Słuchawki Focal Clear i Denon AH-D9200 – które są lepsze?

0

Wybór słuchawek klasy premium to niewątpliwie ciężki orzech do zgryzienia. Dlatego dziś na blogu testujemy dwa bardzo znane modele słuchawek Focal Clear i Denon AH-D9200. Jakie jest ich brzmienie? Czym zachwycają? Które słuchawki poradzą sobie lepiej w muzyce rockowej a które w drum and bass? Sprawdza to Ekspert z naszego salonu, który jest producentem muzycznym i realizatorem dźwięku przez co najwyższa jakość dźwięku nie jest mu obca.

Wyjątkowy design słuchawek to standard na tej półce cenowej, więc skupmy się lepiej na czystym audio. Pokażę, co proponują brzmieniowo słuchawki Focal Clear i Denon AH-D9200, które łączy ich podobna cena oraz emocje jakie nam dostarczają.

Focal Clear

Zacznę od podstawowych informacji o modelu Clear. Nowoczesny wygląd zachęca do ich założenia i przetestowania. Gdy już te półotwarte słuchawki znajdą się na naszej głowie, to bardzo szybko odczujemy ich kolejną zaletę – są niezwykle wygodne.

W zestawie znajdziemy trzy przewody: 3m symetryczny (XLR 4-pinowy), 3m niesymetryczny (1/4″ gniazdo TRS) i 1,2m niesymetryczny (1/8″ gniazdo TRS) oraz adapter jack 1/8″ do 1/4″. Impedancja to 55 ohmów, a więc dość uniwersalna wartość.

Denon AH-D9200

Wygląd modelu AH-D9200 jest nieco bardziej klasyczny i elegancki. Do ich produkcji wykorzystano bambusa pochodzącego z Japonii. Są wygodne, aczkolwiek moim zdaniem nie tak wygodne jak Clear. Do słuchawek dołączony jest 3 metrowy kabel ze złączem 6,3 mm oraz kabel o długości 1,3 m ze złączem 3,5 mm. Impedancja tych słuchawek wynosi 24 ohmy.

Jak brzmią słuchawki AH-D9200 i Clear?

Przejdźmy do porównania brzmienia słuchawek. Przykładowe piosenki, które wybrałem, to utwór Through The Mists Of Time znanego wszystkim zespołu AC/DC. Kolejny numer to Mantra autorstwa legend sceny drum n bass – tercetu Noisia.

Through The Mists Of Time jest jednym z moich ulubionych kawałków z albumu Power Up. Przesłuchanie go na tak wspaniałych słuchawkach było czystą przyjemnością, jednak jedne z nich wypadły moim zdaniem lepiej.

Rozpocząłem od wciśnięcia play z AH-D9200 na uszach, i pierwsza rzecz na jakiej się skupiłem, to wysokie tony, ponieważ na niektórych słuchawkach tzw. „blachy” potrafią być nieprzyjemne. W tym przypadku nie było o tym oczywiście mowy, wysokie częstotliwości były stonowane, ale też wyraźne.

Następnie zacząłem się przysłuchiwać wokalowi, odniosłem wrażenie, że jest nieco wycofany, czego nie zauważyłem wcześniej słuchając tego kawałka. Inny istotny instrument w środkowym przedziale częstotliwości, czyli gitary, były za to bardzo ładnie wyeksponowane, mogłem się w nie z łatwością wsłuchać. Stopa i werbel wyraźnie przebijały się przez mix. Bas był delikatny, na miejscu, dokładnie taki, jaki powinien być. Patrząc na brzmienie bardziej ogólnie, czułem, że wszystkie elementy piosenki są dość mocno sklejone.

Sprawdź także: „Czym jest i jak działa wzmacniacz słuchawkowy?

Po przepięciu się na model Clear, pierwsza rzecz na jaką zwróciłem uwagę, to dużo szersza scena dźwiękowa. Wysokie tony wydały mi się nieco bardziej szkliste niż w AH-D9200, ale nadal nie drażniły uszu. Dzięki szerszej scenie wokal zyskał więcej miejsca na środku, co jest sporym plusem. Bardzo dobrze rozdzielone od reszty zostały też gitary, były świetnie słyszalne, grały bardzo szeroko. Stopa i werbel były perfekcyjnie wyeksponowane. Bas podobnie jak w AH-D9200 był delikatny, nieprzesadzony. Podsumowując, ogólne brzmienie było bardzo szczegółowe, wszystkie elementy piosenki były od siebie odseparowane. W przypadku tej piosenki lepiej zabrzmiały moim zdaniem słuchawki marki Focal.

Mantra jest to utwór z albumu Outer Edges z 2016 roku, znany każdemu, kto słucha drum n bassu. Gdy zacząłem słuchać tego kawałka ma AH-D9200 przeszły mnie ciarki, takie pozytywne oczywiście. Wysokie tony były wyraźne, lecz nie przesadzone. Bardzo spodobało mi się brzmienie relacji pomiędzy basem a charakterystycznymi dla Noisia dźwiękami reese, które zajmują w miksie środkowe częstotliwości. Transienty perkusji były świetnie słyszalne. Wszystkie elementy były sklejone, a to w przypadku tego gatunku duży plus. Ten kawałek brzmiał na tych słuchawkach moim zdaniem perfekcyjnie, bardzo energetycznie, potężnie.

Które słuchawki wypadły lepiej?

Jako że wiedziałem już, że mogę się spodziewać w modelu Clear szerszej sceny, nie zaskoczyło mnie to, jednak tak jak intro brzmiało epicko, energetyczna część piosenki mnie nieco zawiodła. Za bardzo odkleiły się od siebie elementy, które podobały mi się na AH-D9200 (tym razem nie podobała mi się relacja pomiędzy niskimi a średnimi tonami).

Dźwięki reese były nieco zbyt szerokie. Odniosłem również wrażenie, że tzw. background fxs, czyli elementy uzupełniające miks są za bardzo wyeksponowane. Transienty stopy i werbla były za to ponownie ładnie podkreślone. Patrząc na brzmienie ogólnie, niestety moim zdaniem było ono zbyt szczegółowe i za szerokie na ten gatunek. Tym razem oceniam, że lepiej wypadł model AH-D9200.

Które słuchawki są dla mnie?

Kończąc już porównanie tych świetnych słuchawek, podsumuję krótko moje przemyślenia i wrażenia. Denon AH-D9200 nadają się moim zdaniem najlepiej do gatunków takich jak szeroko rozumiany EDM, ale także do wszelkich gatunków, w których wyjściowe brzmienie miksów nie jest zbyt szerokie. Z pewnością świetnie sprawdzają się do kawałków pełnych energii z małą ilością instrumentów. Focal Clear są za to bardzo szczegółowe, świetnie brzmią w gatunkach takich jak rock czy w muzyce klasycznej. Bardzo dobrze oddają szerokość sceny audio. Utwory skomplikowane i wymagające, w których jest dużo instrumentów to z pewnością zabrzmią na tych słuchawkach wyśmienicie.

Na koniec, zapraszamy do salonów Denon Store i Audio Forum, w których możecie przetestować różnego rodzaju słuchawki. Nasi Eksperci chętnie je zaprezentują i pomogą w wyborze. Jeśli wolisz kontakt zdalny, to jesteśmy dostępni na infolinii 22 462 87 00 i pod adresem e-mail: kontakt@denon.pl.

Jakub Karasiewicz
Doradca Klienta Denon Store
Westfield Arkadia, Warszawa