Siła nacisku igły – Akademia Analogu

0

Na naszym blogu, rusza II cykl Akademii Analogu, czyli artykułów eksperckich o gramofonach i wszystkim co z nimi jest związane. Na początek wrócimy do tematu siły nacisku igły. Do tej pory pokazaliśmy konkretne przykłady regulacji nacisku. Czas wyjaśnić, dlaczego jest to tak ważny parametr i jaką wartość należy ustawić.

Większość użytkowników, którzy chcą mieć wpływ na brzmienie swojego gramofonu rozpoczynają jego kalibrację od regulacji siły nacisku igły. Jest to parametr mający zasadniczy wpływ zarówno na brzmienie jak i żywotność wkładki oraz kondycję kolekcji płyt.

Czym jest siła nacisku igły w gramofonie?

Podczas odtwarzania płyty gramofonowej jedynym elementem mającym bezpośredni kontakt z jej powierzchnią jest igła. Jest ona bezpośrednio odpowiedzialna za ilość oraz jakość informacji, które zostaną odczytane i przekazane dalej. Wśród kilku czynników mających na to wpływ chyba najbardziej znanym każdemu użytkownikowi jest omawiana siła nacisku igły.

To parametr mający kluczowe znaczenie dla poprawnej pracy całego gramofonu. Czasem producenci podają jedną ściśle ustaloną wartość tej siły, czasem zawiera się ona w pewnym zakresie, który z reguły nie przekracza wartości kilku miligramów. W pierwszym przypadku, czyli jednej, dokładnie ustalonej siły nacisku nie ma wątpliwości jaką wartość wybrać. Trochę trudniej jest w sytuacji, kiedy mamy podany pewien zakres siły nacisku w jakim producent dopuszcza pracę wkładki. Tu często pojawiają się wątpliwości co do prawidłowego jej ustalenia.

Jaka jest najlepsza siła nacisku igły?

Generalna zasada mówi, że wkładka najlepiej pracuje w górnym zakresie wartości podanych przez producenta. Oznacza to, że jeśli w danych technicznych mamy podany zakres od 1,5 do 2,0 grama, to siła nacisku którą należy ustawić powinna być zbliżona do górnej wartości, czyli 2 gramów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by ustawić ją w okolicach najniższej dopuszczalnej wartości, czyli w tym przypadku 1,5 grama. Ostateczną decyzję co do konkretnej wartości ustalamy na podstawie subiektywnych preferencji podczas odsłuchu.

W tym miejscu warto wspomnieć z jakiego powodu powinno się ściśle przestrzegać podanych wartości. Otóż wkładka gramofonowa to przetwornik elektromechaniczny w którym dochodzi do transformacji wytłoczonej w powierzchni płyty ścieżki na sygnał elektryczny. Dzieje się to dzięki drganiom igły śledzącej rowek i przenoszącej owe drgania do układu zmieniającego je na zrozumiałe dla układów elektronicznych impulsy elektryczne. Jakość tej transformacji w dużym stopniu zależy od właściwego położenia poszczególnych elementów z jakich składa się taki przetwornik. Przekroczenie wartości założonych przez producenta w pierwszym rzędzie doprowadzi do pogorszenia parametrów odtwarzania a w skrajnych przypadkach może spowodować uszkodzenie zarówno wkładki jak i powierzchni płyty.

Kliknij i sprawdź także: „Akademia Analogu – Pro-Ject Debut III DC – regulacja siły nacisku„.

Siła nacisku igły – skutki niepoprawnego jej ustawienia

Nie wchodząc w szczegóły techniczne należy zapamiętać, że zbyt duża siła nacisku igły może doprowadzić do bardzo szybkiego zużycia igły oraz zniszczenia struktury rowka. Natomiast za niska siłą nacisku sprawi, że wkładka może dosłownie wyskoczyć z rowka i nieodwracalnie porysować powierzchnię płyty.

Zapraszamy do salonów Denon Store i Audio Forum, w których możecie przetestować profesjonalne gramofony i porozmawiać z Ekspertami, którzy chętnie doradzą i pomogą w wyborze najlepszego sprzętu.

Szkoleniowcy marki Pro-Ject
Robert Rolof i Milan Weber