Przenośny projektor na każdą kieszeń – Nebula Apollo [TEST]

0

Projektor dotychczas kojarzył się z dużym urządzeniem w salach konferencyjnych. Jednak to się z zmieniło z pojawieniem się na rynku urządzenia Nebula Apollo. Jest to kieszonkowy, przenośny projektor, z którego możemy korzystać zarówno w domu, w pracy jak i podczas spotkań z przyjaciółmi w ogrodzie. Jak sobie radzi z prezentacjami, serialami z Netflixa i z grami z konsoli? Sprawdza to nasz Ekspert. Zapraszamy na test.

Nebula Apollo, to przenośny projektor, który pracuje w oparciu o system Android 7.1. Dzięki wbudowanemu akumulatorowi zapewnia do 4 h pracy na jednym ładowaniu zapewniając rozdzielczość obrazu 480p przy 200 lumenach. Jakie są pierwsze wrażenia po otwarciu pudełka, w którym się znajduje?

Projektor Apollo – pierwsze wrażenia

Otwierając pudełko z projektorem Nebula Apollo nie sposób zadać sobie nieco szydercze pytanie: jak urządzenia niewiele większe od małej puszki popularnego napoju gazowanego ma wyświetlać obraz o rozmiarze nawet 100 cali?! Dodatkowo odkrywamy, że Apollo posiada od góry panel dotykowy, z tyłu obudowy dwa przyciski do włączania, parowania bluetooth oraz czujnik podczerwieni dla obsługi dołączonym pilotem oraz porty: USB i HDMI a także gniazdo zasilające. Co więcej – Nebula Apollo sama w sobie także jest bezprzewodowym głośnikiem! Wydaje się niemożliwym by w tak małej bryle umieścić tyle rzeczy i żeby to jeszcze działało. A jednak…

Zobaczcie unboxing:

Jakie możliwości ma projektor Nebula Apollo?

Jak wspomniałem wcześniej Nebula Apollo pracuje w oparciu o system Android 7.1 Daje to ogrom możliwości. Urządzenie może się połączyć z naszą domową siecią wi-fi i samodzielnie łączyć się z naszymi kontami w portalach z vod typu Netflix, HBO Go, You Tube czy jakiekolwiek inne. Co więcej – z racji, że projektor ma wbudowaną baterię, możemy go zabrać ze sobą w dowolne miejsce, zaś wi-fi udostępnić ze swojego urządzenia mobilnego na zasadzie hot-spot. Dzięki temu projektor nie musi potrzebować dodatkowych urządzeń jako źródła obrazu. Oczywiście jeśli ktoś jednak potrzebuje, Nebula Apollo posiada także wejście HDMI dla podłączenia peryferyjnych urządzeń źródłowych oraz port USB dla podłączenia pendrive z materiałami.

Projektor Nebula Apollo – test

Miałem przyjemność testować projektor przez kilka dni w różnych warunkach i nie zawiodłem się. Na początek wyszedłem z nim do ogrodu i włączyłem prezentację slajdów podczas spotkania z przyjaciółmi. Wykorzystałem do tego HDMI podłączone do laptopa. Następnie w domu urządziłem seans z ulubionym serialem z Netflixa a kolejne godziny spędziłem na grach z konsoli. Wszędzie projektor poradził sobie doskonale.

Sprawdź także: „Kino domowe – 5 pytań i odpowiedzi, które należy znać przed zakupem

Wierne odwzorowanie kolorów, dynamika i płynność obrazu na wysokim poziomie i zaskakująco dobry jakościowo wbudowany głośnik daje wiele frajdy z obsługi tego urządzenia. Rewelacyjnym dla mnie rozwiązaniem jest automatyczna regulacja kąta obrazu (tzw. „trapez”). Nie wszędzie bowiem da się idealnie ustawić Nebulę Apollo pod idealnym kątem prostym przed ekranem, zwłaszcza w warunkach nazwijmy to „turystycznych”. Jednak wystarczy skierować projektor w stronę ekranu a on sam dostosuje kąt nachylenia wyświetlanego obrazu, aby był on jak najlepszy. Ostrość zaś obrazu ustawiamy bardzo poręcznym, acz dyskretnym pokrętłem na boku obudowy urządzenia.

Nebula Apollo – zabierz projektor wszędzie ze sobą

Nebula Apollo jako urządzenie mobilne możemy zabrać z sobą wszędzie i wszędzie je ustawić. Należy jednak uważać, ponieważ producent nie przewidział ochrony od wilgoci, kurzu czy wstrząsów, mimo że obudowa sprawia wrażenie solidnej i trwałej bryły. Ważnym zaznaczenia jest to, że od spodu znajdziemy standardowy gwint do zamontowania projektora na statywie, chociażby takim jak do aparatu fotograficznego bądź kamery – genialne rozwiązanie dla zapewnienia stabilności i pełni bezpieczeństwa dla Apollo.

Specyfikacja:

projektor Nebula Apollo pracuje w technologii DLP. Co to znaczy? Przede wszystkim charakteryzuje się krótkim czasem reakcji (duża zaleta w grach). Ma wysoki kontrast i bardzo głęboką czerń. Wyświetlany kolor biały jest faktycznie biały, a nie kremowy czy inny écru;

rozdzielczość: 854 x 480 pikseli (FWVGA) przy proporcjach 16:9;

– rozmiar wyświetlanego obrazu: 20-100 cali (100 cali z odległości 308 cm);

– korekcja trapezu: automatyczna wertykalna (±40°);

– system operacyjny: Android w wersji 7.1;

– głośnik: 6 W;

– czas pracy na jednym ładowaniu: 4 godziny (ładowanie do 100% to około 2 godziny);

– łączność: HDMI, USB, Bluetooth, Wi-Fi, Screen Mirroring;

– ostrość: manualna;

– wymiary: 6,61 x 6,61 x 13,2 cm;

– waga: 0,75 kg;

– podzespoły: czterordzeniowy procesor A7, GPU Adreno 304, 1 GB RAM-u DDR3, 8 GB pamięci wbudowanej. Akumulator 9750 mAh (dla 3,85 V). Dwuzakresowe Wi-Fi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.2 DualMode/A2DP, głośność wentylatora poniżej 30 dB;

– obsługiwane kodeki wideo: H.264 BP/MP/HP – do 1080p. MPEG-4 SP/ASP – do 1080p. DivX 4x/5x/6x – do 1080p. H.263 P0 – WVGA, VP8 – 1080p. (HEVC) H.265 MP 8-bit – do 1080p;

Czy warto wybrać przenośny projektor?

Testując urządzenie byłem nim zachwycony. Jednak po kilku dniach uświadomiłem sobie, że Nebula Apollo nie jest w stanie zastąpić „standardowego” projektora. Są to zupełnie dwa różne urządzenia, choć spełniające podobną funkcję. Zastosowanie Nebuli należy postrzegać przez pryzmat tego, że został stworzony, aby zawsze mieć go z sobą. Niewielki, całkiem lekki i można bez żadnego wysiłku przenieść go z miejsca na miejsce. Co ważne, dosyć imponujący jest czas pracy na baterii. To wszystko sytuuje Nebulę jako świetny pomysł na wspólne wypady za miasto. Może już może warto zacząć myśleć o prezencie na zbliżające się święta?

Zapraszamy do salonów Denon Store, w których oprócz przetestowania sprzętów audio-video, możecie sprawdzić urządzenia smart oraz poznać projektory marki Nebula.

Paweł Sudnik
Specjalista ds. sprzedaży
Denon Store E-Commerce