Kino domowe z kolumnami aktywnymi Bang & Olufsen – jak to zrobić?

0

Marka Bang & Olufsen ma w swojej ofercie zaawansowane technologiczne kolumny aktywne posiadające wbudowane wzmacniacze. Czym zachwycają i co potrafią? Czy możemy je skonfigurować z dowolnym nowym telewizorem? Jak je połączyć z amplitunerem Denon lub Marantz? Sprawdza to nasz Ekspert, zapraszamy!

W ofercie salonów Denon Store i Audio Forum można znaleźć wiele propozycji kolumn marki Bang & Olufsen. To co je wyróżnia na tle klasycznych kolumn to niewątpliwie wzornictwo i jakość wykonania na najwyższym poziomie. Cechą szczególną kolumn marki Bang & Olufsen jest ich konstrukcja i zaawansowanie technologiczne. Są to kolumny aktywne, posiadające wbudowane wzmacniacze, dzięki czemu możemy je wykorzystać nie tylko w obrębie systemowego zestawu Bang & Olufsen np. z telewizorem Beovision Harmony, ale również w połączeniu z amplitunerami A/V, tworząc indywidualnie spersonalizowany system wielokanałowy.

Kolumny aktywne Bang & Olufsen – jak stworzyć kino domowe?

Aby stworzyć zestaw kina domowego łączący tradycyjne rozwiązania kablowe z wykorzystaniem przednich kolumn z oferty Bang & Olufsen np. BEOLAB 18 lub BEOLAB 50, musimy wybrać amplituner posiadający wyjście pre-out, taki jak Denon AVC-X4700H lub Marantz SR7015.

Instalacja kablowa jaką należy przygotować dla głośników Bang & Olufsen musi składać się z kabli zasilających OMY 2×1,5mm² dla kolumn BEOLAB 18 lub 3×2,0mm² dla kolumn BEOLAB 50. Każda kolumna jest osobno zasilana z gniazd 230V.

Poza przewodami zasilającymi należy doprowadzić do każdej z kolumn* kabel sygnałowy analogowym interkonektem monofonicznym zakończonym wtykiem RCA, czyli popularnym „czinczem”. Kable takie można kupić w gotowych odcinkach z zarobionymi wtykami. Są także kable instalacyjne w metrach (cięte z rolki na żądany wymiar). W tym drugim przypadku należy samodzielnie zakończyć przewód wtykami RCA co wiąże się z lutowaniem złącz na kablu.

W grupie głośników Bang & Olufsen wyróżniamy takie, które stanowią parę Master-Sleve. (Master-slave – jest modelem asymetrycznej komunikacji lub zarządzania, w której jedno urządzenie jest nadrzędne i zarządza jednym lub kilkoma urządzeniami, jednocześnie służąc za medium transmisyjne pomiędzy nimi. Źródło: Wikipedia).

Do tej grupy należą kolumny BEOLAB 50 oraz BEOLAB 90.

W przypadku wybrania tych kolumn jako frontów w naszej instalacji kina domowego należy uwzględnić dodatkowe dwa kable typu skrętka. Do komunikacji między obiema kolumnami używamy kabla systemowego CAT 7 z oferty Bang & Olufsen zakończonego wtykami RJ45. Kabel ten jest niezbędny do uruchomienia obu kolumn więc nie możemy o nim zapomnieć na etapie przygotowania instalacji. Zwłaszcza, gdy instalację możemy wykonać w podłodze jeszcze przed wykończeniem posadzki. Oprócz tego do kolumny MASTER doprowadzamy kabel CAT 5 lub CAT 6 do łączności LAN z naszym internetem domowym. Połączenie kolumny MASTER do przewodowej sieci z dostępem do internetu pozwala na komunikacji naszych kolumn poprzez sieć domową z aplikacją Bang & Olufsen na urządzeniach mobilnych, gdzie konfigurujemy działanie kolumn i zarządzamy ich ustawieniami. Aplikacja pozwala również na przeprowadzeni procesu aktualizacji oprogramowania systemowego kolumn.

* W przypadku kolumn typu Master-Slave oba kable sygnałowe prowadzimy do kolumny MASTER.

Nasi specjaliści z salonów Denon Store z powodzeniem łączyli już niejedne kolumny Bang & Olufsen z zestawami kina domowego, gdzie sercem systemu jest amplituner wielokanałowy. Tego typu instalacje wykonujemy w całej Polsce.

