Marantz NR1200 – test nowego amplitunera stereo

0

Na rynku audio-video dostępnych jest wiele modeli amplitunerów stereofonicznych. Wśród nich znajdziemy NR1200, czyli nowy sprzęt marki Marantz. Czym zaskakuje? Jak brzmi z popularnymi kolumnami głośnikowymi? Jakie zastosowano nowe rozwiązania? Sprawdza to Ekspert z salonu Denon Store. Zapraszamy do przeczytania testu.

Marka Marantz jest doskonale znana wśród prawdziwych audiofilów, którzy chętnie sięgają po jej rozwiązania. Producent stale zaskakuje swoimi innowacyjnymi technologiami i wysoką, dopracowaną jakością dźwięku. Jak jest w przypadku długo oczekiwanego nowego amplitunera stereofonicznego NR1200?

Poznaj Marantz NR1200

NR1200 to amplituner stereofoniczny, ale… znajdziemy tutaj więcej niż moglibyśmy tego oczekiwać. Marantz kolejny raz zaskoczył możliwościami sprzętu, komu bowiem w takich urządzeniach nie brakowało HDMI? Amplituner NR1200 można porównać do ultracienkich urządzeń Marantza, takich jak np. do NR1510 oraz NR1710.

Sprawdź także: Dwa nowe amplitunery Marantz o smukłej obudowie – NR1510 i NR1710

Czyżby jest to baza do naszego dzisiejszego bohatera? Nic bardziej mylnego. W odsłuchu jest to bardziej NR1710, z tą różnicą, że w NR1200 końcówki mocy są tylko dwie. Dzięki czemu producent mógł pozwolić sobie – z zachowaniem jakości video – na udoskonalenie linii audio.

Jakie jest brzmienie NR1200?

Odsłuch zweryfikował wszystko. Marantz NR1200 zagrał lepiej niż się spodziewałem, oczywiście jak na ten budżet. Z kolumnami DALI Oberon 7 i Wilson EL-8, na których odsłuchiwałem naszego Marantza, odezwały się ciekawiej niż na NR1510. Z tą wiedzą, mogę go polecić wszystkim którzy potrzebują amplitunera z opcją dobrego video. Do tej pory trzeba było zainwestować w amplituner kina domowego 5.1, mimo że używało się tylko dwóch kanałów. I właśnie teraz, razem z pojawieniem się NR1200 to się zmieniło. Tego brakowało na rynku i przyznam, że mi osobiście również.

Sprawdź na naszym YouTube porównanie profesjonalnych kolumn głośnikowych:

Co oferuje Marantz NR1200?

Zatem pytanie co dokładnie dostajemy od NR1200, zagłębmy się trochę w specyfikacje:

  • 75 W na kanał przy 8 Ohm
  • wejść HDMI z pełną obsługą HDCP 2.3 plus jedno wyjście HDMI z ARC
  • sekcja HDMI ze wsparciem 4K Ultra HD 60Hz z obsługą najnowszych standardów HDR.
  • MULTI-ROOM HEOS (wsparcie TIDAL, Spotify, TuneIN i inne)
  • dwukierunkowy bluetooth

W porównaniu z klasycznymi amplitunerami stereo nie dostaniemy wcześniej wspomnianej obsługi Video, a tutaj ponadto pełny upscalling do 4K z każdej rozdzielczości wstecznej. Amplituner Marantza góruje tu nad modelami konkurencji.

Świetna jakość dźwięku

NR1200 wyróżnia się na tle innych modeli funkcjonalnością oraz świetną jakością dźwięku. Mimo że nie napędzimy nim bardzo wymagających kolumn, to

dzięki 75 W przy 8 Omach, takie kolumny jak Oberon, Canton SP, Wilson EL-8, czy wiele innych w podobnej klasie, zagra idealnie.

Warto tutaj wspomnieć, iż w urządzeniu znajdziemy wystarczającą ilość podłączeń audio, zarówno analogowych jak i cyfrowych. Ponadto śmiało możemy użyć dwóch subwooferów jako wsparcia do materiałów video.

Reasumując, Marantz NR1200 to idealne rozwiązanie dla użytkowników, którzy nie mają albo nie chcą więcej niż zestawu stereo z możliwością podłączenia subwoofera. Warto polecić ten amplituner każdej osobie, która chciałaby uzyskać coś więcej niż klasyczne stereo, nie tracąc na jakości.

Ja serdecznie zachęcam do przesłuchania nowej jednostki Marantza i dopasowania kolumn pod swoje preferencje, a jeśli będzie to potrzebne dobraniu również subwoofera. Zapraszam do salonów Denon Store, gdzie nasi Eksperci chętnie zaprezentują sprzęt i pomogą w wyborze.

Dariusz Żuk
Doradca Klienta Denon Store
Westfield Arkadia, Warszawa