TOP 10 albumów koncertowych wszechczasów

0

Tęsknisz za muzyką na żywo legendarnych artystów i grup? Koncerty już wracają, ale żeby umilić czekanie na występ ulubionego bandu, stworzyliśmy listę TOP 10 albumów koncertowych. Dzięki niej przeniesiesz się choć na chwilę do sali koncertowej. Zapraszamy na niezapomniane występy takich gwiazd jak m.in.: Coldplay, Jean-Michele Jarre, Metallica.

Koncert HANS ZIMMER – LIVE IN PRAGUE (2017)

Któż inny mógłby otwierać takie zestawienie? Przed Państwem wirtuoz muzyki filmowej Hans Zimmer! Wielokrotny laureat nagród Grammy i Złotych Globów. W swoim dwugodzinnym muzycznym spektaklu przedstawił nowe aranżacje ścieżek dźwiękowych z takich filmów jak np. Gladiator czy Piraci Z Karaibów.

Skład muzyków to górna półka. Mamy Czeską Narodową Orkiestrę Symfoniczną wraz z chórem, mamy skład przywieziony przez kompozytora. Sam Zimmer gra tu na syntezatorach, gitarach, perkusji, bajo i pianinie. Stanowi to swojacką fuzję między instrumentarium symfonicznym a instrumentami „nowej szkoły”. Koncert dostępny jest na nośniku Blu-ray z wykorzystaniem technologii Dolby Atmos.

Kliknij i sprawdź również: „Dolby Atmos – skąd brać treści?

Dzięki niej mamy wrażenie jakbyśmy byli w samym centrum wydarzeń. Scena jest przed nami zaś publiczność oraz ich gromkie brawa budujące ogromną przestrzeń słyszymy zza głowy. Pozostałe nośniki, na których dostępny jest album to DVD oraz CD.

JUSTICE – ACCES ALL ARENAS (2013)

Kolejną propozycją jest nagrany w 2013 roku we francuskim amfiteatrze w Nimes album Access All Arenas duetu Justice. To połączenie europejskiego electro house z elementami elektronicznego rocka i nutką funku z lat 70. Gwarantuje to niezapomnianą podróż po szerokich morzach dźwięku!

Czternaście utworów wykonywanych często wraz z dwutysięczną publicznością riffy gitarowe w stylu Led Zeppelin czy wspomniany już housowy klimat to właśnie Acces All Arenas. W swoim dorobku Warto wspomnieć, że Justice posiada jeszcze jeden album nagrany na żywo pt. A Cross the Universe z 2008 roku, w którego wydaniu znalazł się również film dokumentalny.

NILS FRAHM – SPACES (2013)

Następny album na naszej liście to Spaces Nilsa Frahma. Ciężko znaleźć odpowiednie słowa by opisać połączenie klasycznego pianina z elektronicznymi syntezatorami wspartymi procesorami audio i efektami. Brzmi zawile? Słusznie, ale nie ma się czego obawiać, Spaces to nowa oda do radości występów na żywo!

Album ukazuje przyjemność z eksperymentowania i przekazywania tych emocji dalej do publiczności zgromadzonej w sali koncertowej. Stąd np. słyszalne odzewy publiczności w tle między pierwszymi utworami. Przełamując konwencję tradycyjnego albumu na żywo, Spaces nagrywano w ciągu dwóch lat w różnych miejscach i na różnych nośnikach. W tym na starych przenośnych nagrywarkach szpulowych i kasetowych. Te chwile zostały później złożone w całość w Durton Studio jako bardziej kolaż nagrań terenowych, niż album koncertowy. Album Spaces ciężko zamknąć w ramach jasno określonego gatunku. Oprócz tradycyjnej kompozycji fortepianowej zawiera w sobie momenty zaskakujące, zaczerpnięte z innych gatunków, progresywne i awangardowe.

