Recenzja kolumn Dali Oberon 9      

0

Marka Dali zaprezentowała nam godnego następcę wyśmienitej serii Zensor. Mowa tutaj o szeregu kolumn Oberon obejmującego zarówno kolumny podstawkowe jak i podłogowe. W dzisiejszej recenzji zajmiemy się największym spośród rodziny, mianowicie Dali Oberon 9. Jakie zastosowano w nich rozwiązania? Jak brzmią i wyglądają? Sprawdza to nasz Specjalista.           

Już na pierwszy rzut oka widać, że kolumna otrzymała nowy design jak chociażby maskownicę z zaokrąglonymi rogami. Daje to już na pierwszy rzut oka poczucie nowoczesnego designu. Oberon 9 waży około 37 kg. Do budowy tego modelu wykorzystano płytę MDF, która została obita wysokiej jakości winylem, co sprawia, że jest niezwykle elegancka. Ten efekt potęguje aluminiowa podstawa. Dodatkowo na tyle znajdziemy 2 porty basowe.

Dali postanowiło wprowadzić na rynek największego Oberona w 2 wariantach kolorystycznych: Dark Walnut (ciemnobrązowe drewno oraz czarnych front z ciemną maskownicą) oraz w pełni czarną konstrukcję. Miejmy nadzieję, że w przyszłości pojawi się również wersja Oak (jest to jasne drewno z białym frontem i jasnoszarą maskownicą) oraz klasyczna biała.

Nowoczesne rozwiązania     

Po zdjęciu przedniego grilla ukazuje nam się całe piękno tych kolumn. Jest to konstrukcja 3-drożna składająca się z 2 ogromnych głośników niskotonowych (9 cali), dedykowanego głośnika średniotonowego (7 cali) oraz miękkiej kopułki tekstylnej w roli głośnika wysokotonowego (29mm). Charakterystyczny wygląd przetworników nisko i średniotonowego podpowiada, że zostały wykonane one w technologii znanej nam z Dali – membrany celulozowe z domieszką włókna drzewnego zwieńczone gumowym zawieszeniem typu spider.

Ponadto w kolumnie zastosowano technologię SMC, która redukuje negatywny wpływ żelaza i polepsza stabilne natężenie pola magnetycznego. Powyżej opisany układ pozwala nam na osiągnięcie mniejszych wychyleń cewki i osiągnięcie wyższego poziomu ciśnienia akustycznego, co sprawdzi się w dynamicznych aranżacjach.

Sprawdź także: Canton Smart – inteligentne kino, którego szukasz

Jak brzmią kolumny Dali Oberon 9?

Podczas odsłuchu od razu można zwrócić uwagę na sporą ilość dolnego pasma. Nie da się ukryć, że litraż kolumny i zastosowanie dwóch ogromnych przetworników niskotonowych aż zachęcają, żeby poszukać wrażeń właśnie w tych częstotliwościach.

Ciepły, przyjemny dla ucha bas jest standardem w Dali i tutaj również firma sprostała zadaniu. Mimo tak zbudowanej konstrukcji średnica oraz wysokie tony w dalszym ciągu nie są schowane. Wokale są wyważone, dobrze zrozumiałe, a instrumenty wyraźnie słyszalne nawet przy skomplikowanych utworach. Dodatkowo, optymalizacja głośnika wysokotonowego pod względem niższych częstotliwości sprawia, że Oberon 9 świetnie radzi sobie w obszarze górnej średnicy.

W przypadku górnego pasma częstotliwości nie mamy do czynienia z piskami bądź zniekształceniami. Dźwięki są czyste i dobrze odwzorowane. Gitarowe klimaty nie stanowią dla niej wyzwania, mimo że konstrukcyjnie postawiono tu na muzykę elektroniczną.

Zobaczcie film, w którym pomagamy w wyborze wymarzonych kolumn głośnikowych:

Jeżeli chodzi o odwzorowanie sceny stoi ono na wysokim poziomie. Przy odpowiednim ustawieniu kolumn i dobrze zrealizowanym utworze poczujemy się jak na prawdziwym koncercie. W przypadku trudnych kompozycji stereofonicznych usłyszymy sporo smaczków, które tylko powiększą naszą więź z wybranymi utworami, ale i z samymi kolumnami.

Oberon 9 – kolumna do małych czy większych pomieszczeń?      

Nie zaleca się stosowania tak dużych kolumn w małych pomieszczeniach (poniżej 30m2), gdyż niskotonowy portret kolumn będzie nas przytłaczał. W niewielkich pokojach dolne pasma nie znajdą dla siebie miejsca i odniesiemy wrażenie „buczenia” kolumn. Będzie wtedy również brakowało precyzyjności w wyższych tonach. Jednak jak na zastosowaną kopułkę wynik i tak mocno zaskakuje, i to pozytywnie.

Obserwuj nas na Instagramie i bądź na bieżąco z nowościami ze świata audio-video: www.instagram.com/denonstore 👈

Podsumowując – dla kogo są kolumny Oberon 9? Na pewno dla osób ceniących sobie dokładność i ciepło niskich tonów, które poradzą sobie w dynamicznych utworach elektronicznych lub akustycznych. Swoją stylizacją pokazują, że nadają się do nowoczesnych mieszkań i domów, gdzie nie będą stanowiły tylko ozdoby, ale również wprowadzą odpowiedni klimat muzyczny, zależny od oczekiwań. Z czystym sercem można stwierdzić, że kolumna jest świetnym następcą serii Zensor. Jest godna polecenia w swoim przedziale cenowym, łatwa w ustawieniu (mimo swojej wagi) i przyjemna w użytkowaniu.

Zapraszamy do salonów Denon Store i Audio Forum, w których znajdują się profesjonalne sale odsłuchowe. Z przyjemnością zaprezentujemy w nich brzmienie i możliwości audiofilsikich kolumn głośnikowych. Zachęcamy także do kontaktu z naszymi Specjalistami: 22 462 87 00 lub kontakt@denon.pl.

Patryk Kozłowski
Doradca Klienta w Denon Store
Posnania, Poznań