Dolby Atmos –  skąd brać treści?

0

Często w naszych salonach stacjonarnych słyszymy pytanie – skąd brać treści w Dolby Atmos? Śmiało można odpowiedzieć, że Dolby Atmos jest wszędzie. Zatem gdzie i jak oglądać filmy oraz seriale w najwyższej jakości? Czy musimy za to dodatkowo płacić? Sprawdza to nasz Ekspert, który analizuje rynek i dostępność takich materiałów. Zapraszamy.  

Informacje, które za chwilę przeczytacie będą przydatne przy spełnieniu kilku założeń. Jednym z nich jest fakt, iż jesteście czytelnikami naszego bloga. Kolejnym jest to, że użyliście zdobytej tam wiedzy w zaciszach swoich czterech kątów. Mam tu na myśli fakt, iż pomogliśmy Wam zdobyć potrzebną wiedzę abyście mogli stworzyć swoje kino domowe w standardzie Dolby Atmos. Jeśli nie, to zaległości możecie nadrobić klikając tutaj lub odwiedzając salony stacjonarne Denon Store i Audio Forum.

Spełniwszy powyższe założenia wyobraźmy sobie sytuację, w której to siadacie wygodnie na swojej miękkiej kanapie, dzierżycie w dłoni pilot i nagle zdajecie sobie sprawę z tego, iż „co u licha teraz”? Co włączyć? Gdzie włączyć? Jak? Ale dlaczego to nie działa!?

Bardzo często w swojej pracy spotykamy się z opinią klientów, którzy bywają negatywnie nastawieni do standardu Dolby Atmos, podnosząc argument, iż nie ma treści, zatem jest to bezsensowna zabawa i inwestycja. Naturalnie jeszcze kilka lat temu każdy z nas zgodziłby się z tą opinią. Dzisiaj jednak Atmos wszedł z przytupem pod strzechy. Tak mili Państwo, Atmos jest już praktycznie wszędzie. Tylko nie każdy o tym wie.

Dolby Atmos jest wszędzie

Zaczynało się niewinnie, ale z wysokiego postumentu. Standard Atmos pojawiał się w nowszych wydaniach filmów zapisywanych na płytach Blu-ray. Były to pierwsze próby trafienia z tym systemem do naszych kin domowych. Jakiś czas później, rynek audio i video zaczął się mocno zmieniać za sprawą serwisów streamingowych. Sprzedaż odtwarzaczy Blu-ray oraz fizycznych nośników zaczęła gwałtownie spadać. Owszem, na rynku są nadal dostępne odtwarzacze zarówno budżetowe jak i bardziej zaawansowane, niemniej jednak jest to już margines rynkowego tortu. Dziś większość z nas korzysta z Netflixa, Amazon Prime, HBO GO (za chwilę Max) czy świetnej przystawki Apple TV.

Powyższą listą odpowiadamy sobie na pytanie skąd brać treści w Atmosie. Jednym z największych ich źródeł jest Netflix. Większość, jeśli nie wszystkie, nowe seriale czy filmy (często Netflix Original) są realizowane z Atmosie. Podczas przeglądania aplikacji, zazwyczaj nad tytułem pojawia się informacja o systemie dźwięku. Jeśli mamy poprawnie skonfigurowane kino domowe to zawsze pojawi się informacja oraz logo Atmos. Jeśli ją widzimy to wystarczy daną treść włączyć i cieszyć się z zupełnie innej imersji dźwięku. Drugim sposobem na szybkie wyszukanie treści w tym standardzie, jest włączenie wyszukiwarki w aplikacji. Będąc w niej wystarczy, iż wpiszemy samo słowo Atmos, wówczas wyświetlą nam się wszystkie dostępne treści.

Seriale w Atosie na wyciągnięcie ręki

Przykładem niech będzie nasza duma narodowa, czyli Wiedźmin. Jest zrealizowany w najwyższych standardach wizyjnych jak i dźwiękowych. Widzimy logo Dolby Vision, ewentualnie HDR oraz oczywiście Atmos. Z wypiekami na polikach wybieramy początek sezonu zastanawiając się co tam Gerald wyczynia, włączamy sobie Michała Żebrowskiego jako jeden słuszny głos Wiedźmina i… klops. Amplituner uparcie wskazuje, iż gramy w standardzie 5.1. A przecież nie tak to miało wyglądać! I tu docieramy do ściany, konkretnie ściany licencji i tym podobnych historii. Otóż Atmos na Netflixie działa wyłącznie, gdy korzystamy z oryginalnej ścieżki dźwiękowej. Podczas wyboru polskiego dubbingu czy lektora, standard ten nie jest niestety dostępny. Pozostaje nam cierpliwie czekać, gdy to się zmieni. Zapewne kiedyś to nastąpi.

Co z filmami?

Netflix jednak serialem stoi. Ale co z nowymi filmami? Nie mamy przecież odtwarzacza płyt Blu-ray, nie kupujemy kolejnych wydań nowych filmów. Gdzie zatem sięgnąć po najnowszy film i korzystać z całego inwentarza dobrodziejstw audio – video? Z pomocą przychodzi Apple TV. Pomijając fakt, iż jest to jedyne na rynku urządzenie wspierające wszystkie możliwe rozwiązania video – czyli zarówno HDR jak i Dolby Vision, to mamy z jego poziomu dostęp do wypożyczalni najnowszych, ale i starszych filmów.

Zobacz film, w którym pokazujemy jak wykonać instancję kina domowego z Dolby Atmos:

Jeśli dana wytwórnia tworzyła swój film to mamy pewność, że na Apple TV znajdziemy go do wypożyczenia jak i zakupu, w najwyższych standardach. Wypożyczenie najnowszego filmu na dobę kosztuje zazwyczaj 14,99PLN, zakup filmu to często okolice 50-60PLN. Jednak bardzo często bywają promocje, gdzie film możemy wypożyczyć za mniej niż 10PLN, a kupić za 20-30PLN. Warto pamiętać, że mamy tam dostęp do kinowych premier, które chwilę temu „zeszły” z wielkich ekranów i trafiają na Nasze.

Jak widzimy, nie taki dostęp do Atmosa straszny jakby chciało się wydawać. Mamy bardzo wiele możliwości i całe mnóstwo świetnych treści. Wystarczy już sam Netflix, który jest wszędzie abyśmy mogli cieszyć się świetnym doświadczeniem kina domowego w standardzie Atmos.
Na koniec zapraszamy do profesjonalnych sal odsłuchowych w naszych salonach, w których możecie doświadczyć Dolby Atmos na najwyższym poziomie. Nasi eksperci chętnie zaprezentują wszystkie możliwości tego formatu i podpowiedzą w wyborze sprzętu.

Kamil Wysocki
Zastępca Kierownika Salonu
Galeria Bałtycka, Gdańsk