Koncert THE PRODIGY – WORLD’S ON FIRE (2011)

Kolejny album to absolutna odwrotność spokojnego, wyrafinowanego poprzednika. Przed Państwem legendarna brytyjska grupa muzyki elektronicznej The Prodigy z albumem Worlds on Fire. Ten koncert to przekrój całego dorobku grupy od roku 1991 (utwór Everybody In The Place) aż do najaktualniejszych na tamten czas Omen czy Take Me To The Hospital pochodzących z albumu Invaders Must Die wydanego rok wcześniej.

The Prodigy jest uznawana przez krytyków muzycznych za pionierów muzyki breakbeat. Usłyszeć w niej możemy elementy drum and bassu, rave oraz innych elektronicznych eksperymentów. Album został wzbogacony o DVD zawierający trzy filmy dokumentalne oraz siedem utworów nagranych na żywo w różnych częściach świata.

METALLICA – LIVE SH!T – BINGE & PURGE (1993)

Zostając przy cięższym brzmieniu, następnym albumem na naszej liście jest Metallica z trzypłytowym albumem Binge & Purge nagranym podczas koncertu w Mexico City w 1993 roku.

Binge & Purge to trzygodzinny festiwal mocnego brzmienia już od samego początku. Pierwszą płytę rozpoczyna dobrze znany z filmu Dobry, Zły i Brzydki utwór The Exctasy of Gold autorstwa Ennio Morricone. To preludium poprzedza tytułowy kawałek piątego albumu grupy Enter Sandman. W drugiej części usłyszymy zlepek utworów z płyty Justice oraz niespełna 20 minutowe solo gitarowe!

Posłuchaj także naszych playlist muzycznych: Summer Hits, Chill, Acoustic Mood i wiele innych!

Drugi krążek wypełniają utwory zespołu z lat 80 takie jak Master of Puppets czy Whiplash. Trzeci dysk otwiera nieśmiertelny Nothing Else Matters a całość wzbogacają covery szlagierów takich zespołów jak Misfits, Queen czy Diamond Head.

Koncert PINK FLOYD – PULSE (1995)

Kontynuując motyw gitarowy zmieńmy nieco kontynent przenosząc się do albumu Pulse legendarnej grupy Pink Floyd. Jest to wydany w 1995 roku dwupłytowy album koncertowy w pełni nagrany podczas europejskiej odnogi trasy Division Bell Tour rok wcześniej. W przeciwieństwie do poprzedniego albumy koncertowego Delicate Sounds of Thunder żadna część utworów nie została ponownie nagrana w studio, jednakże zespół poprawił część kawałków korygując niektóre nuty oraz solówki. Jako ciekawostkę warto dodać, że album został zmiksowany z wykorzystaniem technologii QSound, która tworzy efekt 3D nawet w nagraniach dwukanałowych, czyli popularnym stereo.

Jest to album wyjątkowy, ponieważ oprócz takich klasyków jak Another Brick In The Wall czy Shine On You Crazy Diamond zawiera wszystkie utwory z płyty The Dark Side of the Moon a więc tym samym kompletną wersje live tego albumu.

JEAN-MICHELE JARRE – LES CONCERTS EN CHINE (1982)

Les concerts en chine został nagrany podczas trasy koncertowej Jeana-Michele Jarre’a po Chinach jesienią 1981 roku. Jarre był pierwszym zachodnim artystą, który wystąpił na Chińskiej ziemi po Wielkiej Rewolucji Kulturalnej w latach 70. Wydarzenie wpisało się we współczesną historię muzyki. Negocjacje trwały ponad dwa lata.

Koncert to balans między wcześniejszymi utworami artysty a warstwą inspirowaną kulturą chińską oraz jednego przearanżowanego tradycyjnego chińskiego utworu Fishing Junks at Sunset. Album składa się głównie z materiału na żywo, nagrań z dźwiękami otoczenia oraz jednego nowego utworu studyjnego Souvenir of China.

