Kolumny Dali Oberon – pasywne vs. aktywne

0

Serię kolumn Dali Oberon dzielimy na dwa typy: pasywne i aktywne. Czym są i jakie są między nimi różnice? Które lepiej wybrać? Sprawdza to nasz Ekspert, który testuje obie konstrukcje oraz pomaga w wyborze najlepszego modelu.

Kiedy zastanawiałem się nad porównaniem kolumn marki Dali, modelu Oberon w wersji pasywnej kontra aktywnej natychmiast przyszło mi na myśl sportowe, bokserskie porównanie: co by było, gdyby w ringu stanęli naprzeciw siebie Witalij i Władimir Kliczko – niemal identyczni z wyglądu bracia, wielcy sportowcy, niekwestionowane legendy boksu. Mam wrażenie, że tak samo dzieje się, gdy naprzeciw siebie stają Oberony od legendarnej już marki Dali, która niczym bracia Kliczko wyrobiła sobie niewiele mniejszą renomę w świecie audio.

Seria Oberon (w wersji pasywnej) występuje w różnych rozmiarach: od największego gabarytowo modelu 9, poprzez Oberon 7, Oberon 5, Oberon 3 i najmniejszy Oberon 1.

Kliknij i sprawdź również: Recenzję kolumn Dali Oberon 9

Całość rodziny uzupełnia jeszcze Oberon Vokal, czyli głośnik centralny do kina domowego, oraz Oberon On Wall do montażu naściennego.

Oberon w wersji aktywnej nie prezentuje już tak szerokiego portfolio – mamy tu do czynienia z Oberon 7C oraz Oberon 1C, a także Oberon OW C. Wprawne oko Czytelnika wychwyciło już na pewno pierwszą różnicę w obu wersjach – nazewnictwo: firma Dali do nazwy Oberon dodała literę „C” dla ich rozróżnienia.

Kolumny pasywne – co to znaczy?

Klasycznych pasywnych kolumn jest na rynku zdecydowanie najwięcej i są one najbardziej popularne z racji prostszej konstrukcji i możliwości zasilania dowolnym wzmacniaczem.

Tego typu systemy uważane są za bardziej audiofilskie. Pozwalają uzyskać znakomite brzmienie dzięki stosowaniu wysokiej klasy zewnętrznego wzmacniacza, na przykład lampowego. Takimi są właśnie Oberony (te bez „C”).

Zalety kolumn pasywnych:

 • Możliwość modelowania brzmienia dzięki niemal dowolnemu doborowi okablowania głośnikowego oraz wzmacniacza.

 • Elastyczność cenowa systemu stereo: kolumny Dali Oberon dzięki wysokiej efektywności, dobrze zabrzmią z dowolnym wzmacniaczem. Obojętnie czy to będzie model budżetowy, średniej półki czy high-endowej klasy konstrukcja.

 • Dzięki stosowaniu kabli głośnikowych o dowolnej długości, są łatwe w ustawieniu, zwłaszcza przy szerszym rozstawie.

 • Mniejsza zależność od lokalizacji gniazda 230 V w pomieszczeniu (uwagę na to zwracamy generalnie w przypadku zasilania zewnętrznego wzmacniacza).

 • Mogą przewyższać jakością dźwięku kolumny aktywne, gdy będą napędzane wysokiej klasy wzmacniaczem.

Wady kolumn pasywnych:

 • Wymagają stosowania zewnętrznego wzmacniacza, co wymusza na użytkowniku dodatkową inwestycję związaną z zakupem kabli głośnikowych i wzmacniacza.
 • W porównaniu do kolumn aktywnych są zależne od zewnętrznych źródeł sygnału dźwiękowego.

Kolumny aktywne ze wzmacniaczem

Takimi właśnie kolumnami są Oberon C. Kolumny aktywne, jak sama nazwa sugeruje, bazują na niezależnym napędzie, a więc wyposażone są we własne wzmacniacze, przystosowane do pracy z określonymi typami głośników, współpracujące najczęściej z aktywnymi zwrotnicami dzielącymi pasmo na poszczególne głośniki.

Tego rodzaju kolumny nie wymagają zatem stosowania zewnętrznego wzmacniacza, czy amplitunera. Upraszcza to nieco budowę systemu audio opartego na tego typu głośnikowym zestawieniu.

Zalety kolumn aktywnych:

 • Brak widocznych zewnętrznych połączeń za pomocą kabli głośnikowych między wzmacniaczem, a kolumnami.

