, że urządzenie mobilne jest pilotem.

Amplituner kina domowego

 

W przypadku gdy chcemy cieszyć się efektami dźwięku otaczającego, ale muzyka też jest ważnym aspektem należy wybrać amplituner kina domowego. Można ustawić tryb w jakim ma pracować, jak stereo bądź dźwięk trójwymiarowy np.: Dolby Atmos, za pośrednictwem wszelkich technologii wsparcia obrazu / dźwięku otaczającego.

Mnogości podłączeń i wsparciem najnowszego standardu HDCP 2.3 (szyfrowanie sygnału i ogromne ułatwienie dla instalacji inteligentnego domu), funkcji HDMI pass-through (przekazywanie sygnału podczas czuwania urządzenia) może stać się centrum dowodzenia domowej rozrywki. Takim amplitunerm jest Marantz SR5014 bądź Denon AVR-S960H.

Co, jeśli nie chcemy tracić jakości zestawu stereofonicznego, ale zależy nam na rozbudowaniu kina?

Możemy podłączyć wzmacniacz stereofoniczny jako końcówka mocy do amplitunera kina domowego. Nasz amplituner musi posiadać wyjście prądowe Pre OUT. Wyjście jest regulowane, wzmacniacz powinien mieć wejście Main IN – uzyskamy wtedy regulację głośności z poziomu amplitunera. Jeżeli podłączmy się do wejścia LINE IN (czyli pod dowolne wejście zamiast cd/tunera, aux itp.) Zapewnimy sobie regulacje z poziomu wzmacniacza i amplitunera.

Sprawdź także:

Kino domowe – 5 pytań i odpowiedzi, które należy znać przed zakupem

W poszczególnych przypadkach może zostać odłączny przedwzmacniacz od końcówki mocy wzmacniacza, czyli nie wykryje sygnału urządzeń podłączonych do wejść (CD/PHONO/AUX/TUNER/TAPE). Źródła np. odtwarzacz CD należy podłączyć wtedy do amplitunera.

Dodamy tym samym do zestawu dodatkowe końcówki mocy. Kolumny frontowe FL i FR zasilą wzmacniacz stereofoniczny. Moja rekomendacja to dobrze grający amplituner Denon AVR-X3600H.

Zatem co jest lepsze: amplituner kina, amplituner stereo czy wzmacniacz stereofoniczny z każdym elementem rozbitym na osobne bloki? Po lekturze tego poradnika, myślę, że odpowiedź jest jasna. Wiedząc to wszystko wybierasz świadomie, a świadomy wybór to zadowolenie ze sprzętu i masa radości przy odsłuchach. Zapraszamy do salonów Denon Store, w których można przetestować różne rozwiązania, a nasi Eksperci chętnie podpowiedzą, które najlepiej wybrać.

Radosław Zatoński
Zastępca Kierownika Denon Store
Stary Browar, Poznań