Koncert COLDPLAY – LIVE IN BUENOS AIRES (2018)

Płynnie przenieśmy się do ameryki południowej, gdzie blisko 60 tysięcy fanów bawiło się podczas dwugodzinnego koncertu brytyjskiej grupy Coldplay. Live in Buenos Aires to piąty z kolei album koncertowy Brytyjczyków nagrany w podczas dwóch ostatnich koncertów trasy koncertowej A Head Full of Dreams Tour z 2017 roku.

Album oprócz warstwy audio skrywa również dwie płyty DVD. Znajdziemy na nich film dokumentalny Coldplay: A Head Full of Dreams mówiący o początkach kariery zespołu i wzroście popularności. Film trafił do kina w Polsce i na świecie w listopadzie 2018 roku, czyli miesiąc przed wydaniem albumu.

Druga płyta DVD to koncert zarejestrowany w Sao Paulo podczas wspomnianej trasy koncertowej. Czyni go pierwszym w historii wydawnictw zespołu koncertem wydanym w całości. Dlatego jest to nie lada gratka dla fanów muzyki Coldplay, pełny przekrój ich twórczości w najlepszym wydaniu.

DEPECHE MODE – TOURING THE ANGEL: LIVE IN MILAN (2006)

Umówmy się, Depeche Mode nie trzeba przedstawiać nikomu. Touring the Angel zawiera nagrania z trasy koncertowej Touring the Angel, która odbywała się w latach 2005–2006 w Mediolanie. Jest to przekrój całej działalności grupy od albumu Black Celebration (1986) aż do poprzedzającego trasę koncertową Playing the Angel z 2005 roku. Na dołączonym DVD znaleźć można film dokumentalny o pracy przy powstawaniu albumu Playing the Angel oraz kilka dodatkowych utworów. Była to pierwsza płyta Depeche Mode z tekstami Dave Gahana oraz pierwsza od czasu Some Great Reward (1984), zawierająca piosenki, które nie zostały napisane przez Martina Gore’a.

„Przyszła kolej na mnie, na mój udział w tworzeniu tego wielkiego dzieła, które nazywa się Depeche Mode. Pomyślałem: „Martin, otwieram drzwi, a ty możesz wejść ze mną do środka. Jeśli nie, to koniec z zespołem””. Powiedział Grahan w wywiadzie z okazji wydania albumu.

ROBERT GLASPER – COVERED: Recorded Live at Capitol Studios (2015)

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich entuzjastów jazzu i każdej jego pochodnej. Robert Glasper to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli nowej fali kalifornijskiego jazzu obok takich artystów jak Kamasi Washington czy Thundercat. W swojej twórczości łączy elementy jazzu, soulu, elektroniki i hip hopu. Mocno zaznacza swoje pochodzenie i odniesienia do kultury afro-amerykańskiej.

Nagrany w legendarnym Capitol Studios album o zwodząco skromnym instrumentarium (pianino, kontrabas i perkusja) oraz uzupełniony wstawkami wokalnymi doskonale oddaje klimat zadymionych, kalifornijskich klubów jazzowych. Robert Glasper Trio wykonało dwanaście interpretacji utworów z repertuaru takich sław jak Radiohead, Jhene Aiko czy John Legend. Przede wszystkim zachował przy tym spójność brzmienia i niezwykłą elegancję. W 2016 roku album został nominowany do nagrody Grammy w kategorii Best Jazz Instrumental Album.

Podsumowując, całe szczęście, że koncerty powoli wracają i ponownie będziemy mogli posłuchać muzyki na żywo. Miejmy nadzieję, że dzięki temu powstaną kolejne zapisy video z koncertów, do których będziemy mogli wracać w zaciszu domowym.

Na koniec, zapraszamy do salonów Denon Store i Audio Forum, w których znajdują się profesjonalne sale odsłuchowe. Możecie w nich posłuchać ulubionych koncertów na sprzęcie z półki hi-end.

Kamil Majchrzak
Doradca Klienta w Denon Store
Wroclavia, Wrocław