Test i recenzja amplitunera Denon DRA-800H

0

Na rynku audio-video jest spory wybór marek i modeli amplitunerów stereo. Jednym z nich jest Denon DRA-800H, który dzięki swoim funkcjom, niezawodności i brzmieniu, może stać się w niedalekiej przyszłości Twoim idealnym sprzętem. Jak wypada grając z profesjonalnymi kolumnami? Jakie zastosowano technologie i jakie ma możliwości? Testujemy, porównujemy i recenzujemy DRA-800H. Zapraszamy do lektury.

Wybierając sprzęt stereo w ostatnich czasach, bardzo dużo użytkowników kieruje się funkcjonalnością i stawia to na równi z jakością dźwięku, nie zapominając przy tym o cenie. Denon od dawna kieruje się funkcjonalnością i bardzo dobrą jakością dźwięku. Od urządzeń All-in-one po amplitunery kina domowego. Wielu z was stwierdzi pewnie, że na rynku brakowało sprzętu w rozsądnym budżecie. Po przeprowadzanych odsłuchach, klienci szukali czegoś pomiędzy jednostkami typowo audio, jednak również z obsługą video. I śmiało możemy stwierdzić: doczekali się.

Poznajcie amplituner stereofoniczny Denon DRA-800H

Produkt taki zaprezentowała marka Denon, a mianowicie model DRA-800H. Tutaj można znaleźć jakość dźwięku z klasycznego wzmacniacza stereofonicznego w połączeniu, z funkcjami które do tej pory były raczej dostępne w amplitunerach kina domowego. Należałoby zadać pytanie, czy jest to rozwiązanie, którego właśnie brakowało? Czy nie stracimy na jakości dźwięku kosztem funkcji obsługi video? I ile to cudo kosztuje?

Test DRA-800H z kolumnami

Jednostka DRA-800H w odsłuchu praktycznie nie odstaje od wzmacniacza PMA-800, a mogę po odsłuchu powiedzieć, że dostajemy nieco więcej mocy. 100 Wattów na kanał, z możliwością podłączenia dwóch kompletów kolumn lub wykorzystania do podłączeń Bi-wiringu zdaje egzamin. Amplituner testowaliśmy z kolumnami Canton Chrono 509.2 DC, które same w sobie potrzebują więcej mocy. Ku zdziwieniu DRA-800H stanął na wysokości zadania. Jednostka nie tylko wyciągnęła z Cantona detale i dokładny bass, to można było usłyszeć, że mogła dać z siebie jeszcze więcej – dźwiękowo nie można nic tutaj zarzucić. W takim budżecie, nabywając taki sprzęt, możemy być zupełnie usatysfakcjonowani.

Funkcje video

Następnym krokiem było sprawdzenie funkcji video. Tutaj uruchomiło się dokładnie takie samo menu jakie można uświadczyć w amplitunerach kina domowego. Zestaw opcji jest jednak trochę okrojony do potrzeb stereo. Czyli nie znajdziemy opcji kalibracji kolumn, która to jest wymagana raczej w klasycznych rozwiązaniach kinowych. Jeśli będziemy mieli potrzebę wzmocnienia zakresów dolnych, mamy możliwość wspomóc kolumny podłączając subwoofer. Dla głodnych bassu – nawet dwa. W menu dostosujemy również wszystko do naszych potrzeb. Układ video, który Denon zainstalował na pokładzie DRA-800H, tak samo jak w amplitunerach kina domowego – obsługuje pełne 4K w 60 klatkach.

Jakie dodano złącza i technologie?

W złączach cyfrowych i analogowych możemy przebierać, a ilość ich jest zupełnie wystarczająca. Na tylnym panelu są 3 złącza cyfrowe – 2 optyczne oraz 1 coaxialny. Dedykowane złącze Phono z uziemieniem oraz dwa podłączenia Rca Stereo. Znajdziemy tu również PRE-OUT na strefę drugą, więc bez żadnych problemów DRA-800H zasili głośniki zainstalowane w innej części mieszkania czy domu.

Do całości dostajemy wsparcie multiroom HEOS, gdzie śmiało możemy skorzystać ze streamingu z serwisów muzycznych jak Tidal, Spotify i Apple Music a także ze stacji radia internetowych np. TuneIn.

Zobacz nasz: Przegląd serwisów streamingowych. Spotify, Tidal, a może Apple Music? Który wybrać?

Wydając kilkaset złotych więcej i przekraczając budżet 3000 zł dostajemy praktycznie takie samo rozwiązanie od Martanza NR1200, jednak tutaj zyskujemy 75W. Należy zastanowić się jakich funkcji oczekujemy od naszego sprzętu. W jednostce NR1200 znajdziemy nieco inną barwę, skupiającą się na średnich i delikatnie wysokich tonach – gdzie Denon zagra liniowo z energicznym czystym dołem.

Reasumując, jeśli poszukujemy jednostki do trzech tysięcy i chcemy uzyskać dobre zasilenie kolumny – jest to bardzo dobry wybór. Zapraszamy do salonów Denon Store, w których możecie sprawdzić i przetestować DRA-800H. Nasi Eksperci chętnie go zaprezentują i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania.

Dariusz Żuk
Doradca Klienta
Westfield Arkadia, Warszawa