 • Kilkukrotnie mniejsza długość wewnętrznego okablowania między wbudowanym wzmacniaczem, a głośnikami ma mniejszy wpływ na ewentualną degradację dźwięku.

 • Odpada koszt związany z zakupem dodatkowego głośnikowego okablowania. Oprócz tego, żmudne próby odsłuchowe w celu właściwego doboru charakteru brzmienia kabli do wzmacniacza i kolumn.

 • Wzmacniacz znajdujący się wewnątrz kolumn jest specjalnie zaprojektowany do danego modelu kolumny, co ma bezpośredni wpływ na wyższą jakość dźwięku.

 • Oszczędność pieniędzy – odpada koszt związany z zakupem okablowania głośnikowego i zewnętrznego wzmacniacza.

 • Dzięki wyposażeniu wszystkich modeli kolumn marki Dali we wszelkiego rodzaju gniazda oraz moduły służące bezprzewodowej komunikacji, można przesłać sygnał muzyczny do kolumn z dowolnego źródła, niezależnie czy będzie to smartfon, odtwarzacz CD lub Blu-ray.

Wady kolumn aktywnych:

 • Użytkownik nie ma możliwości wpływu na charakter dźwięku poprzez wybór różnie brzmiących wzmacniaczy czy też okablowania.

 • Nie ma w przyszłości opcji wymiany wzmacniacza na model oferujący przykładowo wyższą moc czy wydajność prądową.

 • W pobliżu kolumn muszą znajdować się gniazda zasilające z sieci 230 V, co w pewnym sensie uzależnia ich ustawienie od gniazdek 230 V znajdujących się w pomieszczeniu.

Pasywne Oberon czy aktywne Oberon C – co będzie lepsze?

I tutaj niestety szanowny Czytelniku pomożemy tylko częściowo, bo odpowiemy – I TO, I TO! Tak wiemy – odpowiedź, która nic nie wyjaśnia, ale jednak zawiera pełnię prawdy:

Kiedy wybrać Oberony C?

 • Jeśli chcesz, żeby Twój sprzęt był jak najprostszy, bez osobnych komponentów i plątaniny kabli.

 • W momencie jeśli nie chcesz tracić czasu na szukanie odpowiedniego wzmacniacza.

 • Jeśli Twoja kolekcja muzyki to przede wszystkim pliki cyfrowe, zwłaszcza w gęstych formatach.

 • Jeśli nie masz miejsca na postawienia osobnego stolika ze sprzętem hi-fi.

Kiedy wybrać zaś „zwykłe” Oberony?

 • Masz już wzmacniacz lub planujesz go zakupić.

 • Jesteś właścicielem bardzo dobrego sprzętu grającego.

 • Twój budżet na głośniki jest mniejszy.

 • Głośniki nie mogą być za ciężkie – konstrukcje pasywne są zazwyczaj lżejsze od aktywnych.

No dobrze. Ale co wybrać? Postaram się pomóc i wskazać niuanse. Czasami wybór jest prosty: wykończenie w naturalnym drewnie, czy jednolitym lakierze? Duże podłogowe czy małe monitory? A może Dali? A może właśnie Oberon? Cóż, odpowiedź na ostatnie dwa pytania jest oczywista… ?

Zobacz także nasz film, w którym pomagamy w wyborze kolumn głośnikowych:

Jeśli zaczynamy poważniej analizować, jakich kolumn tak naprawdę poszukujemy, po drodze mogą pojawić się wątpliwości. Dali jak już wiemy produkuje obydwa rodzaje zestawów głośnikowych: pasywne oraz aktywne. Na czym więc polega różnica i które będą najlepsze? Przede wszystkim powinieneś Czytelniku już dzisiaj odpowiedzieć sobie na pytania i zrobić niejaki bilans plusów oraz minusów obu konstrukcji – co dla CIEBIE będzie lepsze. Bo podobnie jak w przypadku braci Kliczko ciężko wybrać zwycięzcę walki (podobno obaj obiecali swojej mamie, że nigdy z sobą nie będą walczyć w ringu) tak i tutaj ciężko wytypować faworyta – Oberon czy Oberon C.

Obie bowiem kolumny są naprawdę udanymi konstrukcjami i świetnie się odnajdują w reprodukcji dźwięku.

Zachęcam do odwiedzin naszych salonów Denon Store i Audio Forum, aby na własne uszy się o tym przekonać. Nasi Eksperci chętnie pomogą w wyborze najlepszego sprzętu.

Paweł Sudnik
Specjalista ds. sprzedaży
Denon Store E-Commerce