Amplituner Denon lub Marantz – jeszcze więcej możliwości

Nie musisz zatem decydować się na pełną konfigurację zestawu w oparciu o telewizor marki Bang & Olufsen. Możliwy jest dobór kolumn B&O do dowolnej konfiguracji telewizora za sprawą amplitunera A/V marki Denon lub Marantz. Ważne jest, aby amplituner posiadał wyjścia PRE-OUT.

Taki sposób wykorzystania kolumn marki Bang & Olufsen i amplitunerów pozwala zbudować dowolną konfigurację kina domowego rozszerzoną o kanały Dolby Atmos lub DTS X co nie jest możliwe przy standardowej konfiguracji w oparciu wyłącznie o produkty marki Bang & Olufsen.

Istnieje również inny sposób na połączenie dowolnego telewizora z poza oferty Bang & Olufsen z kolumnami tej marki. Z pomocą przychodzą dwa urządzenia przewidziane przez Bang & Olufsen do komunikacji zewnętrznych źródeł audio – Beosound Core oraz Beolab Transmitter 1.

Czym jest Beosound Core?

Jest to urządzenie pozwalające na przesyłanie dźwięku ze źródeł analogowych i cyfrowych. Wyposażone w gniazdo AUX w formie 3,5mm mini-jack obsługujące również sygnał cyfrowy. Aby dostarczyć sygnał z naszego telewizora do kolumn B&O należy użyć specjalnego typu kabla optycznego miniplug np. STAR OPTICAL MINI (3.0m) firmy IN-AKUSTIK. Wówczas Beosound Core stanie się hubem łączącym nasz telewizor z głośnikami z oferty Bang & Olufsen. Naszego CORE’a łączymy z kolumnami na dwa sposoby:

  • Kablowo – do jednej z dwóch kolumn np. BEOLAB 18 prowadzimy systemowy kabel B&O CAT 7, który łączymy z BEOSOUND CORE w wejście POWERLINK, takim samym kablem łączymy obi kolumny między sobą wybierając na panelu sterowania przy zestawie gniazd, która kolumna jest zdefiniowana jako lewa a która jako prawa. Przy kolumnach Master & Slave np. BEOLAB 50 pojedynczy kabel CAT 7 prowadzimy tylko do kolumny MASTER. Łączymy go z wejściami POWERLINK w BEOSOUND CORE i w kolumnie. Dalsza komunikacja zachodzi po kablu CAT 7 łączącym obie kolumny.

  • Bezprzewodowo – z wykorzystaniem urządzenia Beolab Transmitter 1.

Urządzenie Beolab Transmitter 1 pozwala połączyć nam obie kolumny bezprzewodowo w technologii WISA. Po połączeniu kabla optycznego z wyjścia telewizyjnego na wejście AUX w Beosund Core łączymy CORE’a do BEOLAB TRANSMITTER’a za pomocą kabla CAT 7 w gniazda POWERLINK. Na urządzeniu BEOLAB TRANSMITTER 1 dokonujemy parowania bezprzewodowego obu kolumn, które wcześniej konfigurujemy do pracy bezprzewodowej w technologii WISA. Oczywiście dzięki tym urządzeniom możemy połączyć nasze kolumny Bang & Olufsen z dowolnym telewizorem wyposażonym w wyjście sygnału audio OPTICAL OUT bez użycia kabli. Oczywiście same głośniki muszą być podłączone do prądu. W przypadku głośników BEOLAB 50 czy BEOLAB 90 należy użyć kabla komunikującego oba głośniki między sobą.

Na koniec, zapraszamy do wybranych salonów Denon Store i Audio Forum na ekskluzywne prezentacje Beovision Harmony i BeoLab 50 w ramach Road Show. Kliknij i umów się na spotkanie już teraz!

Gdzie i kiedy?

  • od 28.06 do 04.07 Poznań (Stary Browar)
  • od 12.07 do 25.07 Kraków (Galeria Krakowska)
  • 02.08 do 15.08 Katowice (Silesia City Center)
  • 23.08 do 05.09 Gdańsk (Galeria Bałtycka)
  • 13.09 do 26.09 Warszawa (Westfield Arkadia)
  • 28.09 do 10.10 Warszawa (Audio Forum ul. Kurantów 34).

Stanisław Jachimowicz
P.O. Kierownika Salonu Denon Store
Wroclavia, Wrocław